Reklama

Straż Graniczna

Kontrakt na ochronę granicy

Autor. Straż Graniczna/X

W Straży Granicznej już niebawem pojawi się służba kontraktowa. Jak przekonuje wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, będzie ona miała dla formacji „rewolucyjne skutki”. Funkcjonariusze, którzy podpiszą kontrakt z SG, mają bowiem współtworzyć oddziały bezpośredniej i fizycznej ochrony granicy, czyli formacje stworzone na wzór oddziałów prewencji funkcjonujących w Policji.

„Jeżeli chodzi o służbę kontraktową, to ona będzie miała wręcz rewolucyjne skutki - tak zakładam - jeżeli chodzi o Straż Graniczną” – przekonywał, podczas czwartkowej debaty nad projektem ustawy ułatwiającej powrót do służby w Policji i Straży Granicznej, wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. 

Czytaj też

Jak się okazuje, resort wiąże dość konkretne plany z funkcjonariuszami, którzy zdecydują się skorzystać w SG z nowego rozwiązania „Poprzez tę instytucję, instytucję służby kontraktowej będziemy chcieli w Straży Granicznej stworzyć oddziały na wzór oddziałów prewencji w Policji, czyli tak naprawdę oddziały do bezpośredniej i fizycznej ochrony granicy państwowej, których do tej pory w Straży Granicznej nie było” – zapowiedział Mroczek. Jak dodał, „będzie to działanie o naprawdę dużych skutkach oddziaływania”.

Wierzę, że już za kilka miesięcy, kiedy ta ustawa wejdzie w życie, dokonamy naboru i przeprowadzimy kilkumiesięczne szkolenie. I w Straży Granicznej oddziały bezpośredniej i fizycznej ochrony granicy rozpoczną już służbę na granicy polsko-białoruskiej.
Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
Reklama

Jak czytamy w projekcie zmian przepisów, mianowanie na okres służby kontraktowej w Straży Granicznej „następuje na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego w korpusie szeregowych”. Kontrakt zawiera się na okres od 3 do 5 lat i można przedłużyć go tylko raz. Funkcjonariusz, pełniący służbę kontraktową, może też – najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki został zawarty kontrakt - wystąpić z wnioskiem o mianowanie na stałe.

Czytaj też

Czy służba kontraktowa wpłynie na poprawę sytuacji kadrowej w SG i pozwoli na utworzenie granicznych oddziałów prewencji? Odpowiedź na to pytanie poznamy za jakiś czas, jednak resort spraw wewnętrznych i administracji nie ukrywa, że pokłada w tym rozwiązaniu duże nadzieje.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Norman

    Ooo tak! Będzie jak z wojskiem 10-20 lat temu ...mija kontrakt ,,panu dziękujemy,, nie mamy etatów dzięki za 11 lat orki ale nie możemy pana zatrudnić na stałe i dać praw emerytalnych.Służba bez przyszłości.Wycisną jak pomarańcza i wyrzucą.Wojsko to zna w wydaniu WP.

Reklama