Podwyżki dla cywili w Służbie Więziennej

26 czerwca 2019, 13:32
służba więzienna, więzienie, fot. Facebook Służba Więzienna
Fot. Facebook Służba Więzienna

Kierownictwo Służby Więziennej określiło zasady realizacji podwyżek dla pracowników cywilnych formacji. Te wynikają zarówno z trwającej w SW modernizacji jak i podpisanego w ubiegłym roku porozumienia. Zgodnie z pismem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, łącznie mowa jest o obligatoryjnej kwocie 365 złotych na etat.

Podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, wypłacone zostały już kilka miesięcy temu, jednak pracownicy cywilni zatrudnieni w formacji, do dziś nie otrzymali obiecanych wyższych pensji. Sytuacja niebawem ma ulec jednak zmianie. Z dokumentu jaki do jednostek podległych wysłał Dyrektor Generalny SW wynika, że „ustalenia zawarte w niniejszym piśmie pozwolą̨ na przygotowanie przez służby kadrowe stosownej dokumentacji kadrowej i niezwłoczną realizację podwyżek po ogłoszeniu zmian w obowiązujących przepisach”.

O jakich kwotach mowa? Podwyżki dla cywili w SW są de facto dwie. Jedna wynika z ustawy modernizacyjnej i wynosi 200 złotych brutto.

W części obligatoryjnej wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 200 zł i dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, proporcjonalnie do wymiaru etatu oraz należności i świadczeń́ relacjonowanych do wynagrodzeń (np. nagrody jubileuszowe).

Pismo w sprawie podwyżek dla pracowników cywilnych SW z 19 czerwca 2019 roku 

Cywile, podwyżki powinni otrzymać już 1 stycznia tego roku, więc można się spodziewać, że kiedy trafią one na ich konta, należność powiększona zostanie o sześciomiesięczne wyrównanie.

Pozostała część kwoty, to podwyżka wynikająca z realizacji zapisów porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Podwyżki wypłacane powinny być od 1 lipca tego roku. Chodzi o obligatoryjny wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 165 zł brutto. Łącznie zatem, uposażenia cywili w SW powinny wzrosnąć o 365 złotych brutto.

Jak podkreśla gen. Kitliński, „wzrost dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nie może przekroczyć procentowej wysokości obliczonej w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego przed podwyżką”. 

„W przypadku zaistnienia nieokreślonych w niniejszym piśmie okoliczności, mających wpływ na realizację wzrostu wynagrodzeń, przedmiotowe sprawy będą rozpatrywane w trybie indywidualnym na pisemne wystąpienie jednostki do Dyrektora Generalnego SW z zachowaniem drogi służbowej” – czytamy w dokumencie. 

Wzrost wynagrodzeń nie będzie też dotyczył nauczycieli zatrudnionych w szkołach przy aresztach śledczych i zakładach karnych.

Zgodnie z zaleceniem szefa SW, niewykorzystane środki, wynikające m.in. z wakatów, przeznaczone zostaną na uzupełnienie budżetu w związku ze wzrostem wydatków z tytułu nagród jubileuszowych czy odpraw. Niewykorzystane pieniądze, mają też zasilić fundusz premiowy.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Endriu
piątek, 28 czerwca 2019, 15:01

Nie ma co im zazdrościć takiej podwyżki bo naprawdę mało zarabiają. Tylko szkoda że wykonują takie same obowiązki w administracji jak funkcjonariusze więc warto by się zastanowić czy nie lepiej by było jak by w administracji pracowali sami cywile.

Lupert
czwartek, 25 lipca 2019, 18:20

A czym się różnią materiałem? Powinni wszystkich rozmundurowac łącznie z tymi co noszą uniform.

terapeutka
niedziela, 30 czerwca 2019, 00:12

W administracji? Pracuje w bezpośrednim kontakcie na terapeutycznym. Te same obowiązki, zasady pracy, wymagania. Tylko pensja dużo mniejsza.

Straznik
czwartek, 27 czerwca 2019, 14:41

Po co Ci cywile w SW ????cyrk tak jak dziś odchodzą na emerytury, a od jutra zaczynają pracę na tym samym stanowisku jako cywile. To cyrk na kółkach, czy brakuje świeżej krwi do pracy? Nie sądzę, poprostu biorą wysokie emerytury i jeszcze prawie tyle samo zarabiają już jako cywilni pracownicy.To dziki kraj, jeszcze po zwolnieniu trzeba im płacić drugą odprawę.

Cywil w SW
wtorek, 23 lipca 2019, 13:49

Kazdy funkcjonariusz może zrobić to samo !

Karo
czwartek, 27 czerwca 2019, 11:57

A co z.pracownikami służby więziennej w sde ?to Nie porozumienie ze osoby cywilne maja takie same obowiązki w pracy a pobory I świadczenia całkiem inne i pracują w.systemie zmianowym.

Sde
wtorek, 2 lipca 2019, 20:15

Takie same obowiązki i taka sama odpowiedzialność. I bardzo często dużo większe doświadczenie i staż pracy w SDE. A różnice w samych miesięcznych zarobkach (nie licząc żadnych dodatków i nagród) to obecnie około 800 zł. Śmiać się czy płakać? Nie obrażając nikogo, w każdym markecie zarabia się więcej niż cywil w SDE.

Tweets InfoSecurity24