Reklama

Za Granicą

Litewscy pogranicznicy zostaną wyposażeni w broń ciężką

Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej
Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej

Litewska straż graniczna zostanie wyposażona w broń ciężką – oznajmiła minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. Nie sprecyzowała jednak, o jaką broń chodzi. Podkreśliła za to, że jest to reakcja na trwającą od ponad dwóch lat wojny w Ukrainie.

Szefowa litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych towarzyszyła w poniedziałek premier Ingridzie Szimonyte podczas wizyty w państwowych placówkach ochrony granic. „Ministerstwo obrony przyczyni się do wyposażenia straży granicznej w broń ciężką” – poinformowała dziennikarzy Bilotaite.

Reklama

„Broń, którą planujemy pozyskać na pierwszym etapie, nie będzie wymagała specjalnego szkolenia. (…) Będzie przeznaczona do użycia przeciwko żołnierzom, ale też w obronie przed pewnego rodzaju sprzętem technicznym” - dodał z kolei szef Państwowej Służby Granicznej (VSAT) Rustamas Liubajevas.

Premier Szimonyte w komunikacie kancelarii rządu podkreśliła, że „przepływ nielegalnej migracji przez granicę litewsko-białoruską i inwazja Rosji na Ukrainę pokazują, że wszystkie środki, które stosujemy w celu ochrony granicy państwowej, muszą być stale aktualizowane i wzmacniane”. „Straż graniczna we wszystkich krajach jako pierwsza wita tych, którzy nie są oczekiwani” – przypomniała Szimonyte.

Czytaj też

Granica Litwy z Białorusią wynosi około 650 km. Wzdłuż całej granicy została wybudowana fizyczna bariera, zainstalowano systemy nadzoru granicznego. Litewski resort spraw wewnętrznych podkreślił, że praktycznie wszyscy funkcjonariusze straży granicznej są wyposażeni w broń zgodną ze standardami NATO. Rozbudowywana jest flota lotnicza, wraz z zakupem niezbędnych śmigłowców i wzmocnieniem możliwości bezzałogowych statków powietrznych.

Granicę litewsko-białoruską w ciągu tygodnia nielegalnie usiłuje przekroczyć kilkadziesiąt osób. W ocenie litewskiej Państwowej Służby Granicznej, sytuacja - w porównaniu z Łotwą, gdzie dziennie liczba nielegalnych migrantów wynosi 20-30, czy z Polską z liczbą około 300 migrantów dziennie – jest „stosukowo dobra”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze