Reklama

Policja

Jak policja zatrzyma doświadczonych funkcjonariuszy?

Fot. Podkarpacka Policja
Fot. Podkarpacka Policja

Policja w ostatnich latach dość otwarcie mówi o tym, że trzeba przekonywać funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. By zachęcić doświadczonych mundurowych do porzucenia emerytalnych planów wprowadzono nawet specjalny dodatek motywacyjny. Jak wynika jednak z danych, które z Komendy Głównej Policji otrzymali związkowcy z NSZZ Policjantów, na przestrzeni ostatnich lat rośnie nie tylko liczba funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę po 25 latach służby, ale także tych między 15. a 25. rokiem w formacji. Czy policji uda się zatrzymać ten trend?

Choć dziś, w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w policji liczba wolnych etatów wynosiła przeszło 7 tys., poziom wakatów nie jest tak wysoki, to związkowcy biją na alarm. Z danych jakie przytaczają wynika bowiem, że na przestrzeni ostatnich 3 lat (2018-2020) ze służby odchodzi coraz więcej doświadczonych funkcjonariuszy. Trend ten najwyraźniej widać w grupie mundurowych ze stażem powyżej 25 lat służby, jednak w stosunku do nich, MSWiA podjęło już działania, dzięki którym odejść ze służby ma być mniej. Jak przekonywał jeszcze w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, mimo że z uwagi na pandemię Covid-19 trudno porównać dane z rokiem ubiegłym, w policji widać "znaczący spadek odejść na emeryturę". Z informacji jakie przekazał minister wynika, że w pierwszych 5 miesiącach funkcjonowania dodatku, zanotowano spadek odejść o 35 proc. Minister przypomniał jednak, że "właśnie teraz, 25 lat służby osiągają ci ludzie, którzy do policji przyjmowali się w dużych naborach w połowie lat 90-tych", a co za tym idzie - jego zdaniem - "ten spadek odejść więc de facto jest dużo większy". 

Pozytywnie o tzw. dodatku przedemerytalnym wypowiadają się też związkowcy. "Zapewne gdyby nie wprowadzono w życie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy mają więcej niż 25 lat służby, to wakat który na dzień 1 października br. wynosi 4259, mógłby wynosić z dużym prawdopodobieństwem nie mniej niż 6500" – piszą mundurowi z NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego. Z informacji przekazanych przez KGP wynika, że zgodnie ze stanem na 1 lipca, świadczenie motywacyjne pobierało, łącznie ponad 9 tys. funkcjonariuszy (w kwocie 1500 zł brutto - 4996 mundurowych, w kwocie 2500 zł brutto - 4109 mundurowych).

Pojawia się jednak pytanie, co z mundurowymi, którzy pobierać specjalnego dodatku jeszcze nie mogą, a już posiadają emerytalne uprawnienia? Liczba odejść ze służby, w latach 2018 – 2020, funkcjonariuszy pomiędzy 15. a 25. rokiem służby pokazuje, że kwestią tą formacja będzie musiała zająć się dość pilnie. Biorąc pod uwagę tylko ten przedział, w roku 2018 z policji odeszło 1627 policjantów, w 2019 roku było ich 1769, a w 2020 roku już 2231.

W zestawieniu z faktem, że w 2020 roku ze służby w Policji odeszło ogółem 5234 osób, to liczba odejść funkcjonariuszy ze stażem pomiędzy 15 a 25 lat służby stanowi prawie 43 proc.

NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, 19.10.2021 r. 

Jak podkreślają związkowcy, "jest to największa grupa doświadczonych i perspektywicznych funkcjonariuszy, których należało zatrzymać w służbie, ale tak się nie zadziało, bo brak było rozwiązań motywujących do dłuższej służby". Część decyzji o odejściu ze służby, co przyznają mundurowi, mogła być podyktowana "sprawami osobistymi lub wypaleniem zawodowym", jednak ich zdaniem inni "nie zdecydowali się pozostać w służbie bo nie widzieli dla siebie perspektyw dalszego rozwoju zawodowego, w tym poprawy statusu materialnego". Dodają też, że "nad tymi danymi nie można przejść obok, nie zauważając, że mamy poważny problem i żadne zaklęcia w tym przypadku nie pomogą".

