Reklama

Sejm za przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu

Autor. MSWiA

Posłowie w środowym głosowaniu przyjęli wniosek o wyrażenie zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Za wyrażeniem zgody na przedłużenie ograniczenia głosowało 381 posłów, 19 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu będzie obowiązywać od 25 lipca br. przez kolejne 60 dni.

Czytaj też

„Mamy do czynienia z sytuacją, w której to prawo do ochrony międzynarodowej jest wykorzystywane zarówno przez gangi przemytnicze, ale również przez tak zwanych aktorów politycznych, aktorów państwowych. W naszym przypadku oczywiście są to reżimy białoruski i rosyjski – podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, apelując o wyrażenie zgody na przedłużenie zawieszenia prawa do azylu. Dodał, że Polska od 2021 r. jest pod presją migracyjną inspirowaną przez te dwa reżimy.

Niestety wytworzył się tzw. wschodnioeuropejski szlak migracyjny, który obecnie ma dwie ścieżki czynne i jedną ścieżkę zamrożoną. Te dwie ścieżki czynne, wygasające na granicy polsko-białoruskiej, oraz rozwijająca się, ale w tym momencie już przyhamowana, przez granicę litewską i łotewską. Zamrożony szlak migracyjny, wschodnioeuropejski, czy tak naprawdę jego odnoga skandynawska, przebiega przez Finlandię.
Maciej Duszczyk, wiceszef MSWiA

Przypomniał, że koncepcja zawieszenia prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową została zapisana w przyjętej w październiku przez rząd strategii migracyjnej.

Przypomnijmy, rozporządzenie wydawane jest na podstawie tzw. ustawy azylowej, którą rząd przyjął w grudniu 2024 r. Mimo czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Białorusią Straż Graniczna może przyjmować wnioski o tę ochronę od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania, zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Nie będzie ono dotyczyć także osoby, jeśli w ocenie Straży Granicznej zachodzą okoliczności, które „jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio” do Polski.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama