Za Granicą
Nowa Zelandia bliżej Sojuszu Pięciorga Oczu
Szef resortu spraw zagranicznych Nowej Zelandii zapewnił, że przybliży kraj do partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu - działającego od czasu II wojny światowej i opierającego się na wymianie informacji wywiadowczych - w ramach ponownego skupienia się na bezpieczeństwie.
Sojusz Pięciorga Oczu tworzą Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Australia. W ramach Sojuszu państwa te dzieliły się informacjami wywiadowczymi od czasu II wojny światowej.
Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters, który jest liderem Partii Najpierw Nowa Zelandia (ugrupowania koalicyjnego w nowo zaprzysiężonym rządzie), w swoim pierwszym przemówieniu obiecał bliższą współpracę z partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa. „Zamierzamy ponownie ożywić nasze zaangażowanie w obronność i bezpieczeństwo, w tym współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi partnerami z Sojuszu Pięciorga Oczu, a także z innymi kluczowymi partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie i poza nim” – powiedział Peters do członków korpusu dyplomatycznego w Wellington.
Czytaj też
Jak podaje agencja Reuters, Nowa Zelandia od dawna jest postrzegana jako umiarkowany lub wręcz nieobecny głos w Sojuszu Pięciorga Oczu w sprawie agresywnej aktywności Chin w regionie. Nieco zmieniło się to w zeszłym roku, gdy Chiny i Wyspy Salomona zawarły pakt o bezpieczeństwie.
Armia Nowej Zelandii również zmaga się z przestarzałym uzbrojeniem i niedoborami personelu, a trzy z dziewięciu okrętów marynarki wojennej kraju są wyłączone ze służby z powodu braków kadrowych.
Czytaj też
„Wiemy, że będziemy musieli zapewnić większą obecność i wzmocnić suwerenne zdolności, które umożliwią nam działanie w trudniejszym środowisku geostrategicznym” – powiedział szef resortu spraw zagranicznych Peters. Dodał także, że rząd planuje poprawę stosunków z krajami azjatyckimi, wskazując Indie jako kraj, z którym Nowa Zelandia pragnie silniejszych więzi.