Rusza policyjna operacja "TOR"
Po ostatnich aktach sabotażu, do których doszło ostatnio na odcinku kolejowym Warszawa–Lublin, Policja uruchamia operację pod kryptonimem „TOR”. „Celem działań jest m.in. przeciwdziałanie aktom sabotażu i dywersji na terenie infrastruktury kolejowej oraz ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych” – poinformowała KGP.
Na trasie Warszawa – Dorohusk doszło 15-17 listopada do dwóch aktów dywersji. Podczas pierwszego, w miejscowości Mika (woj. mazowieckie, pow. garwoliński), eksplozja ładunku wybuchowego zniszczyła tor kolejowy. W innym miejscu, niedaleko stacji kolejowej Gołąb (pow. puławski, woj. lubelskie) w niedzielę, pociąg z 475 pasażerami musiał nagle hamować z powodu uszkodzonej sieci trakcyjnej.
W związku z tymi zdarzeniami komendant główny Policji zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o wsparcie ze strony Sił Zbrojnych RP. „Prezydent 20 listopada podpisał postanowienie o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP do pomocy Policji” – przekazała na platformie X Komenda Główna Policji.
KGP poinformowała, że w piątek komendant główny Policji zarządził operację policyjną pod kryptonimem „TOR”. „Celem działań jest m.in. przeciwdziałanie aktom sabotażu i dywersji na terenie infrastruktury kolejowej oraz ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych” – podała KGP.
„Realizacja zadań, w których wiodącą rolę pełni Policja, wymaga współpracy ze Strażą Ochrony Kolei oraz Siłami Zbrojnymi RP. Wspólne działania służb polegają na realizacji zadań obserwacyjnych, patrolowych, dozorowych, a także gotowości do podjęcia natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, przy wykorzystaniu m.in. statków powietrznych” – dodała policyjna centrala.
Czytaj też
Wartym wspomnienia jest również fakt, że w piątek rozpoczęła się wojskowa operacja „Horyzont”, którą w tym tygodniu ogłosił szef Sztabu Generalnego. Do operacji skierowanych ma być do 10 tys. żołnierzy – ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Według Sztabu Generalnego operacja będzie prowadzona w szczególności w pobliżu i na liniach komunikacyjnych, lotniskach i innych obiektach infrastruktury krytycznej typowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policję. Działania mają być prowadzone do odwołania.
