Modernizacja "na 100 proc." czyli Służba Więzienna podsumowuje wydatki

4 lipca 2019, 09:19
SW, służba więzienna. fot. Facebook SW
Fot. OISW Rzeszów/Facebook Służba Więzienna

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła w środę informację ministra sprawiedliwości z realizacji programu modernizacji Służby Więziennej w 2018 roku. Wiceszef resortu Michał Wójcik poinformował, że w ubiegłym roku założenia programu wykonano w 100 proc.

Na Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020 przeznaczono w sumie ponad 1,5 mld zł, z czego w roku 2018 prawie 400 mln. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na remonty i modernizacje aresztów śledczych i zakładów karnych oraz na wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy. W ramach środków modernizacyjnych zakupiono również uzbrojenie, a także sprzęt i wyposażenie specjalne.

W ramach programu modernizacji Służba Więzienna w ubiegłym roku otrzymała 350 karabinków Beretta ARX 160 i 56 wyrzutników pocisków obezwładniających. Całość kosztowała ponad 2,8 mln zł.

W kolejnych latach Służba Więzienna otrzyma również subkarabinki automatyczne, strzelby i granatniki. Konieczność zakupu nowego uzbrojenia o mniejszej sile rażenia resort tłumaczy m.in. wycofaniem w 2015 roku karabinków kałasznikowa oraz ręcznych wyrzutni gazów łzawiących.

Jeśli chodzi o sprzęt wyposażenia specjalnego to w ubiegłym roku za kwotę prawie 2,2 mln zakupiono 400 zestawów ochronnych udaroodpornych oraz pół tysiąca kamizelek taktycznych. Jak podkreśla SW, w ramach modernizacji do aresztów i więzień trafiły również urządzenia wykrywające telefony komórkowe, wykrywacze narkotyków, metalu, a także urządzenia do prześwietlania paczek i bagażu, czy systemy sygnalizacji pożaru. Kupiono również samochody specjalne operacyjne i samochody specjalne konwojowe, a także więźniarki i samochody ciężarowe.

Wiceszef resortu sprawiedliwości na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka podkreślił, że program modernizacji, który zaczął obowiązywać od 2017 roku to pierwszy taki program od 1989 roku. "Jest to ostatnia formacja, która nie miała takiego programu modernizacji i chcę powiedzieć, że w roku 2018 wykonano ten program w 100 procentach w każdym z przedsięwzięć. To jest dobra informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli" - powiedział Wójcik. 

"Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020" uchwalono w roku 2016, zaś ustawa weszła w życie 1 stycznia 2017 roku. W ramach programu w czasie jego obowiązywania przeznaczono ponad 1,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych, a także na poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych więziennictwa. Program pozwolił również na zwiększenie wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tej formacji.

Modernizacyjno-protestacyjne podwyżki

Także budżet SW, w ostatnim czasie, musiał przejść "modernizację", a to za sprawą konieczności znalezienia dodatkowych środków na podwyżki. Te, po miesiącach oczekiwań otrzymali niedawno otrzymali funkcjonariusze, ale na większe uposażenia wciąż czekają cywile. Niedawno kierownictwo Służby Więziennej określiło zasady realizacji podwyżek dla pracowników cywilnych. Przypomnijmy, że podwyżki dla cywili, podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy, wynikają zarówno z trwającej w SW modernizacji jak i podpisanego w ubiegłym roku porozumienia. Zgodnie z pismem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, łącznie mowa jest o obligatoryjnej kwocie 365 złotych na etat.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Tomi
sobota, 6 lipca 2019, 09:52

Nie znam nikogo kto po 15 latach służby na pierwszej Lini jest zdrowy psychicznie i niema problemu z nadciśnieniem proszę pozbierać etaty mundurowe pracownikom biurowym którzy zarabiają średnio o 1200 zł więcej od nas a munduru nie noszą i zadbać o ludzi którzy na was pracują czyli funkcjonariuszy z pierwszej lini!!!! Od całe rozwiązanie problemu. Skończyły się czasy że na jednego oficera ciężko pracuje trzech oddziałowych proszę założyć mundur choć dwa razy w roku i do roboty nygusy! Kierat się skończył i nikt nie chce pracować w takich miejscach ludzie odchodzą po miesiącu służby jak widzą w jaki sposób są traktowani, może czas zacząć szukać winy całej tej sytuacji od siebie i w poszczególnych jednostkach bo niedługo będziecie mieli bardzo poważny problem kadrowy i zmienić to tylko może podejście do ludzi!!!!

LISZKA
czwartek, 4 lipca 2019, 11:45

Braki kadrowe są bardzo duże i nawet podwyżki nie zachęciły do wstępowania w szeregi SW . To jest zasadniczy problem we wszystkich formacjach mundurowych w Polsce . O ile jeszcze w paśmie Polski Wschodniej ( Podkarpackie , Lubelskie , Podlaskie ) kandydatów jest duża liczba , to innych regionach Polski jest wielka posucha .

Ktoś
piątek, 5 lipca 2019, 20:00

Masz rację jeszcze tylko na Podkarpaciu ale już niedługo iu nas będzie brakować.

Tweets InfoSecurity24