Reklama

Legislacja

Prostsze odwołania w postępowaniu o pozwolenie na broń

Autor. Komenda Stołeczna Policji

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie resortu zdrowia, które uprości procedurę odwoławczą od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które są wydawane w toku postępowania o wydanie pozwolenia na broń. Nowe regulacje wejdą w życie w drugiej połowie czerwca.

O tym, że Ministerstwo Zdrowia, w porozumieniu z resortem spraw wewnętrznych i administracji chce uprościć procedurę odwoławczą od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które są wydawane w toku postępowania o wydanie pozwolenia na broń, InfoSecurity24.pl informował na początku kwietnia.

Reklama

Według nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 19 czerwca 2024 roku, odwołanie od orzeczeń lekarza i psychologa będzie mogło być wniesione do dowolnego, wybranego przez odwołującego się, lekarza upoważnionego albo psychologa upoważnionego w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

W rozporządzeniu podkreślono również, że lekarz i psycholog, za pośrednictwem którego zostało wniesione odwołanie, mają trzy dni na przekazanie odwołania wraz z dokumentacją badań do wybranego przez odwołującego się innego lekarza lub psychologa.

Czytaj też

Dotychczas odwołanie wraz z jego uzasadnieniem wnosiło się w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem lekarza lub psychologa, który wydał orzeczenie, do jednego z podmiotów odwoławczych, którymi były m.in. wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, a w przypadku, gdy odwołanie dotyczyło orzeczenia lekarskiego wydanego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy.

Kolejnymi podmiotami odwoławczymi były jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez ministra spraw wewnętrznych oraz podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez ministra obrony narodowej.

Czytaj też

Rozporządzenie, które niedługo wejdzie w życie wynika „z art. 10 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych dotyczącego zmiany ustawy o broni i amunicji w zakresie art. 15h tej ustaw”.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. paweł.s

    Sprawiedliwie by było wtedy, kiedy lekarz do którego się odwołujemy nie wiedziałby nic o opinii poprzedniego lekarza. No bo w końcu albo to jest wiedza ścisła, i wyniki badania powinny być takie same albo to jest szamanizm/wróżbiarstwo i wyniki są w sposób przypadkowy generowane. No bo teraz ten drugi lekarz znając opinię poprzednika będzie się zazwyczaj nią sugerował. Lub będzie się bał wydać opinię inną. Lub będzie się bał zdyskredytować cały proces badania. No bo w końcu na tym zarabia. A głupio jeśli np. dwaj psycholodzy wydadzą dwie różne opinie.

Reklama

Najnowsze