Reklama

Służby Mundurowe

Najpopularniejsze mundurowe tematy

Autor. policja.pl

Polscy mundurowi mieli w mijającym roku niewątpliwie ręce pełne roboty. Poza dodatkowymi zadaniami związanymi z pandemią koronawirusa, pomagali również gasić pożary w Turcji i Grecji, a także wzmacianili ochronę wschodniej granicy Polski z Białorusią. Przełożyło się to również oczywiście na tematy poruszane przez media. Które z nich czytały się najlepiej?

Związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się we wrześniu z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni wtedy konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Polscy funkcjonariusze mierzą się z trwającą wciąż próbą sforsowania granicy z Białorusią. Duża grupa migrantów zgromadziła się 8 listopada przy linii granicznej i próbowała, często masowo, wejść na terytorium Polski. Relacje i nagrania z wydarzeń w okolicach Kuźnicy, a także całego odcinka granicznego z Białorusią, udostępniały polskie władze. Dostęp do tych terenów został bowiem prawnie ograniczony.

"(...) obawiamy się tego, że jeżeli nadal będziemy funkcjonować w rzeczywistości niedopowiedzeń, jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo »dynamiczna«" - mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, który komentował napiętą sytuację wśród mundurowych, którzy niecierpliwili się brakiem informacji na temat programu modernizacji.

Komenda Główna Policji szacuje, że ze służby w 2022 roku odejdzie ok. 2300 mundurowych. Dane to oczywiście jedynie prognozy, które niekoniecznie pokrywać się będą z ostatecznymi wynikami z końca przyszłego roku. Trzeba jednak przyznać, że są one dość optymistyczne i zakładają, na bazie analiz i meldunków, znaczący spadek liczby policjantów, którzy zdecydują się na odejście z formacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Funkcjonariusze służb mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji na kolejna edycję programu modernizacji czekają od blisko roku. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miał on ruszyć w styczniu 2021 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia. Nowa ustawa, przyjęta w końcu w listopadzie br. przez rząd, w życie wejdzie od 1 stycznia 2022 roku, a więc już za parę godzin. Zgodnie z założeniami do mundurowych formacji podległych MSWiA, przez kolejne 4 lata trafi ponad 10 mld złotych, w ramach których przewidziano m.in. podwyżkę uposażeń.

Policja w ostatnich latach dość otwarcie mówi o tym, że trzeba przekonywać funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. By zachęcić doświadczonych mundurowych do porzucenia emerytalnych planów wprowadzono nawet specjalny dodatek motywacyjny. Jak wynika jednak z danych, które z Komendy Głównej Policji otrzymali związkowcy z NSZZ Policjantów, na przestrzeni ostatnich lat rośnie nie tylko liczba funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę po 25 latach służby, ale także tych między 15. a 25. rokiem w formacji. Czy policji uda się zatrzymać ten trend?

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w kwietniowej rozmowie z InfoSecurity24.pl tłumaczy dlaczego kibicuje projektowi budowy stricte strażackiego pojazdu oraz wyjaśnia z jakich powodów zakup śmigłowca dla PSP to nie jest najlepszy pomysł. Nadbryg. Andrzej Bartkowiak ujawnił także, że strażacy z okazji zbliżającego się wtedy Dnia Strażaka mogli liczyć na nagrody, a ci którzy codziennie walczą z pandemią COVID-19, także na przedterminowe awanse i pierwszeństwo w miejscach na listach do strażackich szkół.

W Europie coraz bardziej pożądanym staje się rozpoczęcie dyskusji nad przygotowaniem zróżnicowanych służb do walki z przemytnikami narkotyków wykorzystującymi jednostki morskie o dużym zanurzeniu i przez ten profil na wodzie będącymi trudniejszymi do wykrycia. Technologie postrzegane jako zarezerwowane dla karteli z obu Ameryk zostały bowiem wyłapane w Hiszpanii już w 2019 roku. W marcu br. dowiedzieliśmy się, że na Półwyspie Iberyjskim zarekwirowano pierwszą jednostkę tego typu wybudowaną w pełni już w Europie. Swoista "podwodna" wojna z narkotykami staje się czymś, co za chwilę może być problemem nie tylko dla Hiszpanów i Portugalczyków, ale też chociażby państw basenu Morza Śródziemnego.

Białoruś już 10 lat temu opracowała realizowaną obecnie akcję sprowadzania migrantów na granice z państwami UE - pisał na swoim blogu w sierpniu br. białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Nielegalną migrację Irakijczyków na Litwę i do Polski wspierają służby i państwowe przedsiębiorstwa, osobiście zachęca też do niej Alaksandr Łukaszenka.

"Mamy sytuację wyjątkową, która wymaga szybkiej realizacji inwestycji" - mówił w listopadzie br. w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, pytany o rezygnację z przepisów ustawy prawo zamówień publicznych, podczas budowy zabezpieczenia na polsko-białoruskiej granicy. Jak przekonywał, postępowanie ma być jednak "na każdym etapie (...) transparentne i zabezpieczone przez różne podmioty kontrolujące wszystkie działania". "Zarówno ja, jak i moi współpracownicy będziemy robić wszystko, żeby ta budowa była transparentna" - zapewnia szef SG.

Reklama

Komentarze

    Reklama