Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Po wakacjach szerszy projekt zmian w mundurowej ustawie emerytalnej

Fot. podlaskie.kas.gov.pl
Fot. podlaskie.kas.gov.pl

Do września posłowie zawiesili prace nad senackim projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, na który od lat czeka grupa funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Powód? Wiceszef resortu finansów Jurand Drop zapowiedział rządowy projekt, który ma obejmować szerszą grupę uprawnionych. Dodał, że dokument powinien być gotowy we wrześniu.

We wtorek w Sejmie odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej. Podczas niej posłowie pochylili się nad senackim projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Reklama

Nowelizacja ma na celu potraktowanie jako „równorzędnych ze służbą w Służbie Celnej okresów zatrudnienia członków korpusu służby cywilnej (pracowników cywilnych), którzy wykonywali zadania przypisane Służbie Celniej i których stosunki pracy zostały następnie przekształcone w stosunki służby na podstawie art. 22b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej albo art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej”.

Jak informował w lutym InfoSecurity24.pl, nowela ma objąć funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (dawnych członków korpusu służby cywilnej), których okresy pracy, kiedy wykonywali oni zadania przypisane Służbie Celniej, nie mogą być wliczane dziś do okresu służby. Nowe przepisy dotyczyć mają około czterystuosobowej grupy pracowników, wykonującej kiedyś zadania w zakresie wymiaru i poboru podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów, szczególnego nadzoru podatkowego, wymiaru i poboru podatku akcyzowego oraz kontroli przestrzegania legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców.

Czytaj też

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, głos w tej sprawie zabrał wiceminister finansów Jurand Drop. „To jest bardzo trudny dla mnie temat. Mówimy o rzeczach, które działy się w przeszłości. O decyzjach, które z jakiegoś powodu były podejmowane. W wielu przypadkach trudno powiedzieć dlaczego. To, co z czym musimy sobie teraz radzić jako rząd, Ministerstwo Finansów to są długookresowe skutki podejmowanych wcześniej decyzji. W mojej ocenie to, co się działo było niewłaściwe” – podkreślił wiceszef MF.

Przekazał przy tym, że jest wola rozwiązania problemu przez resort finansów. „Ja bym poszedł drogą (…) przedłożenia przez Ministerstwo Finansów projektu rządowego, który by rozwiązywał kwestie, które są podniesione w petycji. Konkretnie dotyczy to 400 osób plus ucywilnionych (około 1200 osób – przyp. red.). Mamy nadzieję, że w milionach to będą sumy dwucyfrowe, a nie trzycyfrowe” – powiedział Jurand Drop.

Reklama

Wiceszef resortu finansów zapewnił, że rządowy projekt będzie szerszy i obejmie większą grupę uprawnionych. Jak dodał, Ministerstwo Finansów chce, aby nowela była gotowa we wrześniu.

W związku z zapowiedzią wiceszefa MF podkomisja wstrzymała swoje prace do momentu przedstawienia szerszego projektu. Zgodziła się na to przedstawicielka Senatu Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej, członkowie podkomisji oraz strona społeczna reprezentowana m.in. przez Związek Zawodowy Celnicy PL.

Czytaj też

„Celem naszym jest wprowadzenie przepisów prawa, które pozwolą wszystkim funkcjonariuszom zwolnionym w maju 2017 r., którzy następnie powrócili do służby, na zaliczyć okres pauzowania do służby. Jest to bardzo istotne ze względu na wiele uprawnień, w tym dotyczących emerytury mundurowej” – czytamy na stronie ZZ Celnicy PL.

W komunikacie związkowcy podkreślili także, że zaczekają na „projekt rządowy, który uwzględni przede wszystkim kwestie: ucywilnionych z pauzą oraz pracowników SzNP (Szczególny Nadzór Podatkowy – przyp. red.)”. „Planowane działania, o których pisaliśmy kilka dni wcześniej, wstrzymujemy do 30 września 2024 r.” – dodano.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama