Reklama

Straż Pożarna

Będą nowe limity miejsc w Akademii Pożarniczej?

Autor. MSWiA/Twitter

Szykują się spore zmiany w Akademii Pożarniczej. W związku z utworzeniem nowego kierunku studiów „ratownictwo medyczne” oraz rozpoczęciu jednolitych studiów magisterskich „inżynieria bezpieczeństwa”, MSWiA chce zmienić limity miejsc. Według projektu rozporządzenia zmiany zostaną wprowadzone począwszy od roku akademickiego 2024/2025.

Reklama

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na kierunki studiów dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Reklama

W dokumencie przypomniano, że na początku lutego 2023 roku Minister Edukacji i Nauki wydał Szkole Głównej Służby Pożarniczej (obecnie Akademia Pożarnicza – red.) pozwolenie na utworzenie studiów pierwszego stopnia na kierunku „ratownictwo medyczne”. „Jest to nowy kierunek studiów, który realizowany będzie przez uczelnię począwszy od roku akademickiego 2023/2024 w formie studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych” – czytamy w projekcie.

    Jak wyjaśniono, w roku akademickim 2023/2024 na kierunek „ratownictwo medyczne” obowiązuje tzw. nabór otwarty, na który mogły aplikować osoby, które nie są czynnymi strażakami Państwowej Straży Pożarnej. Według założeń, dopiero w następnym roku akademickim wprowadzone zostaną na tym kierunku studia dedykowane strażakom Państwowej Straży Pożarnej, w ramach których będą obowiązywały limity miejsc.

    Reklama
    YouTube cover video
    Reklama

    Jak wskazano, dodatkowo od roku akademickiego 2023/2024 Akademia Pożarnicza rozpoczyna realizację jednolitych studiów magisterskich w ramach kierunku „inżynieria bezpieczeństwa”. Kierunek ten przeznaczony jest dla strażaków w służbie kandydackiej.

    Rozpoczęcie kształcenia na kierunku „ratownictwo medyczne" oraz zapewnienie jego kontynuacji w kolejnych latach,  jak również zmiana formy studiów realizowanych na kierunku „inżynieria bezpieczeństwa", w znaczący sposób wpływa na dotychczasowe funkcjonowanie uczelni i wymaga wdrożenia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych, mających na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu kształcenia na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych przez uczelnię, pomimo czasowo występujących trudności związanych z ograniczoną liczebnością kadry dydaktycznej oraz warunkami lokalowymi
    Uzasadnienie projektu rozporządzenia MSWiA

    Według dokumentu, konieczność wprowadzenia zmian organizacyjnych „wiąże się z potrzebą ponownego określenia optymalnej liczby studentów na poszczególnych kierunkach i formach studiów, w tym limitów ujętych w projektowanym rozporządzeniu”. „Należy podkreślić, że obecnie obowiązujące limity przyjęć nie odpowiadają w pełni bieżącym potrzebom służby, co potwierdza między innymi malejąca liczba skierowań strażaków na zaoczne studia I stopnia dla strażaków w służbie stałej przez właściwych przełożonych” – wskazuje MSWiA.

    Reklama
      Reklama

      Z projektu wynika, że zmniejszony zostanie limit przyjęć na kierunku studiów „inżynieria bezpieczeństwa” dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej (redukcja liczby miejsc ze 105 do 90) i dla strażaków w służbie stałej skierowanych na studia przez właściwego przełożonego (redukcja liczby miejsc ze 215 do 150). „Jednocześnie w związku z uruchomieniem nowego kierunku studiów ustala się limit miejsc na kierunku studiów „ratownictwo medyczne” dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej (30 miejsc) i dla strażaków w służbie stałej skierowanych na studia przez właściwego przełożonego (30 miejsc), które wcześniej w ogóle nie występowały” - tłumaczy MSWiA.

      W uzasadnieniu projektu wskazano również, że studia dla strażaków w służbie kandydackiej realizowane były dotychczas wyłącznie na kierunku „inżynieria bezpieczeństwa”, jako studia stacjonarne pierwszego stopnia (dla około 90-95 osób) oraz stacjonarne studia drugiego stopnia (dla około 10-15 osób). „Począwszy od 1 października 2023 r. nabór na studia stacjonarne na kierunku „inżynieria bezpieczeństwa” dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej będzie prowadzony wyłącznie na jednolite studia magisterskie. Proponowana zmiana powoduje, że nabór będzie prowadzony z uwzględnieniem 90 miejsc, a absolwenci po ukończeniu 10 semestrów otrzymają tytuł zawodowy magister inżynier pożarnictwa oraz pierwszy stopień oficerski w ramach służby w Państwowej Straży Pożarnej” – zaznacza resort spraw wewnętrznych i administracji.

      Reklama
      Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku obniżenie limitu miejsc spowoduje zmniejszenie ogólnej liczby studentów (strażaków w służbie kandydackiej) kształcących się na tym kierunku, ale tylko w okresie najbliższych 4 lat. W związku z rozpoczęciem realizacji tych studiów w formie jednolitych studiów magisterskich, począwszy od roku akademickiego 2027/2028 całkowita liczba strażaków w służbie kandydackiej kształcących się na tym kierunku studiów w Akademii Pożarniczej, będzie większa niż obecnie (obecnie liczba studentów na V roku nauki kształcących się na studiach II stopnia wynosi maksymalnie 15 osób, natomiast w 2027 r. wyniesie 90)
      Uzasadnienie projektu rozporządzenia MSWiA
      Reklama

      W dokumencie podkreślono też, że ”potrzeba zmniejszenia liczby miejsc w ramach tych studiów z liczby 215 do 150 jest konsekwencją malejącej liczby osób kierowanych na te studia do Akademii Pożarniczej przez ich właściwych przełożonych.

        Nowe limity mają obowiązywać począwszy od roku akademickiego 2024/2025.

        Reklama
        Reklama

        Komentarze

          Reklama