Reklama

Służby Mundurowe

Podwyżki w służbach od stycznia. MSWiA podało kwoty

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Zgodnie z zapowiedzią, związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania - podaje resort. Parę dni temu związkowcy zapowiadali, że jeśli w ten piątek nie otrzymają konkretnych informacji na temat ruszającego w przyszłym roku programu oraz podwyżek, które według nich musi on zakładać, to rozpoczną akcję protestacyjną. Do tej, przynajmniej na razie, może jednak nie dojdzie. Ministerstwo podało bowiem konkretne kwoty. Strona rządowa uzgodniła, że wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną daje to wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. 

Ministerstwo pisze również, że "strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród". Tak też wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, potocznie zwany ustawą okołobudżetową.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Ale to tyle jeśli chodzi o informacje na temat samego programu. Nadal nie wiadomo ile resort zamierza dokładnie przeznaczyć środków na kontynuację modernizacji. Wiadomo jedynie, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. To jednak nie koniec rozmów na ten temat. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września br.

Strona związkowa nie skomentowała na razie efektów spotkania. Nie wiadomo więc nadal, czy mundurowych satysfakcjonują zaproponowane przez resort kwoty i powstrzyma ich to przez ruszeniem z akcją protestacyjną.

Oczekiwanie na zmiany w art. 15a

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano również o kwestiach związanych z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Strona rządowa potwierdzić miała, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Grupa funkcjonariuszy, których dotyczy to rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę z co najmniej 25-letnim stażem służby będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat). Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w tym zakresie zostanie wkrótce skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów.

Przypomnijmy jednak, że choć propozycja ta nie satysfakcjonuje związkowców i planują oni walkę o wprowadzenia w niej zmian już w trakcie prac w Sejmie i Senacie, to podkreślają równocześnie, że nawet w tym kształcie stanowi ona jakieś rozwiązanie problemu i nie zamierzają blokować prac. 

AKTUALIZACJA:

Z informacji jakie PAP przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów wynika, że rozmowy przyniosły oczekiwany efekt. "Doszliśmy do porozumienia w kwestii tych ostatnich dwóch postulatów, czyli ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emerytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym, tzw. art. 15a" - powiedział szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne - najprawdopodobniej finalne - spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. "Po tym spotkaniu będziemy znali więcej szczegółów. Niemniej jednak dobiliśmy do brzegu z tym, na co czekaliśmy długo, nawet powiem zbyt długo" - powiedział Jankowski.

Jak podkreślają związkowcy, kwota o której poinformowało dziś MSWiA, ma stanowić tylko część przyszłorocznych podwyżek. Do tego doliczyć trzeba jeszcze pieniądze wynikające z ustawy modernizacyjnej. W tej sprawie trwać mają rozmowy z resortem finansów. Więcej szczegółów - jak zapewnia NSZZP - pojawi się po spotkaniu, które przewidziane jest na 13 września w MSWiA.

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze (4)

 1. Radek

  Wciąż tylko od mundurowych można usłyszeć pretensje, płacze i lamenty. Jak się komuś nie podoba płaca niech zmieni pracę. Jak Tusk wprowadził 80% za zwolnienia to nagle połowa ozdrowiała. Obecna ekipa przywróciła 100% i nagle wg. opublikowanych badań mundurowi są procentowo grupą z najdłuższymi zwolnieniami lekarskimi - chyba komisje źle działają które ich badają przed przyjęciem skoro tak wielu o mizernym zdrowiu przyjmują. Ciekawe to wszystko - komentarze mundurowych o cywilach krytykujących ich na tej stronie są skrajnie negatywne. Podobne komentarze w drugą strone pod tym samym tekstem napisane przez cywili na stronie bankier pl przeczytałem i az dziw bierze co jedni myślą o drugich. Ciekaw jak mundurowi chcieli wspólnie strajkować z budżetówką cywilną która określa mundurowych budżetową kastą skoro tak skrajne emocje względem siebie maja obie grupy.

 2. Kolos

  A to jest ostateczny kształt podwyżek?, bo gdyby tak przyjąć, to mamy obecnie inflację na poziomie 5%, realnie inflacja sięgnie do końca roku 7-8%, więc nasza podwyżka to około połowy wartości inflacji, czyli dostaliśmy 50% podwyżki niwelującej skutki podwyżek cen. Dostajemy 50%, pracujemy na 100%, zwłaszcza teraz, kiedy nie ma rąk do pracy i sporo się dzieje, a przed nami kolejne wyzwania i zadania, moim zdaniem trzeba naprawdę usiąść i jeszcze raz to skalkulować, to co dostaliśmy in minus kilkadziesiąt złotych bo to nadwyżka z 13-nastki da nam realnie ok. 200 PLN, to naprawdę niewiele przy obecnych cenach i kosztach życia, mości Panowie Związkowcy, czas do stołu siąść ...

 3. Bond07

  Wspomniane wyżej kwoty podwyżki mają dotyczyć wszystkich służb czy tylko podległych MSWiA?

 4. Eneryt

  Będą masowe pozwy do sądów w sprawie art. 15a i możecie podziękować za to judaszom że związków. Jakie 25 lat???

Reklama

Najnowsze