Do dwóch razy sztuka? Nie w przypadku służby w policji

26 kwietnia 2021, 11:01
policja, nabór, ślubowanie, policjant. fot. KPP w Wieliczce
Fot. KPP w Wieliczce

Stare przysłowie głosi, że nie wchodzi się do tej samej rzeki dwa razy. Wiele wskazuje na to, że ma ono także zastosowanie w służbach mundurowych, a konkretniej w policji. Z danych do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika bowiem, że – choć istnieje taka możliwość – niewielu policjantów po odejściu ze służby decyduje się na powrót do formacji lub policja niewielu z nich chce znów przyjąć. Liczby pokazują też jeszcze jedno, powracający do formacji mundurowi, nie wpłyną raczej na znaczącą poprawę wciąż trudnej sytuacji wakatowej.

Każda formacja mundurowa, co nie jest tajemnicą, najchętniej w swoich szeregach gościłaby doświadczonych i wyszkolonych funkcjonariuszy, najlepiej takich, którym do emerytury brakuje jeszcze wiele lat. Rzeczywistość nie jest jednak zwykle taka, jaką chcieliby widzieć ją szefowie służb. Trwająca pandemia nie ułatwia prowadzenia sprawnej polityki kadrowej, a co za tym idzie walka z wakatami – które w policji wciąż oscylują w mało optymistycznych granicach – jest dość trudna. Dodatkowo każda firma, w której fluktuacja kadr jest spora, boryka się z pewnymi problemami pamięci instytucjonalnej. No bo jak odejdą ci doświadczeni, to kto przygotuje do służby tych młodych?

Służby podległe MSWiA, na czele z policją jako największą z formacji, wieloma narzędziami starają się z jednej strony przekonać tych mundurowych posiadających prawa emerytalne do pozostania w służbie (świadczenie motywacyjne) z drugiej aktywnie zachęcają młodych do tego, by zdecydowali się ubrać w policyjny mundur. Bo choć chętnych nie brakuje, to  jak wielokrotnie podkreślał komendant główny policji  często problemem jest jakość kandydatur. A gdyby tak sięgnąć po tych, którzy z różnych powodów odeszli z policji? Są już wyszkoleni i posiadają jakieś doświadczenie, więc pomysł nie wydaje się pozbawiony sensu. Jednak i tym razem rzeczywistość wygląda nieco mniej kolorowo. Bowiem – jak wynika z danych do jakich dotarło InfoSecurity24.pl – policjantów, którzy wrócili do służby w ubiegłym roku było, w porównaniu z ogólną liczbą przyjęć, naprawdę niewielu. 

W 2020 roku powtórnie przyjęto do służby 171 policjantów. Najwięcej w województwie dolnośląskim (20), śląskim (19) oraz w garnizonie stołecznym (19). Dla porównania, w całym roku 2020 – który z uwagi na sytuację pandemiczną i tak uznać można na za nie do końca reprezentatywny – do policji przyjętych zostało 4200 nowych funkcjonariuszy. Pierwszy kwartał 2021 roku pokazuje, że trend z ubiegłego roku zostanie zapewne utrzymany, bowiem do końca marca tego roku do służby przyjęto (powtórnie) 38 policjantów, a do 20 kwietnia nowych mundurowych w formacji pojawiło się 2312. W tym roku – jak informuje KGP – "minimalna liczba planowanych przyjęć do służby w Policji (…) została określona na poziomie 5368".

Tyle jeśli chodzi o liczby, które dość jednoznacznie pokazują, że powrotów do służby za wiele nie ma. Dlaczego? Po pierwsze, trzeba dość jasno powiedzieć, że możliwość ponownego zostanie policjantem to nic nowego, a odpowiednie przepisy umożliwiające takie ruchy funkcjonują już od dawna. Nie zmienia to jednak faktu, że pod koniec ubiegłego roku część komend wojewódzkich dość aktywnie przypominała o istnieniu takiej możliwości, a ogłoszenia – skierowane do byłych, ale będących wciąż w zainteresowaniu policji – mundurowych, pojawiły się na stronach internetowych kilku garnizonów. Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego powrotów do policji nie ma więcej, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co byłych mundurowych miałoby skłonić do powrotu. Niektórzy powiedzą, że może to być dodatek przedemerytalny, jednak ten przysługiwać będzie tylko tym, którzy w mundurze spędzili minimum 25 lat. Inni powiedzą, że pensje w służbach mundurowych w ostatnich latach wzrosły, m.in. za sprawą trwającej do końca ubiegłego roku modernizacji, jednak ta jak na razie nie jest kontynuowana, więc zwiększenie uposażeń w tym roku jest raczej mało prawdopodobne. To jednak tylko jedna strona medalu. Bowiem punkt widzenia może być przecież zupełnie inny. Na świadczenie motywacyjne patrzeć można jak na szansę i obietnicę wyższego uposażenia w przyszłości, kiedy funkcjonariusz osiągnie wymagany przepisami staż służby. Dodatkowo słuchając pomysłów na zamiany w dodatku służbowym, jakie ministrowi przedstawili policyjni związkowcy, można mieć nadzieję, że policyjne uposażenie kiedyś rosnąć będzie – za sprawą progresywnego dodatku – z roku na rok. Nie do końca przegrana jest też sprawa kontynuacji ustawy modernizacyjnej. Jak zapewniał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, nikt z jej realizacji nie zrezygnował, a prace w MSWiA wciąż trwają. 

Czy przyjęcie do służby byłych policjantów, którzy chcą do niej powrócić, poprawi sytuację kadrową? Pewnie nie w sposób znaczący, choć będzie to z pewnością jeden z "kamyczków" wrzuconych do wakatowego ogródka. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy policjanci będą zainteresowani powrotem i ilu z nich policja zdecyduje się przyjąć z powrotem.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Ktoś
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:01

Jak mają wrócić skoro policja nie ma uprawnień... nie zrobisz - źle, zrobisz - źle. Każdy się boi użyć gazu czy pałki bo... Ile można słuchać obelg od tłumu protestujących itp. Najpierw dajcie prawa do użycia śpb i większe kary za udział w nielegalnych protestach A dopiero później starajcie się o ludzi. Policjant na wagę złota A jak coś to będzie dobrym kozłem ofiarnym.

emeryt policyjny
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:05

Człowieku chyba nie pracowałeś w służbach/ Co ty chcesz każdego napierdzielać ? Demonstracje są legalne i każdy ma prawo pokazać swoje niezadowolenie a ty mały człowieku chcesz gazem , pałą napierdzielac tych protestujących? Jestem emerytem policyjnym i wstyd mi za ta formację ,że tak się zeszmaciła i nie dziwię się ,że ludzie opluwają tą formację jak za czasów komuny. Słupki notowań były wysokie co nie powiem o dniu dzisiejszym .Minimum minimum poparcia społeczeństwa. A ty mały człowieku jak testy psychologiczne przeszedłeś i kto cię dopuścił do służby.

Osw
wtorek, 27 kwietnia 2021, 12:15

Jestem tego samego zdania

Krzys
wtorek, 27 kwietnia 2021, 09:12

W pełni popieram Pana stanowisko.

poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 21:42

Dobrze napisane, widać dobrą doświadczoną służbę. Młodzi są gniewni i waleczni, ale o jednym zapominają - zarzuty mogą szybciej dostać za cokolwiek o wiele szybciej niż "normalny" cywil. A potem co ... przełożony pomoże? ;)

Zniesmaczony
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 16:55

Problem nie jest prawo do użycia ŚPB czy broni tylko interpretacja tych przepisów przez prokuraturę sądy oraz wszechobecna papierologia przy podejściu przełożonych że może jednak fusz niezasadnie użył we.

Perun Shogun
wtorek, 27 kwietnia 2021, 01:19

Problemem jest polskie państwo policyjne. Tutaj w UK policjanci nie noszą broni. Są odpowiednie squads z bronią i użycie jest rejestrowane od początku do końca. Ale mają helikoptery samochody wsparcie godziwe zarobki a na emeryturę odchodzą kiedy chcą. Brak kultury prawa pobłażanie złodziejom mandaty dla staruszek na przejściu na czerwonym i nie łapanie złodziejka i bandytów oraz sługustwo wobec obecnej ekipy to powody dla których nie szanuję Polskiej Policji.

Anon
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:41

Jaka trudna sytuacja? Ludzie z kadr w każdym wojewodztwie mówią że już nie ma prawie wolnych miejsc na przyjęcia w tym roku.

Policjant z WRO
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:23

Jeśli policja przestanie być korporacją licząca tylko statystyki do COVIDu to będzie więcej chętnych

Posiadający już uprawnienia ;)
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:39

Np covidu, żebyś wiedział jak kreatywnie wyglądaja statystyki pionu kryminalnego, koń by się uśmiał. Robota wyłącznie pod statystykę, człowiek jest dopiero daleko za statystyka. A każdy nowy kgp obiecuje że to już koniec .... Mnie już powoli z tego powodu ta służba zaczyna mdlic

Bekay
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:17

Może niech usprawnią system rekrutacji, złożyłem papiery 30 sierpnia ubiegłego roku zaliczony test multiselect w listopadzie, rozmowa kwalifikacyjna dopiero w styczniu również zaliczona. Niestety psychiatra z Łodzi minął się z powołaniem i odrzuca kandydatów. Tym o to sposobem tracą dobrych kandydatów, bo szybciej zrekrutuję się na Akademie Wojsk Lądowych niż przyjdzie mi list przerwaniem rekrutacji i pisaniem odwołania. Wojsko skróciło czas rekrutacji z 190 dni do 50 dni, dzięki rekrutacji przez aplikacje mobilną a policja jak to policja.

Polok
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 22:57

Ciesz się kolego ze się nie dostałeś, ja przez pierwsze 5 lat byłem dzielnicowym żona chodziła sama na urodziny imieniny itp jeden weekend w miesiącu wolny i to nie niedziela i sobota tylko piątek i sobota albo niedziela i poniedzi

Godność Człowieka w Policji
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:10

Nic dwa razy się nie zdarza, nie ma dwóch tych samych nocy, dwóch tych samych pocałunków i jednakich spojrzeń w oczy.... TO jest tzw etos służby, umiłowanie munduru, stanie do końca na służbie czyli tzw służba ponad wszystko, bycie honorowym, ojczyzna, wypełnienie Roty ślubowania do końca....A później płacz, co ja takiego zrobiłem, nie daj Boże jakaś poważna choroba czy śmierć...Trzeba być kutym na cztery łapy aby wracać, mieć nie równo pod tzw sufitem czyli chorobę psychiczną.....TRZEBA MIEĆ JUŻ BRAK GODNOŚCI CZŁOWIEKA ABY WRACAĆ DO TEJ INSTYTUCJI GDZIE NAGMINNIE ŁAMANE SĄ PRAWA POLICJANTA NIE MÓWIĄC O BARDZO ZLYCH RELACJACH PODWŁADNY TZW PRZEŁOŻONY...

Tweets InfoSecurity24