Nowe wytyczne w sprawie postępowań po użyciu broni służbowej

Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał nowe wytyczne dotyczące prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach związanych z użyciem przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Celem dokumentu jest – jak podaje Prokuratura Krajowa – ujednolicenie praktyki prokuratorskiej oraz zapewnienie pełnego, rzetelnego i bezstronnego wyjaśniania incydentów skutkujących m.in. śmiercią, ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub podejrzeniem poniżającego traktowania.
Nowe wytyczne Prokuratora Generalnego opublikowane zostały na stronie Prokuratury Krajowej. „Prokurator Generalny uznał, że zachodzi konieczność stworzenia rozwiązań systemowych dotyczących pracy prokuratorów, gwarantujących rzetelne i kompleksowe wyjaśnienie tego typu zdarzeń, z zachowaniem najwyższego profesjonalizmu i obiektywizmu” – czytamy na stronie PK.
„Celem Wytycznych jest ujednolicenie praktyki prowadzenia postępowań w zakresie zdarzeń, w których doszło do użycia i wykorzystania przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej stosownie do przepisów ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz.U. z 2025 r. poz. 555), z zachowaniem standardów określonych w art. 2 i 3 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności” – podała Prokuratura Krajowa.
Dokument – jak zapewnia PK – został opracowany m.in. w oparciu o postulaty Fundacji Igora Stachowiaka oraz po konsultacjach z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Uwzględniono także wyniki analizy licznych akt spraw prowadzonych w prokuraturach w całym kraju. „Z uwagi na to, że postępowania związane z użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez uprawnionych do tego funkcjonariuszy należą do szczególnie trudnych i skomplikowanych, w wytycznych przyjęto rozwiązania wprowadzające ścisły nadzór nad tego rodzaju sprawami” – podkreśliła Prokuratura Krajowa.
Czytaj też
Jak dodano w opublikowanym komunikacje, wytyczne mają również na celu „spełnienie oczekiwań osób pokrzywdzonych tego typu przestępstwami, aby postępowania prowadzili prokuratorzy posiadający odpowiednią wiedzę i kompetencje oraz podejmujący wszelkie możliwe czynności procesowe zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzeń”. „Postępowania powinny być prowadzone w formie śledztwa własnego przez prokuratora, w takiej sytuacji cały ciężar przeprowadzenia czynności dowodowych spoczywa na prokuratorze, który jest zobowiązany do ich osobistego wykonania” – zaznaczyła PK.
„Postępowania objęte zakresem będą podlegały stałemu monitoringowi w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, który został zobowiązany do opracowywania corocznych sprawozdań z badań aktowych spraw objętych wytycznymi wraz z danymi statystycznymi dotyczącymi ich wykonania” – dodała PK.
Do opublikowanego komunikatu na stronie Prokuratury Krajowej dołączono dokument z wytycznymi Prokuratora Generalnego. Zgodnie z nim zakazane jest m.in. prowadzenie oględzin zwłok wyłącznie przez funkcjonariuszy Policji w „trybie niecierpiącym zwłoki”. To prokurator „osobiście przeprowadza oględziny miejsca zdarzenia lub kieruje ich przebiegiem, a także dba o właściwe zabezpieczenie dowodów, w tym odzieży, obuwia oraz rzeczy zmarłego, aby bez uszczerbku możliwe było poddanie ich dalszym badaniom”.
W dokumencie szczególną wagę przywiązuje się również do zabezpieczenia zapisów z kamer nasobnych, monitoringu miejskiego i pokładowego, nagrań z urządzeń rejestrujących użycie przymusu oraz do zabezpieczenia dokumentacji medycznej. „W toku postępowania, a w szczególności podczas wstępnych czynności na miejscu zdarzenia, prokurator zobowiązany jest do zabezpieczenia zapisu z wszelkich urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz w pobliżu miejsca zdarzenia, a także na trasie poruszania się pokrzywdzonego lub interweniujących funkcjonariuszy, zainstalowanych w pojazdach służbowych i pozostających na osobistym wyposażeniu funkcjonariuszy (kamery nasobne). Konieczne jest także zabezpieczenie zapisów użycia środków przymusu bezpośredniego (np. taserów), a także podjęcie czynności w celu właściwej ich interpretacji” – czytamy w wytycznych Prokuratora Generalnego.
Czytaj też
W dokumencie podkreślono także, że czynności dowodowe powinny być realizowane przez prokuratorów „posiadających duże doświadczenie w prowadzeniu spraw kryminalnych”. „W przypadku powierzenia sprawy asesorowi prokurator przełożony zobowiązany jest do szczególnie wnikliwej realizacji obowiązków wynikających ze sprawowania wewnętrznego nadzoru służbowego” – wskazano.
W wytycznych zaznaczono też, że w sprawach dotyczących postępowań po użyciu broni służbowej „należy w każdym przypadku rozważyć powołanie biegłego sądowego z dziedziny techniki i taktyki interwencji, a także zasad użycia broni palnej”. „W toku postępowania konieczne jest także uzyskanie ze stosownych systemów należących do poszczególnych służb zapisów danych, informacji i rozmów dotyczących zgłoszenia zdarzeń, zapisów wszelkich rozmów pomiędzy funkcjonariuszami. Powyższe odnosi się także do działań służb udzielających pomocy medycznej bądź biorących udział w zabezpieczaniu miejsca zdarzenia lub usuwaniu jego skutków (m.in. służby medyczne, straż miejska i pożarna)” – czytamy.
Nacisk położono także na profesjonalne podejście do osób pokrzywdzonych i ich bliskich. „Czynności z udziałem pokrzywdzonego lub osób mu najbliższych winny być przeprowadzane szczególnie starannie, wnikliwie i z zapewnieniem wszystkich gwarancji procesowych. W toku czynności należy poinformować pokrzywdzonego lub świadka o możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy psychologicznej ze wskazaniem listy podmiotów świadczących pomoc psychologiczną” – dodano w dokumencie.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze