Reklama

Policja

Policja dostanie 500 mln na bieżące wydatki

Fot. Kancelaria Sejmu/Twitter
Fot. Kancelaria Sejmu/Twitter

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się, aby 500 mln zł przenieść na wydatki bieżące Policji. „Wysokie ceny paliw i energii sprawiły, że wydatki Policji na zeszły rok częściowo pokrywaliśmy z budżetu tegorocznego. Dlatego musimy tę lukę zasypać” - tłumaczył wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Pieniądze pochodzić mają z rezerwy celowej budżetu na 2023 rok, a dokładnie z pozycji przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na niektóre świadczenia dla funkcjonariuszy.

Reklama

Informacje o tym, że budżet Policji jest niedoszacowany, pojawiają się już od lat. Pod koniec ubiegłego roku, media donosiły o poważnych trudnościach z płynnością finansową niektórych komend. Pieniądze, jakie trafiły do Policji wraz z rozpoczęciem nowego roku budżetowego, najwyraźniej nie są wystarczające, bowiem posłowie z Sejmowej Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowali dziś przesunięcie dodatkowych 500 mln złotych do policyjnej kasy. Środki te - pochodzące z rezerwy celowej budżetu na 2023 rok z pozycji przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności - mają uzupełnić bieżące wydatki formacji. O taką zmianę do resortu finansów zawnioskował resort spraw wewnętrznych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wiceminister finansów Sebastian Skuza na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych zaznaczył, że w pozycji, z której przesuwane są pieniądze, została zaplanowana kwota 1 mld zł na zadania wynikające z projektowanej ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. W Policji dodatkowe 500 mln złotych ma zostać przeznaczone m.in. na zakup paliwa, materiałów, płatności za energię, usługi remontowe czy niektóre świadczenia dla funkcjonariuszy.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Zofia Czernow, zastrzegając, że proponowana zmiana zasługuje na poparcie, pytała, "jak projektowano budżet Policji, skoro już w kwietniu nie ma w ogóle pieniędzy". Wiceszef MSWiA odpowiedział, że źródłem "kłopotów" jest budżet nie tegoroczny, a zeszłoroczny, który był projektowany jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. "Okazało się pod koniec roku, że wysokie ceny paliw, wysokie ceny energii i także utrzymujące się wysokie ceny w tym roku, sprawiły że wydatki bieżące na zeszły rok Policji trzeba było częściowo zapłacić już z tegorocznego budżetu. Dlatego musimy tę lukę zasypać" - powiedział Wąsik. Jak podkreślił, "wszystkie pozostałe wydatki Policji są pod kontrolą" i "nie ma tutaj najmniejszego problemu".

Czytaj też

Policja - jak widać - zyskała na przeciągających się pracach nad ustawą o ochronie ludności. Jak mówił podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Sebastian Skuza "obecnie projekt ten jest na etapie procedowania". Dodał, że jego wejście w życie planuje się, na drugą połowę roku. W związku z tym - jak tłumaczył Skuza - "że pierwotnie zaplanowano wejście w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku, nie wszystkie działania przewidziane na rok bieżący będą mogły być zrealizowane, a co za tym idzie jest możliwe przeniesienie przeznaczenia środków". Jak zapewnił, po przesunięciu połowy środków przewidzianych w ustawie na ten rok na potrzeby policji, zapis procedowanego projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej zostaną odpowiednio dostosowane.

Czytaj też

Jak na razie nie wiadomo, kiedy przepisami projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej zajmie się rząd, ani kiedy trafi on do Sejmu.

YouTube cover video
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (4)

  1. Norman

    Najlepszym przykładem patologi finansów policji jest fakt że nie wypłaca środków poddostawcom, podwykonawcom po 3-6mcy np.kwiaciarniom,biegłym itd. Ludzie proszą się o zapłate za np.kwiaty zamówione na fakture na okoliczności, obchody itd. Przez to w tym roku 80% firm rezygnuje z współpracy z policją.tak wygląda przestrzeganie prawa.

  2. Lukas

    pewnie na premie za pilnowanie miesięcznic

  3. Seb66

    Dodatkowe 500 mln dla Policji bo ceny paliw z... Orlenu są wysokie? Hmmm. Do tego Kancelaria Premiera kosztuje nas aż 2,5 mln dziennie. A tymczasem min zdrowia nie ma pieniędzy na operacjecratuhace życie polskich dzieci. Hm.... Ciekawe czasy nastały!!

  4. MiP

    To za część tej kwoty niech policja zrobi sobie szkolenia z obsługi granatników 🤣

Reklama

Najnowsze