Reklama

Legislacja

Program modernizacji służb MSWiA przyjęty przez rząd. Mundurowe podwyżki coraz bliżej

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Funkcjonariusze służb mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji na kolejna edycję programu modernizacji czekają od blisko roku. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miał on ruszyć w styczniu 2021 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia. Nowa ustawa, przyjęta dziś przez rząd, w życie wejść ma od 1 stycznia 2022 roku, a więc za niewiele ponad miesiąc. Zgodnie z założeniami do mundurowych formacji podległych MSWiA, przez kolejne 4 lata trafi ponad 10 mld złotych, w ramach których przewidziano m.in. podwyżkę uposażeń.

O tym, że służby MSWiA czeka kolejna odsłona programu modernizacji informowała jeszcze w 2019 roku ówczesna szefowa resortu Elżbieta Witek i jej zastępca Jarosław Zieliński. Roboczo, planowaną na lata 2021-2024 modernizację nazywano wtedy programem rozwoju, jednak ostatecznie zdecydowano się pozostać przy nazwie program modernizacji. Jak czytamy w projekcie ustawy przyjętej dziś przez Radę Ministrów, jego wdrożenie "ma zapewnić rozwój Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, (…) w celu stworzenia warunków sprzyjających realizacji ich ustawowych zadań poprzez unowocześnienie infrastruktury, sprzętu i wyposażenia, a także wzmocnienie etatowe i wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz podwyższenie wynagrodzeń pracowników formacji". Co oznacza to w praktyce? Do służb MSWiA przez kolejne 4 lata trafi ponad 10,03 mld złotych i jak wielokrotnie podkreślał m.in. dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA, Władysław Budzeń, "są to środki zewnętrzne, bez tzw. wkładu własnego". W zakończonej edycji stosunek pieniędzy własnych formacji w porównaniu do tych zewnętrznych wynosił 40:60. Budzeń podczas niedawnego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa poinformował też, że nowy program modernizacji "przewiduje 8 przedsięwzięć, czyli  o jedno  więcej  niż  w poprzednim  programie". 

W pierwszym roku obowiązywania ustawy, do służb trafić ma 1 838 552 00 zł, w 2023 roku - 2 289 436 000 złotych, w 2024 roku - 3 261 412 000 zł, a w ostatnim roku obowiązywania (2025) – 2 641 357 000 zł. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na realizację programu, będący skutkiem finansowym ustawy, wynosi 19 440 500 000 zł.

Policja, w trakcie obowiązywania programu otrzyma łącznie ponad 6,4 mld zł. Straż Graniczna dostać ma przeszło 1,4 mld, Państwowa Straż Pożarna niecałe 2 mld złotych, a Służba Ochrony Państwa niespełna 214 mln złotych.

Podwyżki i nowe etaty 

Służby podległe MSWiA czeka też wzmocnienie etatowe, a mówiąc wprost zwiększenie liczebności funkcjonariuszy w poszczególnych formacjach. 

W myśl projektu, policja – czyli największa z formacji jakie nadzoruje resort - zyskać ma 5600 nowych etatów. W pierwszym roku obowiązywania – tj.  2022 r. – 1700, a w kolejnych latach po 1300. "Chciałem dodać, że to wzmocnienie jest niezależne od wzmocnienia, wynikającego z ustawy o Biurze do spraw Zwalczania Cyberprzestępczości, bo tam przewidziano łącznie 1800 etatów  przez  4  lata" – zaznaczył Budzeń, przedstawiając informacje o przygotowanej przez MSWiA ustawie. Co za tym idzie, policyjnych etatów będzie w sumie o 7400 więcej. Jeżeli  chodzi  o Straż  Graniczną, program przewiduje zwiększenie liczby etatów o 750 (w latach 2022-2024 po 200 etatów rocznie, a w ostatnim roku – 150 etatów). Państwowa Straż Pożarna zyska 750 etatów, z tego w przyszłym roku - 150 etatów, a w kolejnych latach obowiązywania programu - po 200 etatów.

Na dodatkowe etaty nie może natomiast liczyć Służba Ochrony Państwa, bowiem jak tłumaczył podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. modernizacji, "uznano, że aktualny stan etatów kalkulacyjnych SOP jest wystarczający w stosunku do realizowanych zadań". W tej chwili jest ich tam dokładnie 2808. 

Jeżeli chodzi o ogólną strukturę tego programu, z kwoty 10 030 757 tys. zł Policja ma ok. 64 proc. Nie będę przytaczał konkretnych liczb, bo ciężko je zapamiętać. Struktura procentowa wydaje się tutaj korzystniejsza. Straż Graniczna ma 14 proc., Państwowa Straż Pożarna 19 proc., a Służba  Ochrony Państwa 2 proc.

Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA, posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa 17 listopada 2021

Mundurowych w ramach modernizacji czeka też podwyżka, bowiem rząd przewidział (co zapisano też m.in. w zawartym ze związkami zawodowymi działającymi w formacjach podległych resortowi porozumieniu) zwiększenie uposażeń w wysokości 677 złotych brutto od 1 stycznia 2022 roku. Jak tłumaczył Budzeń, w ramach 677 złotych brutto, 625 zł to uposażenie a 52 złote to nagroda roczna.  

Kwota podwyżki w wysokości 677 zł przenosi się na podniesienie łącznego wskaźnika wielokrotności o 0,419. Z tytułu programu modernizacji o 0,261, co będzie umieszczone w załączniku nr 7, a z tytułu podwyżki o 4,4 proc. o 0,158. Czyli każda służba, funkcjonariusze każdej formacji będą mieli zwiększony wskaźnik wielokrotności. Kwota bazowa pozostaje bez zmian w stosunku do roku ubiegłego. W tym celu będzie opracowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmian wskaźników wielokrotności w poszczególnych formacjach. Oczywiście, jest propozycja, żeby podwyżki i program modernizacji wchodziły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA, posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa 17 listopada 2021

Program modernizacji oprócz zwiększenia stanów etatowych i podwyżek przewiduje też rzecz jasna szereg inwestycji, zakupów uzbrojenia czy środków transportu. W jego ramach do Straży Granicznej mają trafić m.in. kolejne systemy ochrony perymetrycznej, policja odtworzy kolejne 250 posterunków, a PSP zbuduje i zmodernizuje strażnice i kupi łącznie 40 samochodów z drabiną pożarniczą.

Niemała rewolucja czeka też policyjny system szkolnictwa oraz ścieżkę rozwoju zawodowego funkcjonariuszy tej formacji. W ustawie ustalone zostać mają m.in. kwalifikacje zawodowe policjanta. Wyszczególniono te: podstawowe, podoficerskie, aspiranckie i oficerskie (aktualnie policjant może mieć kwalifikacje zawodowe podstawowe lub wyższe).

Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu. Jak wynika z zapowiedzi wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, dokument procedowany będzie w trybie pilnym. Najprawdopodobniej więc posłowie zajmą się nim już na najbliższym posiedzeniu. Pośpiech w tym wypadku, biorąc pod uwagę fakt, że ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku nie jest nieuzasadniony. Sejmowe prace nad projektem, nawet zakładając ekspresowe tempo, to tylko jeden z etapów legislacyjnej ścieżki. Po tym jak ustawę uchwali Sejm, przyjąć musi ją jeszcze Senat. Mimo to wydaje się, że szansa na to, by pod ustawą prezydencki podpis znalazł się jeszcze w tym roku, nie jest stracona.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (21)

 1. Wwe

  A w 2023 do 2025 jakieś podwyżki będą czy tylko w 2022? Bo jak tylko w 2022 to jaka to modernizacja

  1. Ręce opadają

   A ten cały czas to samo.... będą podwyżki energii, gazu itp.

