Reklama

Służba Więzienna

"1000 plus" dla Policji? Więziennicy też chcą podwyżek

Autor. mjr Marcin Błaszczyk/sw.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma zamiar zrównać pierwszą płacę policjantów - i innych nadzorowanych przez siebie służb - z poborami żołnierzy zawodowych. Jak zapowiedział niedawno wiceszef resortu Czesław Mroczek, w tej sprawie mają trwać już uzgodnienia z Ministrem Finansów, a wyższe – o blisko tysiąc złotych pensje – faktem powinny stać się za dwa, trzy miesiące. Jak się okazuje, podobnych rozwiązań oczekują więziennicy, którzy w tej sprawie piszą do nadzorującego Służbę Więzienną ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

„W związku z publiczną deklaracją Wiceministra MSWiA Pana Czesława Mroczka dotyczącą zrównania wynagrodzenia w Policji z uposażeniami żołnierzy Wojska Polskiego, Rada Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ »Solidarność« zwraca się z wnioskiem, o podjęcie przez Pana Ministra stosownych działań w przedmiotowej sprawie” – czytamy w piśmie wysłanym przez Andrzeja Kołodziejskiego do szefa resortu sprawiedliwości. Jak przypomina przewodniczący więziennej „Solidarności”, związki zawodowe działające w służbach mundurowych, od wielu lat postulują o zrównanie wynagrodzeń i świadczeń socjalnych z tymi, jakie przysługują żołnierzom. „To są podstawowe parametry, które mogą wyhamować tendencję przedwczesnych odejść ze Służby Więziennej, oraz bardzo pozytywnie wpłyną na atrakcyjność zawodu więziennika” – pisze Kołodziejski. Dodaje też, że prace nad zmianami, powinny toczyć się, „we wspólnej podkomisji MSWiA i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na Radzie Dialogu Społecznego”.

Czytaj też

W podobnym tonie, do Adama Bodnara pisze Czesław Tuła, szef NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Pyta on Ministra Sprawiedliwości o to, jakie działania - w związku z zapowiadanym wyrównaniem uposażeń dla osób wstępujących do służb MSWiA z uposażeniami żołnierzy rozpoczynających służbę - podjęto w stosunku do Służby Więziennej. Tuła przypomina, że SW „jest trzecią co do wielkości służbą mundurową w Polsce”, a uposażenia więzienników, podobnie jak w innych służbach, kształtowane są przez kwotę bazową i mnożnik, który w SW jest równy z tym występującym w Policji i Straży Granicznej. Jak czytamy w liście do szefa resortu sprawiedliwości, „środowisko funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej z niepokojem wsłuchuje się w wypowiedzi medialne Wiceministra MSWiA, który niemalże gwarantuje podległym mu służbom mundurowym znaczącą podwyżkę od połowy 2024 roku”. „Nie wyobrażam sobie, żeby Służba Więzienna została pominięta przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w podwyżce uposażeń i wynagrodzeń w roku 2024 zapowiadanej przez MSWiA, które oświadcza, że w tej sprawie prowadzi rozmowy z Ministrem Finansów i dialog ze związkami zawodowymi” – dodaje Tuła. 

Reklama
W imieniu funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, wyrażam sprzeciw przeciw traktowaniu Nas jak "dzieci gorszego Boga", wyrazem takiego traktowania jest między innymi brak realizacji wypłaty waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń na dzień 01.04.2024 roku tak jak w innych służbach mundurowych, brak wyjaśnienia dlaczego proces legislacyjny dotyczący Naszej Służby podległej Ministrowi Sprawiedliwości trwa zawsze najdłużej, a teraz jeszcze prawdopodobne planowane pominięcie Służby Więziennej przy ewentualnej dodatkowej podwyżce uposażeń i wynagrodzeń, zapowiadanej dla służb mundurowych podległych MSWiA.
Fragment listu przewodniczącego NSZZFiPW do Ministra Sprawiedliwości

Choć propozycje MSWiA wydają się dość jasne, dziś tak naprawdę nie do końca wiadomo, na co ostatecznie przekują się publicznie formułowane deklaracje. Jak bowiem wiadomo nie od dziś, diabeł z reguły tkwi w szczegółach i to właśnie na ich temat najczęściej toczą się ożywione dyskusje. Czy zatem jeśli MSWiA zrówna pierwsze uposażenie policjantów, strażników granicznych czy strażaków z żołnierzami, funkcjonariusze SW także staną się beneficjentami zmian? 

Czytaj też

Warto przypomnieć, że choć większość świadczeń jest tożsama we wszystkich formacjach, to mundurowi z SW - w przeciwieństwie m.in. do policjantów - nie otrzymują np. dodatku stołecznego. Pytany o tę kwestie płk Andrzej Pecka, dyrektor generalny Służby Więziennej w rozmowie z InfoSecurity24.pl mówił wprost: „skoro inne formacje taki dodatek posiadają to nie widzę powodu, żeby nie funkcjonował on też w Służbie Więziennej”. Odnosząc się do tego, czy nie obawia się odpływu kadr – ze względu na nie występujące w SW składniki uposażenia – np. do Policji zapewnił, że jeśli w formacjach MSWiA będą wprowadzane jakieś dodatkowe świadczenia, to „będzie starać się wpływać na Ministerstwo Sprawiedliwości, żeby Służba Więzienna nie odstawała”.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. user_1059722

    Młodzi policjanci nie maj tak źle. Do 26 roku życie nie płacą podatku. To nie jest rozwiązanie. Młodym podwyższać i mają prawie tyle.samo co dużo starsi policjanci. A co do wiedzy dużo mniej.. żeby nie było że znowu będzie dużej fali odejść doświadczonych policjantów.. drodzy związkowcy zastanówcie się trochę. Co robicie.

  2. Lucujusz

    Bardzo dobrze, że coś robicie dla młody, ale dla tych co.maja do 15 lat, nic nie robi cię, żeby się zaraz nie okazało, że szczawik bez praktyki, lat pracy zarabia więcej iż jego kolega z 10 letnim i i więcej stażu pracy.? Bo tak tutaj majstrują. Nie mówiąc już o tych, którzy do policji przyszli znacznie później, a maja kupę lat z cywila i doświadczenie. Dla nich niema niczego? To skandal!!?

  3. user_1063186

    Za co te podwyszki najpierw zmienić wiek emerytalny im do 65 lat wtedy dac im podwyszki .a tak to żadnej podwyszki do roboty a nie podwyszki i na emeryturę ucieknie bo się już napracował 15 lat wstyd pracować powinniście minimum 40 lat pracy w policji lub 64 lata jak każdy Polak ciężko pracujący itd.,....

Reklama

Najnowsze