Służby Mundurowe
Policja i SG u progu zmian. "Antywakatowe" przepisy przyjęte przez Sejm
Posłowie przyjęli we wtorek ustawę, która ma ułatwić powrót do w Policji i Straży Granicznej. Dokument zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w Policji i SG, zmianę przepisów odnoszących się do byłych funkcjonariuszy, którzy chcieliby ponownie wstąpić do służby w Policji oraz umożliwienie absolwentom klas mundurowych skróconą drogę do służby w Policji i w Straży Granicznej. Teraz nad ustawą pochylą się senatorowie.
Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej zakończył sejmowy epizod swojej drogi legislacyjnej. We wtorek posłowie prawie jednogłośnie przyjęli dokument i skierowali go do dalszych prac w Senacie. Za przyjęciem projektu, wraz ze zgłoszonymi podczas prac sejmowych poprawkami, zagłosowało 410 posłów, 1 był przeciw oraz 1 się wstrzymał od głosu.
W trakcie prac posłowie wprowadzili do dokumentu m.in. służbę kontraktową do Straży Granicznej, która – według wiceszefa MSWiA Czesława Mroczka – będzie miała dla formacji „rewolucyjne skutki”. „Poprzez tę instytucję, instytucję służby kontraktowej będziemy chcieli w Straży Granicznej stworzyć oddziały na wzór oddziałów prewencji w Policji, czyli tak naprawdę oddziały do bezpośredniej i fizycznej ochrony granicy państwowej, których do tej pory w Straży Granicznej nie było” – zapowiadał wiceszef MSWiA.
Czytaj też
Nowe przepisy zakładają też m.in. zmianę regulacji odnoszących się do byłych funkcjonariuszy, którzy chcieliby ponownie wstąpić do służby. „Z uwagi na zróżnicowane doświadczenie oraz nabyte kwalifikacje zawodowe, a także czas pozostawania poza służbą wyodrębniono cztery ścieżki postępowania kwalifikacyjnego wobec byłych funkcjonariuszy ubiegających się o przyjęcie służby” – wskazywał w uzasadnieniu resort spraw wewnętrznych i administracji.
Czytaj też
Istotnym elementem, jest również przyjmowanie kandydatów do służby kontraktowej w Policji. Dotyczyć to ma przede wszystkim wyodrębnionych oddziałów prewencji Policji. „Dodatkowo w uzasadnionych potrzebami służby przypadkach, policjanci w służbie kontraktowej, przyjmowani będą również do innych rodzajów służb w Policji, z zastrzeżeniem, że przyjęcie będzie możliwe jedynie na stanowiska w korpusie szeregowych Policji” – podkreślili autorzy projektu.
Czytaj też
MSWiA ma też zamiar tworzenie i prowadzenie klas mundurowych. „W świetle obowiązującego stanu prawnego Policja, jak również Straż Graniczna nie może określać standardów nauczania i egzekwować ich spełniania. Ponadto Policja, jak również Straż Graniczna nie mają faktycznego i formalnego (poza funkcjonującymi lokalnymi porozumieniami) wpływu na to, w jaki sposób prowadzi się zajęcia w tzw. klasach mundurowych. Jednocześnie absolwenci takich klas, wobec braku rozwiązań prawnych, nie mają wyraźnej zachęty do wstępowania w szeregi Policji, czy też Straży Granicznej” – podkreślali autorzy projektu.