Reklama

Służba Więzienna

„1000 plus” na start w SW? "Spowodowałoby całkowite zaburzenie struktury wynagrodzeń"

Areszt Śledczy Międzyrzecz Służba Więzienna
Autor. Areszt Śledczy Międzyrzecz/Facebook

Zrównanie pierwszej płacy w służbach podległych MSWiA z poborami żołnierzy stało się faktem. Na podwyżenie pierwszego uposażenia nie mają co jednak - jak na razie - liczyć funkcjonariusze Służby Więziennej. „Przyznanie podwyżki w kwocie ok. 1 000 zł dla nowo przyjmowanych funkcjonariuszy, których mianuje się na stanowisko strażnika, spowodowałoby całkowite zaburzenie struktury wynagrodzeń określonej dla Służby Więziennej” – ocenił dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Mirosław Przybylski.

O tym, że zapowiadane przez kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji zrównanie pierwszej płacy w służbach podległych MSWiA z poborami żołnierzy stało się faktem, redakcja InfoSecurity24.pl informowała pod koniec maja. O podobną podwyżkę dla nowych funkcjonariuszy w Służbie Więziennej wnosiły do Ministerstwa Sprawiedliwości oba związki zawodowe działające w więziennictwie.

Reklama

„To są podstawowe parametry, które mogą wyhamować tendencję przedwczesnych odejść ze Służby Więziennej, oraz bardzo pozytywnie wpłyną na atrakcyjność zawodu więziennika” – wskazywał przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski.

W podobnym tonie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara pisał również szef NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła. „Nie wyobrażam sobie, żeby Służba Więzienna została pominięta przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w podwyżce uposażeń i wynagrodzeń w roku 2024 zapowiadanej przez MSWiA, które oświadcza, że w tej sprawie prowadzi rozmowy z Ministrem Finansów i dialog ze związkami zawodowymi” – podkreślał Tuła.

Czytaj też

Ministerstwo odpowiada

Na postulaty obu związków zawodowych, pod koniec maja, odpowiedział resort sprawiedliwości. Jeden ze związków - NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa – opublikował treść pisma, jakie otrzymał w tej sprawie.

„Proponowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podwyżka uposażeń ma objąć wyłącznie uposażenia przypisane do stanowiska kursanta. Analizując siatkę płac obowiązującą w Policji, należy mieć na względzie, że kolejnym po kursancie stanowiskiem jest stanowisko policjanta, gdzie różnica w wysokości uposażenia pomiędzy nimi to kwota 1, 23O zł. Zatem wzrost o kwotę 1 010 zł uposażenia kursanta nie spowoduje efektu tzw. spłaszczenia siatki płac i w dalszym ciągu awans na kolejne wyższe stanowisko służbowe będzie skutkował dla funkcjonariusza Policji zauważalnym wzrostem uposażenia” – czytamy w odpowiedzi na pismo związkowców dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Mirosława Przybylskiego.

Reklama

Przybylski zwrócił uwagę na „różnice w konstrukcji siatki płac, jakie występują między Służbą Więzienną, a przykładowo Policją”. „W Policji różnica w uposażeniu pomiędzy I grupą zaszeregowania - stanowisko kursanta, a II grupą zaszeregowania - stanowisko policjanta przekłada się na kwotę 1 230 zł, natomiast w Służbie Więziennej różnica w uposażeniu zasadniczym między stanowiskiem strażnika i stanowiskiem starszego strażnika to kwota 195 zł” – wskazał.

Czytaj też

W tej sytuacji przyznanie podwyżki w kwocie ok. 1 000 zł dla nowo przyjmowanych funkcjonariuszy, których mianuje się na stanowisko strażnika, spowodowałoby całkowite zaburzenie struktury wynagrodzeń określonej dla Służby Więziennej. Przeniesienie wprost rozwiązań procedowanych aktualnie przez MSWiA, nie uwzględniając różnic na poszczególnych stanowiskach służbowych Służby Więziennej, nie pozwoliłoby na zachowanie właściwej hierarchii stanowisk i związanego z tym systemu motywacyjnego” – dodał dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze