Do dwóch razy sztuka? Nie w przypadku służby w policji

26 kwietnia 2021, 11:01
policja, nabór, ślubowanie, policjant. fot. KPP w Wieliczce
Fot. KPP w Wieliczce

Stare przysłowie głosi, że nie wchodzi się do tej samej rzeki dwa razy. Wiele wskazuje na to, że ma ono także zastosowanie w służbach mundurowych, a konkretniej w policji. Z danych do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika bowiem, że – choć istnieje taka możliwość – niewielu policjantów po odejściu ze służby decyduje się na powrót do formacji lub policja niewielu z nich chce znów przyjąć. Liczby pokazują też jeszcze jedno, powracający do formacji mundurowi, nie wpłyną raczej na znaczącą poprawę wciąż trudnej sytuacji wakatowej.

Każda formacja mundurowa, co nie jest tajemnicą, najchętniej w swoich szeregach gościłaby doświadczonych i wyszkolonych funkcjonariuszy, najlepiej takich, którym do emerytury brakuje jeszcze wiele lat. Rzeczywistość nie jest jednak zwykle taka, jaką chcieliby widzieć ją szefowie służb. Trwająca pandemia nie ułatwia prowadzenia sprawnej polityki kadrowej, a co za tym idzie walka z wakatami – które w policji wciąż oscylują w mało optymistycznych granicach – jest dość trudna. Dodatkowo każda firma, w której fluktuacja kadr jest spora, boryka się z pewnymi problemami pamięci instytucjonalnej. No bo jak odejdą ci doświadczeni, to kto przygotuje do służby tych młodych?

Służby podległe MSWiA, na czele z policją jako największą z formacji, wieloma narzędziami starają się z jednej strony przekonać tych mundurowych posiadających prawa emerytalne do pozostania w służbie (świadczenie motywacyjne) z drugiej aktywnie zachęcają młodych do tego, by zdecydowali się ubrać w policyjny mundur. Bo choć chętnych nie brakuje, to  jak wielokrotnie podkreślał komendant główny policji  często problemem jest jakość kandydatur. A gdyby tak sięgnąć po tych, którzy z różnych powodów odeszli z policji? Są już wyszkoleni i posiadają jakieś doświadczenie, więc pomysł nie wydaje się pozbawiony sensu. Jednak i tym razem rzeczywistość wygląda nieco mniej kolorowo. Bowiem – jak wynika z danych do jakich dotarło InfoSecurity24.pl – policjantów, którzy wrócili do służby w ubiegłym roku było, w porównaniu z ogólną liczbą przyjęć, naprawdę niewielu. 

W 2020 roku powtórnie przyjęto do służby 171 policjantów. Najwięcej w województwie dolnośląskim (20), śląskim (19) oraz w garnizonie stołecznym (19). Dla porównania, w całym roku 2020 – który z uwagi na sytuację pandemiczną i tak uznać można na za nie do końca reprezentatywny – do policji przyjętych zostało 4200 nowych funkcjonariuszy. Pierwszy kwartał 2021 roku pokazuje, że trend z ubiegłego roku zostanie zapewne utrzymany, bowiem do końca marca tego roku do służby przyjęto (powtórnie) 38 policjantów, a do 20 kwietnia nowych mundurowych w formacji pojawiło się 2312. W tym roku – jak informuje KGP – "minimalna liczba planowanych przyjęć do służby w Policji (…) została określona na poziomie 5368".

Tyle jeśli chodzi o liczby, które dość jednoznacznie pokazują, że powrotów do służby za wiele nie ma. Dlaczego? Po pierwsze, trzeba dość jasno powiedzieć, że możliwość ponownego zostanie policjantem to nic nowego, a odpowiednie przepisy umożliwiające takie ruchy funkcjonują już od dawna. Nie zmienia to jednak faktu, że pod koniec ubiegłego roku część komend wojewódzkich dość aktywnie przypominała o istnieniu takiej możliwości, a ogłoszenia – skierowane do byłych, ale będących wciąż w zainteresowaniu policji – mundurowych, pojawiły się na stronach internetowych kilku garnizonów. Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego powrotów do policji nie ma więcej, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co byłych mundurowych miałoby skłonić do powrotu. Niektórzy powiedzą, że może to być dodatek przedemerytalny, jednak ten przysługiwać będzie tylko tym, którzy w mundurze spędzili minimum 25 lat. Inni powiedzą, że pensje w służbach mundurowych w ostatnich latach wzrosły, m.in. za sprawą trwającej do końca ubiegłego roku modernizacji, jednak ta jak na razie nie jest kontynuowana, więc zwiększenie uposażeń w tym roku jest raczej mało prawdopodobne. To jednak tylko jedna strona medalu. Bowiem punkt widzenia może być przecież zupełnie inny. Na świadczenie motywacyjne patrzeć można jak na szansę i obietnicę wyższego uposażenia w przyszłości, kiedy funkcjonariusz osiągnie wymagany przepisami staż służby. Dodatkowo słuchając pomysłów na zamiany w dodatku służbowym, jakie ministrowi przedstawili policyjni związkowcy, można mieć nadzieję, że policyjne uposażenie kiedyś rosnąć będzie – za sprawą progresywnego dodatku – z roku na rok. Nie do końca przegrana jest też sprawa kontynuacji ustawy modernizacyjnej. Jak zapewniał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, nikt z jej realizacji nie zrezygnował, a prace w MSWiA wciąż trwają. 

Czy przyjęcie do służby byłych policjantów, którzy chcą do niej powrócić, poprawi sytuację kadrową? Pewnie nie w sposób znaczący, choć będzie to z pewnością jeden z "kamyczków" wrzuconych do wakatowego ogródka. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy policjanci będą zainteresowani powrotem i ilu z nich policja zdecyduje się przyjąć z powrotem.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Policjant
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:53

Z Komendy Głównej na ulicę to poprawi się sytuacja kadrowa policji. Ponad 50% ludzi którzy tam pracują to tylko bije pianę. Najczęściej dzieci resortowe i kolesie. Są też komendy w Polsce którymi kieruje kilku komendantów gdzie naprawdę dałby radę tylko jeden. W moje komendzie jest trzech a komenda działa by doskonale bez nich. A dodatek motywacyjny to fikcja stworzony tylko dla starych betonów w dużej większości na stanowiskach kierowniczych. Ci ludzie niczego nie nauczą młodych policjantów jedynie naciskają na młodą kadrę aby podkręcali statystyki.

Zainteresowany
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:15

Reforma administracyjna, albo organizacyjna policji, łączyć po 3,4 małe komendy powiatowe, zlikwidować stanowiska rzeczników w powiatowych, jeden personel administracyjny na 4 powiaty, jak najwięcej ludzi rzucić do komisariatów na 1 linie. Liczbe zastępców powiatowego ograniczyć do maks dwóch. Zreformować stopnie tak żeby każdy stopień był równoważny z grupą zaszeregowania. Wtedy się okaże że dla policjantów jest kasa na podwyżki, zasady awansu zostały rozjaśnione, można zatrudnić kompetentych cywili do roboty papierkowej i to wszystko przy tym samym budżecie.

Iras
środa, 28 kwietnia 2021, 18:20

Mądrego to aż miło posłuchać , zgadzam się w 100 proc , sam bym tego lepiej nie ujął

Edek
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:52

Naprawdę ktoś wraca?, serio?, to musi być akt najwyższej desperacji. Odszedłem po 20 latach, nie żałowałem nawet przez moment, zawsze się w takich chwilach zastanwiam co skłania tych ludzi do powrotu?, może brak adaptacji w nowym środowisku, głowa jest tak przestawiona, ze nie widzą innej alternatywy, smutne ze wyrządzono tym ludziom taką krzywdę ze nie potrafią już normalnie żyć, a w cywilu żyje się w końcu normalnie.

Opinia Rektorska
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:49

Wielu policjantów nie zna przepisów nie stosuje się do rozporządzeń ministerstwa Czy wykładni prawa to Jest dramat

ByłyRekrutKuChwaleOjczyzny
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:42

Kiedy się skonczy pociotyzm nepotyzm układy dostawanie się w KWP Radom czy małych miejscowościach oraz uwalanie celowo na testach TSf czy multi zaniżanie punktacji??? CZY PSYCHOLOG I PZP dobiera ludzi do milicji dobrze z niska ocena czy schizofremia z tego co wiadomo za kasę załatwiają sobie co nie którzy na ostatnim piętrze.....

Jon
wtorek, 27 kwietnia 2021, 14:30

Też chcę odejść świeży oficer bo dwa lata i 20 lat służby. Nikt nie dba żeby utrzymać ludzi robi się wszystko żeby odchodzili. Powinny być komórki zajmujące się utrzymaniem funkcjonariuszy i proponujące jakieś rozwiązania coś na zasadzie jak w telefoni komórkowej utrzymanie klienta. Drugie to błąd dania pieniędzy dziadkowych tylko tym po 25 latach służby i to też fakultatywnie. Zdziwienie że odchodzą.

Tweets InfoSecurity24