Co w takim razie może pomóc w rozwiązaniu problemu? Przekonanie mundurowych, którzy nabyli uprawnienia emerytalne po 15 latach służby do pozostania w formacji, o czym otwarcie mówią związkowcy, "będzie nie lada wyzwaniem". Ich zdaniem potrzebne są pilne propozycje "dodatku progresywnego lub innego alternatywnego rozwiązania". Zdają sobie też sprawę, że "będzie to niezmiernie trudne", choć z drugiej strony podkreślają, że "wydaje się konieczne i możliwe".

Co na to MSWiA? Trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie, choć jeszcze w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił, że "progresywny dodatek w służbach mundurowych – w postaci wysługi lat – już funkcjonuje". "Może on wynieść do 35 proc. uposażenia i rośnie z każdym rokiem służby" – podkreślał. Dopytywany o to, czy ministerstwo rozważa np. wprowadzenie sukcesywnie wzrastającego dodatku służbowego, mówił, że na sprawę patrzeć trzeba racjonalnie. "Jesteśmy trochę jak krawiec, który ma określony materiał i musi z niego coś uszyć" – przekonywał Wąsik. "Uszyjemy tyle, ile mamy materiału. Ja naprawdę chciałbym podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe" – mówił. To jednak wypowiedź z maja. Od tego czasu w relacjach na linii mundurowi-rząd sporo się zmieniło: oddolna inicjatywa protestacyjna w służbach podległych MSWiA, negocjacje ze związkami zawodowymi i podpisanie porozumienia, w którym zagwarantowano m.in. przyszłoroczne podwyżki i dalsze prace nad wzrostem uposażeń. Te odbywać miały się w ramach specjalnie powołanego zespołu. Przedstawiciele funkcjonariuszy, KGP i MSWiA mieli zająć się, jak mówił na dzień przed podpisaniem porozumienia w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, stażowym dodatkiem progresywnym lub rosnącą, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługą lat. Jak tłumaczył Jankowski, związkowcom chodzi o to, by "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. "Nie chcemy takich doraźnych działań" – mówił i podkreślał, że zamiarem jest wypracowanie rozwiązań systemowych, "tak żebyśmy już nie wracali nigdy do tej rozmowy".

Dlatego zespół MSWiA, o którym mowa w Porozumieniu z dnia 24 września br. powinien niezwłocznie podjąć prace, aby wypracować rozwiązanie, które pozwoli na zahamowanie odejść bardzo doświadczonych funkcjonariuszy w najbliższych latach.

NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, 19.10.2021 r.

Czy w najbliższym czasie uda się wypracować kompleksowe rozwiązania, które przekonają policjantów rozważających odejście z formacji do zmiany decyzji? Jak podkreślają mundurowi, "czasu jest mało, bo zbliża się okres, kiedy ze służby odchodzi najwięcej funkcjonariuszy (I kwartał każdego roku)". Jeśli policja zamierza podjąć próbę przekonania potencjalnych emerytów, musi mieć w ręku silne argumenty, w tym te finansowe. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze są w stanie rozwiązać wiele problemów, jednak ich brak wiele z nich zaognia i utrudnia dojście do porozumienia. Pytanie jak będzie tym razem?

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (157)

 1. Tolek

  Koty do roboty, my się juz napracowaliśmy.!!!! A nie tylko łapy po kasę wyciągać!!

  1. Starzy do Zer-u tutaj mamy co robić z

 2. Oskar

  Nie ma co tworzyć sztucznej rzeczywistości, policja to ciężka służba, nadal słabo płatna, stresogenna, ryzykowna, pełna pułapek, nikt nie ma pewności ze dostanie kiedyś emeryturę, czas długo służba dynamiczna. Jeżeli ma być dobrze, to trzeba podnieść ludziom płace, utrzymać dotychczasowe przywileje, poprawić bezpieczeństwo i ochronę prawną, stworzyć ścieżkę zawodową.

  1. Olo

   Chyba stworzyć ochronę prawną i dopóki nie ma dowodów na to ,iż funkcjonariusz jest winny nie zwalniać go!!! Tutaj naprawdę ludzie robią robotę a jest masa stresu.

 3. Khg

  Nie ma szans zatrzymać policjantów jakimś dodatkiem progresywnym lub stażowym. Nikt nie będzie pracował dłużej żeby zyskać 1% więcej. Muszą dać odrazu dać pieniądze np. 1000 zł od 15 lat służby tak jak dali dziadowe.

  1. Poldek

   To odchodzenie że służby po 15 latach to mit. Jestem w firmie od 26 lat cały czas na 1 linii ( opi i wk operacyjny). W tym czasie z mojej jednostki, duże KMP woj. Śląskie po 15 latach odeszły 3 osoby i to takie które mialy interesy z cywilu. Pisanie o dziadowym dodatku dla takich policjantów jak ja to jest obelżywe Kgh obyś nigdy go nie powąchał. Nie należy ci się.

  2. Witek

   Co za bzdury człowieku opowiadasz?!, badania i statystyki są jasne, odeszło prawie 45% osób właśnie ze stażem 15-23 lata, więc nie opowiadaj ludziom bajek. Dodatek dziadkowy utrzymać, ale zacząć od 15+, ludzie którzy mają dziś pow. 25 lat mogą odejść bo mają najwyższe uposażenie emerytalne, stąd uzupełniać kadry i kształcić młodych, czas najwyższy.

  3. Szczęśliwy

   Obelżywe i pogardliwym to jest trzymanie ludzi z ponad 30 letnim stażem, którzy betonują etaty od 6 grupy wzwyż za 2,5 tys.

 4. Pragmatyka

  Kwestia jest bardzo prosta, bez progresywnych dodatków, bez wyrównania szans, bez jasnej ścieżki awansu to miejsce obumrze, kwestia czasu, już jest bardzo późno, ale jeszcze nie za późno. Wprawdzie starzy masowo uciekają szczególnie grupa 15-24, ale i młodzi się nie garną do munduru, to nie przypadek, lata zaniedbań i braku pomysłu, reform sprawiły że nastąpił odpływ osób do cywila a jak nic się nie zmieni nastąpi masowy exodus, bo naprawdę można dziś znaleźć pracę w cywilu i żyć spokojnie

 5. Zółw

  Od lipca 2022 żegnam się z tą patologią jaka obecnie panuje w murach komend. 15 lat zdecydowanie wystarczy

  1. Emeryt

   15 lat to bardzo dużo ha ha

  2. Luluś

   Emeryt, pochwal się, ile ty przepracowałeś w mundurze i kiedy?, bo widzisz, żeby się śmiać z kogoś,nl najpierw samemu trzeba sobą coś reprezentować. W obecnych czasach 15 na ulicy to szmat czasu

  3. ...

   Kiedyś 30 lat to nie był problem, dziś 15 lat i ludzie mają dość, jeszcze palcem nie rurszysz a już masz pięć komórek wycelowanych w twarz, takie czasy

 6. Roch

  Teraz trzeba zatrzymać ludzi co mają skończone 15 lat i niskie grupy bo oni odejdą i to szybko.Jedynie dodatek by coś zmienil i faktycznie powstrzymał fale odejść 15 18 Latków .Byłby on potrzebniejszy dla nich niż dla 25 plus czy 28 bo to już geriatria i powinni siedzieć w kapciach w domu a nie w robocie udając że robią.

  1. Poldek

   Roch brakuje ci szacunku do starych gliniarzy. Kiedy oni zaczynali ty byłeś jeszcze w piaskownicy. To nie jest tak że masz ledwie 15 lat sluzby I wszyscy mają ci dogadzać podwyżkami i grupami. Życzę ci żebyś nawet nie powąchał dodatku dla 25 +. Pamiętaj karma wraca. Jeżeli po 15 latach masz dość to bądź mężczyzna nie strasz tylko idź do cywila tam prywaciarze na ciebie i takich jak ty czekają żeby wycisnąć jak cytrynę na umowie śmieciowej. Nikt po tobie nie będzie płakał. Trochę kultury poza tym. Za parę złotych jesteś w stanie wszystkich obrazić.

  2. Dodatek plus

   25+ nigdy nie istniał, teraz istnieje czasowo, więc ci ludzie korzystają z chwili kryzysu kadrowego. Uważam że od 15+ dodatek progresy emy i nie było by tego całego zamieszania

  3. ...

   Ten dodatek wpadł jak ślepej kurze ziarno, jak uzupełnią kadry wycofają, a już jest plan parcia na werbunek

 7. Tadeusz

  Nie zatrzymają ludzi w służbie, czasy się za bardzo zmieniły, dzisiaj nie wystarczy zamknąć gęby pustymi frazesami na zasadzie "będzie dobrze, dostaniecie", za dużo codziennych stresów, napięć i ryzyka, to nie ta sama robota jak sprzed 20-25 lat. Wiem co mówię, dlatego jeżeli faktycznie chcecie zatrzymać tych ludzi w służbie, szczególnie na ulicy, to musicie dać realne pieniądze, odbetonować grupy, dać szansę awansu, dać podwyżki dodatków, to wszystko latami leży i biurka podpiera, a nawet jak to zrobicie to i tak dalej przyjdzie wam obniżać kryteria przyjęć bo dziś młodzi potrafią liczyć, są wygodni, zostaje wam zatrzymać starych, a ci są często wypaleni, sfrustrowani i schorowani bo dali się z siebie więcej niż mogli czy pownni, ten statek od dawna się już tylko zanurza, widać to po ilość i jakości chętnych, przepraszam jeżeli zbyt wprost, ale po tylu latach przysługuje.

  1. Tytus

   Najbliższy test jak im zależy na starych już w styczniu, mam 19 lat służby, na ulicy, czekam na 6 grupę bo była blokada, jeżeli dostaną lizusy, młodziaki lub klakiery to 20 lat przypada mi w lutym 2022, dłużej nie będzie sensu niszczyć zdrowia

  2. Zen

   Wiele osób czeka na te grupy, dziwi mnie jedno, nie ma dotąd żadnych zasad na jakich one będę przyznawane?. Przecież to zrodzi konflikty, dlatego zdziwię się jak puszczą to na żywioł i zlecą kierownikom do podziału, będzie się działo

  3. Oskar

   Ludzie z pierwszej linii dawno są na granicy wytrzymałości, nie dość że użerasz się codzienne z patologią to jeszcze dostajesz resztki z pańskiego stołu, naprawdę myślicie że jak rzucicie parę groszy to ludzi to zatrzyma?. Zobaczcie jaki jest wskaźnik inflacji, ile kosztuje życie, utrzymanie, opłaty, a potem zobaczcie jak słaba jest ochrona f-sza na ulicy, jakie jest traktowanie, posłuchajcie środowiska, potem oczekujcie, przy obecnym stanie będą nadal odejścia, dużo by się musiało zmienić

 8. Emeryt 2019

  Emeryt 2019. Netto mam 4 866,42 PLN a dorabiam w ciepełku na monitoringu za 3 072, 87 PLN netto. Praca od poniedziałku do piątku w godz. 07-16.00, sobota, niedziela oraz święta- wolne. Zero stresu. Nie bać się emerytury. Każdy kto nie boi się żadnej roboty, może nadal pracować w ochronie w prywatnej firmie a zyska na 100 %. Potwierdzone.

  1. Janek

   Ile lat i z jakiej grupy bo aż mi się nie chce wierzyć ,iż masz tyle emy.

 9. Heheh

  17 lat emerytura netto 3650 spokojnie dorobię 3000 dodatkowo odprawa urlopy. I co najważniejsze waloryzacja emerytury co rok ok 100 zł netto. Więc o czym tu mówić.

  1. Irr

   Pytanie co to będzie warte za 10 lat przy takiej inflacji? , tez mnie dotyczy

  2. Sprostowanie

   Każdy ma inną wartość emki, nie wiem skąd ty czerpiesz te fantazje?, ale po 16/17 latach jest ok. 2.500-2.700 pln, więc chyba jesteś spoza resortu i pleciesz trzy po trzy. Racja jest w tym jedna, lepiej brać dłużej i mniej, niż więcej i krócej, w cywilu można dorobić, słuszna racja.

  3. Karol

   Emy są rewaloryzowane kolego.

 10. Marek

  Dopóki sekretarki i logistycy po 3 latach sluzby beda wystawiani z 1 na kursy aspirantow i oficerskie, a starych i doswiadczonych perfidnie sie pomija...w koncu firma upadnie...bo te dzieciaki nie maja pojecia o podstawach służby, za to beda roszczeniowi....

  1. Pragmatyk

   No czas rozmundurować logistykę, zgadzam się, czas wreszcie doinwestować ludzi którzy tyrają na ulicach, zacząć widzieć wreszcie ludzi ze stażem, dużo jest do poprawy

  2. Olo

   Rozmundurować wiele stanowisk typu gaciowy oraz logistyk itp. To jest chore ,iż tacy ludzie mają prawa do emy po 25 latach.

 11. Tiaaaa

  Dobrzeeeeeee..... będzie dobrze!

 12. Gregorian

  Dobra logika, najwięcej tyrają ci którzy mają najmniejsze uposażenie, cała rzesza urzędasów siedzi w ciepłych biurach, ciekawe kto was za moment będzie utrzymywał?. Siedzicie na super grupach, dostajecie zawsze premie i nagrody, a w tym czasie liniowcy ryzykują wszystkim co mają, tak, ryzykują, bo ulica to nie biurko, kawa i ciastko, to realne życie, to żywa, dynamiczna interakcja że społeczeństwem, patologią, to czasami sekundy na decyzję, to praca świątek piątek, nocki, dzionki, nagle łapiesz się na tym że już nie wiesz jaki to dzień tygodnia, dzień, noc, dzień świstaka, a potem przychodzą premie, nagrody i okazuje się że dostałeś jakieś grosze, przy okazji dowiadujesz się ile dostał kolega który siedzi w ciepełku przy kawce, wtedy dochodzisz do wniosku że bez nazwiska i tak się nie przebijesz, dochodzisz też do wniosku że robisz lata i odchodzisz, bo zabiorą Ci resztki zdrowia, a potem zdziwienie że nie ma rąk do pracy, no nie ma i nie będzie, chyba że zaczniecie w końcu szanować, doceniać ludzi z ulicy, zaczniecie ich godnie wynagradzać i nie uważać że jesteście lepsi bo siedzicie w biurach, zapewniam że jakby połowę lub więcej wysłać na linie, to byłby płacz i po miesiącu czy roku, nieważne, była by szybka rotacja do cywila, kropka.

  1. Osa

   Cała prawda,no i widzisz,dalej decydenci mają to w poważaniu.Ja mam 21 lat w tym syfie,zawsze było tak jak piszesz,tu nigdy nic się nie zmieni.

  2. On

   Hmm o kim mówisz? Bo np między 6 a 7 grupa jest 70zl brutto a między dzielniowym a detektywem 110 zł takie kokosy ze hej....przez ostatnie 10 lat cały czas dostają profity najniższe grupy i nastąpiło spłaszczenie zarobków więc nie przesadzaj chłopie tylko do roboty się weź

 13. ja

  Wielkie słowa a małe czyny- w komendach dalej to uznaniowość powiązana z subiektywnym odczuciem lizusostwa wobec przełożonych i komendanta jest w cenie

 14. Adi

  Mnie by zatrzymało w patrolu po 15 latach podwyżka 5 gr i dziadkowie przynajmniej 1000 to bym jeszcze pociągnął ze trzy lata nie więcej.Obechiebjuz nie myślę wracać z l 4 .pozdro dla tych co mają nadzieję.

  1. Emeryt

   Może jeszcze dadzą Ci samochód służbowy,laptop i komórkę. Pewnie na l4 spędziłeś połowę służby i się zmęczyłeś po zaledwie 15 latach.

  2. Romek

   Myślę że ludzi w patrolu po tylu latach nawet to nie zatrzyma jak nie awansują a będę patrzeć na dużo młodszych kolegów za biurkami na fajnych etatach.Nie da się w tych czasach robić na ulicy tak długo pieniądze tego nie załatwia.

  3. Adi

   Już mam telefon laptop i radiowóz to akurat dają.Widze po twoim podejściu jak ty się orobiles w tej firmie jak żałujesz bo nie masz pojęcia jak jest.Pewnie jesteś trelem z 90 lat bez wykształcenia i zrobiłeś karierę pijąc wódkę na służbie.

 15. PL

  Chcecie ludzi zatrzymać?, to zacznijcie nas traktować poważnie, ludzie mają po 15,18,20 lat służby czekają latami na zabetonowane awanse na grupy, i co, teraz przyjdą grupy i nagle się okaże że szybciej dostanie jakiś młodzik, junior z 4-5 letnim stażem, jak tak zrobicie to będzie was gwóźdź do trumny

 16. Optymista

  Dalej wierzcie obietnicom i służcie rujnując sobie zdrowie i życie rodzinne. Nikt Wam tyle nie da ile Wam naobiecują

  1. Dario

   Tak, ludzie nie mają pojęcia jakie koszty zdrowia przynosi codzienna służba, ciągły stres i pompa, święta nie święta, odpowiedzialność, decyzyjność, ryzyko, itd.. dlatego fakt, nie ma co ulegać złudzeniom, zdrowie i rodzina najważniejsza

  2. Osa

   Masz rację,tu się nigdy nic nie zmieni,ich polityka to wycisnąć "cytrynę" do końca i kopnąć w dupe jak już się nie nadaje.

 17. Bolek

  Przy obecnych rozwiązaniach nie zatrzyma. Niestety

 18. kowal

  Po przepracowaniu 20 lat w Policji w dochodzeniówce musisz być wypalony. Niech nikt nie mydli oczu, że jest inaczej. I teraz co czekasz 5 lat na dodatek 1500 brutto wierząc, że warunki służby się zmienią, że będzie mniej do przerobienia, że nie będziesz musiał robić za trzech? To jest chory system.

  1. Sergiusz

   Mam prawie 20 lat, czekam na awans z 5 na 6 grupę, jeżeli zobaczę że dostały uchole albo młodzi z nadania, odpalam wrotki do cywila, dość już tego, tyram tyle lat za dwóch a grupy były ciagle zablokowane i przeznaczone dla skazanych na sukces

  2. Paweł

   Powinien być warunek 20 lat i ema a nie czekanie na 25 lat.

  3. Karol

   A w pewnym mieście jesteś zawieszony na grupie i robisz to co reszta ,która jest na 6 grupach lub wyżej.

 19. Ryszard Jesiołkowski

  Nikt nikogo nie będzie zatrzymywał. Nikogo niktnic nie obchodzi w tym kraju. To jedna wielka fikcja, od dbających o nas polityków, lekarzy... przez "działające" wszelakie urzędy, na rzeczonej policji kończąc.

 20. Kowal

  Znam osobiście ludzi, którzy uciekli że służby mając 12 , 13,14 lat przepracowane w formacji. Oni zobaczyli, że ci młodzi nie płacą podatków, ci najstarsi dostają 1500,lub 2500. A ci po środku zapierdzielają bo po 10 latach dużo umieją, nie są na tyle starzy, aby chować się za szafą. To oni wyrabiają wyniki i uczą młodych a są pomijani, lekceważenia, choć w sil wieku i mocy przerobowych. Śmiałem się jak komendantom kopary opadały, jak to odchodzą że służby? przecież nie mają praw emerytalnych.Utarł się proceder, że dociera się tych przed 15 taką, bo za mało mają do emki. Jednak jak pokazuje życie jest to mit.

  1. Janek

   Ale takich ludzi jest pełno ,powinno się ich zatrzymywać ,proponować zmianę stanowiska i możliwość pozostania w formacji a nie robi się nic.

  2. No jest tak

   Dlatego większość na oparach stara się doczekać tych 15 lat i ucieka, ludzie mają dość tych absurdów, nerwówki, są wypaleni, często odchodzą mając minimum albo i nie, szkoda bo potrafią już sporo, marnuje się wieloletni potencjał

  3. MK

   Nie ściemniaj. Nikt normalny tuż przed nabyciem praw emerytalnych nie odchodzi, pozam wyjątkowymi bardzo nielicznym przypadkami.

 21. Johnson

  2231 z przedziału 15-25 lat służby to dużo, na pewno w 2021 roku będzie jeszcze więcej, zbyt dużo ludzi pozbawionych zostało motywacji po wprowadzeniu "dziadkowego" 25+ i 28,5+. To co zrobili, to była tzw. "bramka samobójcza". Młody teraz zarabia 200-300 zł mniej niż stary co ma 15-24 lata służby, ale ten co ma 25 ponad lat służby ma już kilka tysięcy złotych więcej niż osoby z przedziału +15 lat służby.

  1. 26 lat

   Skąd wy bierzecie te kilka tysięcy?

 22. Benek W.

  Doprowadziliście do patologii w płacach, różnice są tak duże że szkoda słów, dziadowe 25+ to różnice po kilka tysięcy według pozostałych roczników, młody do 26 r.ż nie płaci podatku i prawie równa się płacami z dużo starszymi służbą. Wychodzi na to że zapomnieliście o grupie 10-20 lat służby, a szczególnie o 15+/20+, szczególnie, bo ci ludzie mają uprawnienia, mogą odejść, ale kogo to obchodzi?, ważne żeby zatrzymać starych 25+ i młodych do 26 r.ż, o resztę można nie zabiegać, żałosna polityka kadrowa, zatem dla reszty droga wolna. Skoro ktoś wpadł na tak genialny pomysł to po co potem wypisywać że chcecie zatrzymać doświadczonych w służbie?, przecież nic nie robicie żeby ten stan zmienić, same obietnice już nikogo nie przekonują, to działało kiedyś, bo fakt, za poprzedniej władzy było totalnie źle, doprowadzili do zapaści, teraz ludzie liczyli na odbicie od dna. Za moment przyjdą awanse na grupy 2-4, 5-6, tu zobaczymy jak bardzo decydentom zależy na zatrzymaniu w służbie doświadczonych fachowców, żeby znowu się nie okazało że młodzi z nadania dostaną awanse szybciej przed starszymi służbą, nic mnie tu nie zdziwi, natomiast od tego uzależniam swój dalszy pobyt.

  1. Himan

   Nie wiem ile masz służby, ale ja mam 18, czekam na 5 grupę i się doczekać nie można, bo nie ma wolnej, aktualnie 3 grupa, ale robię bardzo wiele rzeczy, które są robione przez ludzi na znacznie wyższych grupach, wiele spraw ogarniam, i w ogóle mnie 4 grupa nie interesuje, jak zaczną się te awanse na grupach i dostanę 4 (+50 zł brutto) zamiast 5 grupy to pakuję manatki i emerytura. Starsi służbą, powyżej 15 lat służby powinni dostać od razu, obligatoryjnie 5 grupę. Musi być dla ludzi +15 lat służby coś więcej, niż dla młodych.

  2. Wiktor

   Też mam 18.5 roku, czekam na awans z 5 na 6 grupę, ciężko na to pracowałem, ale wyżej 5 grupy dostają tylko określone sukcesem jednostki, mam nadzieję że tym razem te awanse będą dla tych co latami ciężko na to zapracowali, w przeciwnym wypadku, dobijam do 20 i odbijam na emke, wystarczy tej naiwności

 23. Prawie emeryt

  Oddałem 05.10 br raport o zwolnienie po 21 latach służby. Myślicie, że ktoś ze mną rozmawiał by mnie próbować przekonać do pozostania. Tydzień później już był casting na mój eter dyżurnego KP, który wygrał chłopak z aż 7 letnim stażem. Będzie robił co mu każą bez mrugnięcia okiem, a ja będę żył nowym spokojniejszym życiem

  1. Edek

   Dokładnie, nie ma co żałować, wieczna szarpanina, stres, pośpiech, użeranie ze wszystkimi o wszystko, wreszcie odsapniesz, zaczniesz normalnie żyć, jak biały człowiek. Mam 19 lat służby i też mam dość, ciągnę na oparach, widzę że dziś 20 lat staje się magiczną datą

 24. Kamil

  Mam z wojem 24 lata z haczykiem, czytam co piszecie. I tak naprawdę to czekam do 5.09.22. Bo zalicza cywila oczywiście, żeby nie było głupich komentarzy odejdę jak bozia pozwoli w lutym, bo jak wiecie nowy urlop. Co do reszty chłopaki, oni o tym wszystkim dobrze wiedzą tzw gora, zwiazki, mswi i inni prawda jest taka, że na rękę jest nic nie wyjaśniać a różnic. Druga prawda jest taka , że nie jest dla nikogo żadna tajemnica jeśli nasze środowisko samo siebie nie szanuje to kto to zrobi. Co zaś tyczy się tych komentarzy i dziadków 25 każdy z was chciałby tego doczekać sam nieraz już miałem dość i chciałem odejść. Wielu mówi że cywil czeka tak czeka ale nie na każdego niektórzy z nas nie znajdą pracy tylko wiecie co będą robić. Pozostawiam do przemyślenia szanujmy się . Ja też mam piąta grupę i jedna satysfakcję. Mam trochę wiedzy. Mądry zrozumie , mądrala skomentuje. Pozdrawiam

  1. Paweł

   Kolego teraz koparką pojeździsz i masz 4000 netto a jak coś umiesz to w Poznaniu 50zł/h hydraulik płacą a tutaj nadgodziny i ciągła gonitwa. A młodzi będą przychodzić tylko jeśli im nie wyjdzie w cywilu ale i tak z reguły wybiorą wojsko lub psp gdzie masz prestiż .

  2. Marek

   No właśnie, co to jest że do policji nikt nie chce przychodzić, obniżają kryteria i biorą jak leci, kiedyś było na odwrót, ciężko było się dostać, teraz na tapecie tylko WP, ewentualnie PSP

  3. Olo

   Każdy w dzisiejszych czasach,który ma fach w ręku nie da sobą pomiatać. Zostaną tylko ci ,którzy nic nie umieją oprócz wchodzenia w ... Młodzi jakoś do służby się nie garną.

 25. johny bravo

  Jak słucham o tych doświadczonych funkcjuszach 25+ to cieszę się że podjąłem decyzje o odejściu na emeryture. Osoby wypalone zawodowo, bez znajomości obsługi podstawowych systemów, nastawione na pomnazanie swoich pensji kosztem młodych ambitnych chętnych do pracy funkcjonariuszy.

  1. emerycik

   nie chodzi o 25+. Chodzi o to, że lepiej zapłacić 2500 brutto, niż emke

Reklama