Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Szef MSWiA: projekt ustawy o ochronie ludności będzie jednym z najważniejszych działań w tej kadencji
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie jednym z najważniejszych działań w tej kadencji – podkreślił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. Wyraził również nadzieję, że za tydzień lub dwa projektem zajmie się Rada Ministrów.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji był we wtorek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy Tomasz Siemoniak został zapytany m.in. o prace nad ustawą o ochronie ludności o obronie cywilnej. „Przeszła przez Komitet Stały Rady Ministrów. To jest taki ostatni wiraż przed Radą Ministrów. Spodziewam się, że albo za tydzień, albo za dwa Rada Ministrów ten projekt przyjmie i trafi on do Sejmu” – podkreślił Siemoniak.
„To jest rewolucja, jeśli chodzi o obronę cywilną, ochronę ludności. Mam nadzieję na rzetelne, ale szybkie prace w Sejmie. Mam nadzieję też na to, że nie będzie to elementem wojny politycznej. To jest ustawa, która na dziesiątki lat ma uporządkować pewien bardzo ważny obszar naszej rzeczywistości. Liczę bardzo na merytoryczną dyskusję, a nie na emocjonalną, polityczną przepychankę” – zaznaczył szef MSWiA.
W trakcie rozmowy minister został dopytany również o kwestię finansowania ustawy, w której część ma pochodzić z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. „Uważamy, że takie obciążenie, jakie jest planowane w postaci 0,15 proc. PKB, czyli 5-6 miliardów złotych na przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem państwa, schronami, tworzeniem tego systemu absolutnie mieści się w części Obrona Narodowa” – powiedział Siemoniak.
Czytaj też
W jego ocenie obrona państwa składa się z wielu elementów i „bez obrony cywilnej i ochrony ludności to tak naprawdę cały system nie ma większego sensu”. „Wyciągamy doświadczenia z Ukrainy i tamten system składa się z dwóch podstawowych części: wojsk walczących i ochrony ludności. Nie da się tego od siebie oderwać” – powiedział.
„Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej to jest coś takiego, co będzie jednym z najważniejszych działań koalicji w tej kadencji” – dodał szef MSWiA.
Czytaj też
O tym, że pomiędzy resortem spraw wewnętrznych i administracji a obrony narodowej trwa spór o kwestię finansowania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej InfoSecurity24.pl informował na początku września. Zdaniem MON model finansowania, jaki chce przyjąć MSWiA stoi w sprzeczności z ustawą o obronie ojczyzny, która – jak czytamy – „określa, iż środki te mogą być przeznaczane wyłącznie na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej”. MSWiA jednak jest odmiennego zdania.
Przypomnijmy, w myśli projektu ustawy na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie przeznaczone zostaną środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. produktu krajowego brutto - czyli ok. 10 mld złotych.