  2. Karol

   o i jeszcze stóp procentowych

 2. Joanna

  Kochani zamawiający.Zamiast szumnych 250 posterunków które zasilacie ludzmi "ukradzionymi" ze stanów komend i komisariatów a nie nowymi - skoncentrujcie się na prowadzeniu policji w ! XX wiek !.brak łączności kodowanej którą każdy taksiarz i laweciarz nasłuchuje a co dopiero przestępca a wg.dziury w prawie to podobno...wykroczenie jak wyrzucenie peta na ulicy. Wyposażcie każdego policjanta w małą latarkę służbową, a nie jednego na 100.pomyślcie o zakupie choć dwóch gogli noktowizyjnych na średnią lub dużą komendę 500-800 osob - bo nawet lornetek nie ma.Wprowadźcie do każdego wydziału techniki i choćby po 1 do dużych WK drony czy urządzenia do precyzyjnego ustalania pozycji telefonu. Zapewnijcie ludziom płynne automatyczne i szybkie wypłacanie świadczeń dodatkowych i traktujcie ich jak ważnych pracowników np.woda do picia w upały a nie po sezonie często przeterminowana....maseczki ochronne rękawiczki zszywacze. Ruch drogowy praktycznie nie ma bezpiecznego systemu zatrzymywania pojazdów jak sieć blokująca koła a kolczatka jest stosowana na pokazy ew.zaplanowane działania na drogach wlotowych. Do 1 połowy roku jest zawsze kasa druga część roku to zawsze walka skąd nabrać pieniędzy. Naprawde nowoczesna służba w której policjant sam kupuje latarkę długopis...zszywacz...zszywki...wodę w 30C upale czy inne artykuły nie świadczy dobrze o "firmie". Do tego chora biurokracja jak coroczne składanie pisemnych wniosków o urlop o przejazd jak gdyby nie można np.z dniem 1 czerwca danego roku każdemu wypłacić świadczenia na podstawie prostego wniosku lub automatycznie...bo każdy ten urlop ma. Skoncentrujcie się na człowieku jako nowoczesna firma a nie moloch postPRLu

  1. Karol

   Tutaj się nic nie zmieni póki nie będzie drastycznych braków personalnych. Trzeba tylko czasu a młodzi się nie garną jak widzą co jest obecnie.

  2. Kol

   Co tam wiesz o Policji, najważniejsza jest szkołą w Lublinie i nowe etaty...

  3. Mgs

   Nic z tym nie zrobisz dopóki będą losie co robią robotę za trzech

 3. Cichutko tam

  A o grupach z 02 na 03, itd. to cisza :D

 4. St sierzt

  Art 15a nie rozwiązany od ponad 20 lat !

  1. prawo

   Mylisz się, został ro\wiązany 18 lat temu.

  2. Lewo

   Mylisz się-nie został rozwiązany,miało to nastąpić do końca 2019 roku.

  3. Onek

   18 lat temu to został stworzony i uchwalony ( 23 lipca 2003) i co jest nieporozumieniem został wprowadzony z data wsteczną.

 5. Komuna

  A co z osobami które nie dostały premii za to że miały L4 we wrześniu a cały rok pracowały. Komuna!

  1. ...

   A co by miało być? Dalej służą gdy inni liczą należne im pieniądze. Żadna nowość w tej formacji, są ludzie do pracy i ta lepsza kasta - do nagród, premii i innych.

  2. Brylant

   Przecież jeszcze premii nie było to skąd wiesz że nie dostaniesz.

  3. Czarny

   A ty gdzie pracujesz?, przecież listy już poszły, ci co chorowali na covid poza służbą i ci którzy chorowali we wrześniu nieważne na co będą wywaleni poza nawias, nieważne że to absurd, wszyscy do jednego koszyka

 6. Westx

  A służba więzienna jest wogole brana pod uwagę?

  1. wr

   MSWIA to nie MS

 7. Meteor

  Modernizacja zamiast rozwoju, to mówi wszystko

 8. Pies

  A gdzie szczególy? Gdzie obiecane stażowe? Jak rozkładają sie podwyżki na kolejne lata obowiązywania ustawy ? A tak na marginesie co dostały inne grupy zawodowe np. pielęgniarki : Pracownicy komunalni ze Szczecina chcą po tysiąc złotych podwyżki. Propozycja miasta ich denerwuje i obraża. Pielęgniarka i położna, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż w pkt. 1-4 wymagający tytułu magistra; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia 1 stopnia) i specjalizacji albo ze średnim wykształceniem i specjalizacją – wzrost współczynnika z 0,81 do 1,02. Szacunkowy wzrost o 1029 zł, co da prawdopodobnie około 5631 zł. Pielęgniarka, położna, inny pracownik medyczny wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającego zastosowanie w ochronie zdrowia - wzrost współczynnika z 0,73 do 0,94. Szacunkowy wzrost wynagrodzenia o 1443 zł, co daje po podwyżce około 5 215 zł. A co podpisał nasz Pan Przewodniczący ???? - 500 zł. Skąd uznał ,że 500 zł to jest ta kwota, która zadowoli środowisko ???? Galopująca inflacja już zjadła tą zapowiedziana podwyżkę. Chleb kosztował w lipcu 5,20 a teraz 8,20 tj.ok 50 % wyżej . Nie napiszę już nic o energii elektycznej , gazie i paliwach. Oceńcie sami wysiłek ZZ działaczy i ich doradców.

  1. Gdzie ty chleb kupujesz za 8 zyli, chłopie , co Ty za bzdury wypisujesz.

  2. H

   Co Ty za chleb jesz

  3. Kot

   Człowieku gdzie ty żyjesz. Dobry chleb kosztuje ponad 8 zł i to już dawno.

 9. Robi

  Niektórym to ciągle źle kiedyś nic nie dawali i nie mówili żebyś się cieszył że wogole pracujesz Widzie że kurtka pamięć to jest to co panuje.

  1. Bert

   Wystarczy porównać inflację kiedyś z tą dzisiejsza.

  2. Głos rozsądku

   ... kiedyś chleb kosztował 1.50 a budowlaniec za położenia metra płytki brał 20 zł. Wojsko dostaje bez gadania. W normalnym państwie to Policja jest najlepiej opłacana formacja, później wojsko i inni. Na granicy to samo Policja na pierwszej linii. Gdzie w ustawie o Policji jest zapis o ochronie granic ?

  3. Gość

   Tak, zgadza się na 100% jak piszesz. Jednak to było z ćwierć wieku temu. Można było wtedy usłyszeć, jak się nie podoba to się zwolnij. Na twoje miejsce jest 10 chętnych.

 10. xy

  A co z "Projektem rozporządzenia, który nie spełniał zobowiązań zawartych w Porozumieniu!"- patrz komentarz związków z dnia 05.11.2021 Piątek, które znowu nie zatwierdziły..., bo.... Znowu związki zawodowe sprawiły nam zawód?, a wszyscy liczyli na podwyżkę w grupach od 4 do 8?

 11. Rozczarowany

  A co z podwyzkami dla pracownikow Policji, Strazy Granicznej kiedy i ile ...rozumiem ze skoro mamy ten sam zakres obowoazkow za biutkiem...to podwyzki dla pracownikow beda wieksze bo wiekszy podatek jest stracany, mamy mniejsze pensje...od lat bez godnych podwyzek...bez nagrod po ponad 2 tys. na reke ...a 2 tura w grudniu...nierowne traktowanie ....jak dlugo mozna tak ludzi w konia robic...

  1. M.

   Nierówne traktowanie? Skoro podwyżki dla służb mundurowych to co z celnikami??? No właśnie...nas inflacja nie dotyczy...

 12. Marecki

  Coś teraz nie wspomniano o przesunięciach etatowych z 2 grupy na 3, z 3 na 4, z 4 na 5tą.

  1. Miszcz

   W projekcie jest ze po 4 latach zwieksza mnożnik. Ale to tez na wniosek więc w praktyce. Bedzie tak jak jest. Na szczescie 2022 zostaje emerytem.

  2. Jak zwykle

   Bo nie będzie takich przesunięć, a tym samym możliwości dalszego awansu w stopniu - po prostu zwiększą mnożnik na obecnych grupach, jak to było w przeszłości - i tak jak to było w przeszłości ponownie zdepczą nasze rozbudzone nadzieje na normalność i możliwości sprawiedliwego rozwoju w tej formacji... Kryzys kadrowy formacji jest już nieuchronny.

  3. Ja

   Bo to nie są przesunięcia. Poczytajcie projekt. Przesunięcie jest tylko 2 na 3. Reszta to przyznanie mnożnika z wyższej grupy na obecnie zajmowanym stanowisku. Czyli dalej pozostaniesz na swojej grupie tylko mnożnik będziesz miał z jednej wyżej (tak to po to aby zablokować np. awanse na stopniu)

 13. Mario

  A co ze służbą więzienną?

  1. Krzysiek

   Nie ten minister i nie ten resort:)

  2. Anonim

   A co ze Służbą Więzienną jak trzeba było strajkować? Ile można jechać na plecach innych formacji???

  3. Ja

   Inne ministerstwo ? Artykuł dotyczy MSW nie MS.

 14. Gość

  może czas rozgraniczyć służbę poza biurkiem , a za biurkiem - bo coś tu jest nie tak ,to żenada co się dzieje , już czas się temu przyjrzeć

 15. ccc

  A co z cywilami w policji...., bo to że dla tych co w kapciach ...są pieniądze to wiemy , może czas rozgraniczyć służbę poza biurkiem , a za biurkiem - bo coś tu jest nie tak ,to żenada co się dzieje , już czas się temu przyjrzeć

  1. Janek

   A może podziękować cywilom i poszukać jakieś firmy zajmującej się outsourcingiem typu księgowość ,logistyka oraz jeszcze kilka innych czynności? Oszczędność spora a profesjonalizm zdecydowanie lepszy.

  2. Leming

   Zniesiono barierę wieku, sugeruje startować w naborze do policji zawodowej. Cywilny nie ma żadnej odpowiedzialności i pracuje jak biały człowiek, baaa wiem że najniższa krajowa ale dziewczyny w placówkach bankowych mają tyle samo

  3. Polak

   zawswze można zmienić pracę na lepiej płatna w policji lub wojsku,,

 16. Ktoś

  A Cywilni pracownicy.....w tym wszystkim gdzie?

 17. Piesek

  Przewodniczący związków policji raz wykiwał wszystkich policjantów teraz robią to po raz kolejny, ładnie opowiadają i tyle a kasę największą i awanse to on zgarnia a nie zwykli policjanci !!!

  1. Teraz też będzie to samo tylko czekać że zabraknie pieniędzy i nie ma co liczyć na grupy

  2. Paweł

   Od wyborów do wyborów byle było

  3. Marek....po 32 latach pracy 2200zł..pensji

   A gdzie w tym wszystkim pracownicy cywilni....są niewidzialni!

 18. Cywil

  Kiedy pracownicy cywilni Policji dostaną podwyżki??

  1. wieloletni cywil

   Jak się zwolnią. To jest chyba logiczne.

  2. Anty

   Zapomnij, trzeba rozdać kolejne +,dla najniżej zarabiającej grupy zawodowej nie ma nic...Bez Cywili nie ma Policji i te mądre głowy w końcu powinny to zrozumiec

  3. Misio

   Za co się pytam? Za nie uznawanie wypadków związanych ze służba? Za wolne świątki, piątki i niedziele? Za rzucanie kłody pod nogi? Za brak czasu na naprawy radiowozów? Za burdel na magazynach? Czy za ciąganie po wszystkich świętych że pieczątki na obiegówkach wam się nie zgadzaja?

 19. Maćko

  7400 etatów! To ile to będzie oszczędności co roku? a ile nagród dla dowództwa za te oszczędności?a ile środków przesuniętych na bieżące potrzeby?buahaha Jak już wywiążą się z obietnic "pokrzyżowanych" przez pandemię będą walczyć o głosy a to co jest tak hucznie ogłaszane wszem i wobec w radiach,telewizjach i ynternetach będzie już wtedy historią...

  1. Stary

   Spokojnie wakatów będzie dużo a jeszcze 01.01.2025 dużo zmienia.

 20. arek

  Serio? To wielkie brawo, olac sluzbe zdrowia, olac nauczycieli, olac pracownikow wymiaru sprawiedliwosci, olac pracownikow handlu, olac diagnostow samochodowych, olac wwszystkich i dac potrzebujacym.

  1. ...

   Rozliczyć każdego biorącego socjal z każdej złotówki to jeszcze zostanie

  2. Szkoda gadac

   A widziałeś kiedyś biednego lekarza? Ostatnio byłem u takiego biednego z Prokocimia - jedyne 300 PLN za 3 minuty. A sędziego, prokuratora czy diagnostę samochodowego?

  3. Policeman

   Miło nam że doceniasz naszą ciężką służbę !! Dziękujemy.

 21. Maciej

  Gdzie są podwyżki na następne lata ??? W tej ustawie ??bo policjanta trzeba zacząć doceniać w końcu !!!

  1. 123

   trafia do wojska

Reklama

Najnowsze