Reklama

25-lecie CBŚP. Szef MSWiA: świętując, pamiętajmy, że poprzeczka stale rośnie

Autor. MSWiA

Świętując, pamiętajmy, że poprzeczka stale rośnie. Musimy wymagać więcej, bo stawką jest bezpieczeństwo obywateli – powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak, który w czwartek wziął udział w uroczystościach 25-lecia Centralnego Biura Śledczego Policji w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Jak dodał, dla obywateli CBŚP stało się symbolem skuteczności, odwagi oraz walki z przestępczością zorganizowaną.

W czwartek w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbyły się uroczystości związane z 25-leciem powstania Centralnego Biura Śledczego Policji. W wydarzeniu wziął udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz komendant CBŚP nadinsp. Cezary Luba. „Za kilka dni, jak co roku, 24 lipca będziemy obchodzić Święto Policji. Dziś przed Policją stoją wyjątkowe wyzwania” – ocenił szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Reklama

„Poza znanymi wcześniej zagrożeniami pojawiła się przestępczość międzynarodowa, zorganizowana i działania inspirowane przez obce służby. Wymaga to ścisłej współpracy z innymi służbami i coraz większego zaangażowania. Świętując, pamiętajmy, że poprzeczka stale rośnie. Musimy wymagać więcej, bo stawką jest bezpieczeństwo obywateli - nasz wspólny” – dodał minister.

Szef MSWiA podkreślił, że dla obywateli Centralne Biuro Śledcze Policji stało się „symbolem skuteczności, odwagi oraz walki z przestępczością zorganizowaną”. „Od lat mam zaszczyt współpracować z ludźmi, którzy się wywodzą z CBŚP i je utworzyli. Jestem pod ogromnym wrażeniem siły naszego państwa, zgromadzonej w tym miejscu” – powiedział.

Czytaj też

W trakcie uroczystości 25-lecia CBŚP odbyła się także konferencja prasowa, podczas której Tomasz Siemoniak przypomniał, że w latach 90-tych, gdy rodziła się przestępczość zorganizowana podjęto decyzję o utworzeniu tego biura. „Mój poprzednik Marek Biernacki, ówczesny minister, podjął tą mądrą decyzję, czego wartość została dowiedziona przez następne lata” – tłumaczył.

Zaznaczył, że powstała wówczas specjalna struktura, do której poszli najbardziej zaangażowani, zmotywowani i świetnie przygotowani funkcjonariusze. W jego ocenie zmienili oni oblicze Policji i oblicze walki z przestępczością, a jednocześnie samo Biuro wydało z siebie wielu wybitnych funkcjonariuszy.

Ale najważniejsze sprawy są przed nami. Przestępczość znajduje coraz to nowe formy nieuczciwego działania, okradania. To kwestie narkotyków, handlu ludźmi, handlu bronią, zagrożeń, które się wiążą z tym, że niedaleko od granic Polski toczy się wojna. Więc Centralne Biuro Śledcze Policji ma wiele zadań, musi się wzmacniać, musi dostawać nowe narzędzia” – podkreślił.

Reklama

Zadeklarował, że rząd będzie się starał, aby służba policjantów była jak najbardziej wspierana przez państwo.  „To są też kwestie ostatnich decyzji dotyczących dodatków mieszkaniowych czy programu modernizacji służb MSWiA na lata 2026-29, gdzie największym beneficjentem będzie Policja, jako największa służba” – przypomniał.

Szef MSWiA, zapytany przez InfoSecurity24.pl o to, kiedy poznamy szczegóły programu modernizacyjnego oraz jak zostaną podzielone środki pomiędzy służbami odpowiedział, że „jeszcze w czwartek wieczorem wiceminister Wiesław Szczepański będzie prowadził rozmowy w Ministerstwie Finansów na temat szczegółów wartego 13 mld zł programu modernizacyjnego”. „Tu jest wiele do doprecyzowania i do dogadania, więc jak tylko będziemy mieli te sprawy uzgodnione, będziemy o nich informowali” – zadeklarował.

Czytaj też

W takcie konferencji głos zabrał także komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń, który przypomniał, że w tym roku m.in. 24 lipca minie 106. rocznica powołania Policji, ale przypada też jubileusz 100-lecia powołania policji kobiecej oraz 25 lat od powołania Centralnego Biura Śledczego, działającego wówczas w Komendzie Głównej Policji, a w 2014 r. Centralnego Biura Śledczego Policji.

„To wszystko się zmieniało. Wiemy, z czym musieliśmy się mierzyć w latach 90. Wyciągnęliśmy wnioski, zbudowaliśmy strukturę i poradziliśmy sobie w tamtych latach z przestępczością zorganizowaną. Dzisiaj w związku z tym, że świat się zmienia i mamy nowe wyzwania, przygotowujemy się właśnie na nie” – podkreślił nadinsp. Boroń.

Reklama

Mówił o wnioskach, które pozwalają walczyć z przestępczością ze wschodu, likwidować duże laboratoria narkotykowe, walczyć z aktami sabotażu i dywersji czy zatrzymywać osoby zagrażające bezpieczeństwu Polski. Zwrócił też uwagę na zagrożenia związane z falą migracji. „Wcześniej na granicy wschodniej, dzisiaj jesteśmy też na granicy zachodniej; wspieramy Straż Graniczną, ale też wspieramy inne służby i dzielimy się doświadczeniem” – podkreślił nadinsp. Boroń.

Zaznaczył, że Policja jest dla społeczeństwa. „Naszym mottem jest: pomagamy i chronimy. Taką policję profesjonalną i dla człowieka cały czas budujemy przy wsparciu rządu, w związku z tymi nowymi świadczeniami, ale i przy modernizacji, która jest niezbędna do tego, żebyśmy mogli się jako formacja rozwijać. Planujemy duże zakupy, inwestujemy w nowe budynki, ale też nowe technologie” – dodał komendant główny Policji.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama