Reklama

Senatorowie za likwidacją Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Czas na decyzję prezydenta

Autor. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości/Facebook

Senatorowie przyjęli bez poprawek ustawę regulującą ustrój – krytykowanej przez obecną władzę – Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Zgodnie z dokumentem uczelnia, która prowadzi studia i szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, zmieni nazwę na Akademię Służby Więziennej oraz będzie podlegać dyrektorowi generalnemu SW, a nie jak w obecnej formie – Ministerstwu Sprawiedliwości. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Pytanie tylko, czy dokumentem zajmie się dotychczasowa głowa państwa, czy już nowo wybrany prezydent?

W czwartek Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022‑2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022‑2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 57 senatorów; przeciw było 29 osób; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

Przyjęcie ustawy przez Senat oznacza, że trafi ona teraz na biurko prezydenta. Pojawia się jednak pytanie, czy zajmie się nią jeszcze urzędujący prezydent Andrzej Duda. Nie da się bowiem ukryć, że jego kadencja dobiega końca – 6 sierpnia na najwyższy urząd w państwie zostanie zaprzysiężony prezydent-elekt Karol Nawrocki. W związku z tym należy brać pod uwagę, że sprawą może zająć się już nowa głowa państwa.

O tym, że Akademię Wymiaru Sprawiedliwości czekają zmiany, wiadomo nie od dziś. W drugiej połowie maja ubiegłego roku informowała o tym m.in. Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialna za więziennictwo. Według niej „obecna Akademia Wymiaru Sprawiedliwości oderwała się od rzeczywistości penitencjarnej, która funkcjonuje w Polsce”. 

Czytaj też

Ustawa, która zakłada, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości przestanie istnieć została przygotowana kilka miesięcy później przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument pod koniec kwietnia został przyjęty przez rząd. Zgodnie z nowelą uczelnia zachowa status akademicki i będzie mogła prowadzić kształcenie funkcjonariuszy Służby Więziennej na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, zarówno o profilu ogólnoakademickim (np. prawo), jak i praktycznym. Kontynuowane ma być też kształcenie doktorantów, działalność naukową i świadczenie usług badawczych.

Pierwotnie zakładano, że Akademię Wymiaru Sprawiedliwości zastąpi Wyższa Szkoła Służby Więziennej. Jednak zamiast tego w miejsce AWS powołana ma zostać Akademia Służby Więziennej. Jak podkreślał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha ma to pozwolić „na lepsze oddanie jej charakteru i roli, jaką ta jednostka organizacyjna wykonywać powinna na rzecz więziennictwa”.

Przeciwny zmianom jest obecny rektor AWS Michał Sopiński, który – podczas ubiegłorocznej rozmowy z InfoSecurity24.pl – przekonywał, że „likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to jest nie tyle krok w tył”. „To jest cofnięcie się w czasie o kilkanaście lat, jeżeli chodzi o badania i kształcenie w Służbie Więziennej” – mówił.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama