Beretta ARX 160 dla Służby Więziennej. Finał przetargu na karabinki

19 lipca 2018, 14:12
Służba Więzienna, ćwiczenia, broń, kadr fot. sw.gov.pl:Mariusz Dejneka
fot. Mariusz Dejneka/sw.gov.pl
  • Służba Więzienna będzie pierwszym w Polsce użytkownikiem karabinków Beretta ARX 160;
  • Za 350 sztuk karabinków SW zapłaci 2 511 950,28 zł.

Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 ogłoszony w maju tego roku. O ofertach jakie wpłynęły w ramach prowadzonego postępowania pisaliśmy na początku lipca. Służba Więzienna wybierała spośród sześciu propozycji, a najkorzystniejszą okazała się ta złożona przez UMO Sp. z o.o. z podwarszawskiej Zielonki. W związku z tym do funkcjonariuszy SW trafią karabinki Beretta ARX 160. Łączna wartość zamówienia to ponad 2,5 mln złotych.

„W oparciu o przyjęte kryteria oceny ofert, tj. ceny oraz terminu gwarancji wybrano ofertę wykonawcy UMO Sp. z o.o” – poinformowała Służba Więzienna.

Jak pisaliśmy na początku lipca, spośród sześciu ofert tylko jedna, właśnie ta złożona przez UMO, mieściła się w zakładanym przez Służbę Więzienną budżecie. Ten, przypomnijmy, wynosił 2,82 mln złotych.

UMO za dostawę 350 sztuk karabinków Beretta ARX 160 oczekiwała 2 511 950,28 zł. Cena jednostkowa za jeden karabinek nie przekracza zatem 7 200 złotych. Na karabinki, zgodnie ze złożoną wcześniej ofertą, obowiązywać będzie 49 miesięczna gwarancja.

Na drugim miejscu uplasowała się Fabryka Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o. z karabinkiem MSBS-5,56 Grot (ok. 8200 zł za sztukę). Trzecie miejsce zajęła GRIFFIN GROUP S.A. DEFENCE Sp.k. z karabinkiem FN SCAR L (ok. 8995 zł za sztukę). Ostatnią firmą, której oferta była poddawana ocenie, jest Zbrojownia Sp. z o.o. Firma będąca dystrybutorem Českiej Zbrojovki w Polsce oferowała karabinki karabinki CZ BREN 2 (ok. 11 400 zł za sztukę). Z informacji jakie przekazała Służba Więzienna wynika, że oferty dwóch firm: Cenzin Sp. z o.o. oraz Mex Technologies Sp. z o.o. nie podlegały ocenie. Cenzin oferował szwajcarskie karabinki APC556 marki B&T (ok. 13 000 zł za sztukę), a Mex Technologies amerykańskie karabinki marki LMT (ok. 8840 zł za sztukę).

Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że  Mex Technologies Sp. z o.o. nie dostarczył oferowanego karabinku do Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, gdzie prowadzone były testy. Jak tłumaczy SW "W związku z tym treść oferty nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia,zamawiający odrzucił przedmiotową ofertę". 

Służba Więzienna odrzuciła również ofertę zaproponowaną przez Cenzin Sp. z o.o., ponieważ jej treść nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Chodzi o dwa punkty;

- pkt 2. „Konstrukcja broni: modułowa (możliwość modyfikacji broni w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych np. wymiany lufy bez użycia specjalistycznych narzędzi)”. Jak poinformowała nas Służba Więzienna, podczas sprawdzianu przedstawiciel Cenzinu "nie był w stanie w żaden sposób dokonać demontażu lufy, co uniemożliwiło sprawdzenie kolejnego kryterium, tj.: pkt 8 „Lufa (długość lufy: od 350 do 410 mm.)”. W związku z powyższym nie dokonano przedmiotowego pomiaru - informuje SW.  

W ocenie ofert pod uwagę brano głównie cenę (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.).

image
Beretta ARX 160A1, fot. Beretta

Karabinek szturmowy Beretta ARX 160 kalibru 5,56 mm to broń o konstrukcji modułowej, powstała w ramach włoskiego programu żołnierza przyszłości. Został wprowadzony do służby w 2009 roku. Jest to popularna, nowoczesna broń, używana przez siły zbrojne i służby porządkowe w 16 krajach, w tym oczywiście we Włoszech, ale również  w USA czy Meksyku. Broń dotarła daleko w programach wyboru nowych karabinków dla sił zbrojnych USA czy Indii, co świadczy o jej dobrych walorach użytkowych.

Duży nacisk położono w konstrukcji ARX 160 na ergonomię i niezawodność. Karabinek jest dostosowany do obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych i wyposażony jest w 4 szyny montażowe. Lufa, występująca w 3 podstawowych długościach, może być wymieniona bardzo szybko – wystarczy zwolnić dwa zatrzaski aby ją wysunąć i wymienić. Beretta ARX 160 występuję w odmianie na amunicję 5,56 x 45 mm NATO i 7,62 x 39 mm (AK-47/AKM). Istnieje również nieco większy wariant ARX 200 na amunicję 7,62 x 51 mm NATO. Służba Więzienna będzie pierwszym w Polsce użytkownikiem karabinków Beretta ARX 160.

 DM/JS

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
cdee
poniedziałek, 23 lipca 2018, 09:56

chyba kogos porabało. I to porzadnie. Ak-47 im nie wystarczy ??Znów śwagier wezmie wziatkę ?? Francuzi jak w latach 80-tych organizowali przetargi, to umieszczali wymóg ze 70% sprzety MUSI byc wyprodukowane we Francji. Nie mozna tego wymogu dodac do organizowanych przetargów w Polsce ??? Bio nie dostanie sie wziatki ?? Wszyscy chronia swój przemysł a tu dla klawiszy potrzebna taka broń. Moze jeszcze optyka jak dla snajperów ??

whattss
niedziela, 22 lipca 2018, 22:54

zwolnić osobę odpowiedzialną za zatwierdzenie wymagań jak również osobę odpowiedzialną za sam przetarg - to nie zawsze ta sama osoba

Xman
niedziela, 22 lipca 2018, 14:21

Dokładnie tak jak napisała cześć mądrzejszych kolegów: przetarg napisany pod Grota, Łucznik przegiął z ceną, UMO pięknie się wstrzeliło na pewno z lepszym karabinkiem. Ciekaw jestem czy wszyscy miłośnicy polskich koncernów mają u siebie tylko polski sprzęt: polskie meble z bodzio (ikea ble), polski sprzęt RTV (samsung, LG również ble), jeżdżą polonezami, itd. Nie ma się co zachwycać polskim sprzętem, bo wcale nie jest super i nowoczesny. Poza tym nie zarabia się na broni, tylko na amunicji - czemu żądna służba nie kupuje z mesko?? Ano, bo cena 2x większa niż u Czechów.

Levi
niedziela, 22 lipca 2018, 01:02

Do serwisu beda wycieczki do Wloch (nie tych pod Warszawa)?

raptor
niedziela, 22 lipca 2018, 00:18

GROT droższy od Beretty. Kogoś mocno pogrzało w FB. Oferta nawet droższa niż GROT na rynek cywilny. Czy oni tam w ogóle myślą?

Tweets InfoSecurity24