Reklama

Za Granicą

Niemcy: trzeba chronić ukraińskich uchodźców przed rosyjskimi służbami specjalnymi

niemcy policja Bundespolizei
Autor. Bundespolizei Karriere/Facebook

W związku z wojną na Ukrainie Niemiecki Związek Policji (GdP) i Niemiecka Federacja Policji (DPolG) ostrzegają przed atakami na rosyjskie lub ukraińskie obiekty w Niemczech. Policja apeluje też o ochronę uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi.

Reklama

"Niewykluczone są gwałtowne konflikty między sympatykami obu grup w Republice Federalnej" - powiedział federalny przewodniczący GdP Oliver Malchow w środę gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung" ("NOZ"). "Dotyczy to również ataków na przedstawicielstwa i oficjalne instytucje obu państw". W rozmowie z "NOZ" przewodniczący DPolG Rainer Wendt zakłada też inne możliwe cele. "Niemcy z pewnością mogą również stać się celem ataków terrorystycznych, na przykład poprzez uszkodzenie lub zniszczenie obiektów infrastruktury krytycznej" - powiedział Wendt w wywiadzie dla "NOZ".

Reklama

W ostatnich latach wielokrotnie dochodziło do ataków na systemy informatyczne różnych instytucji czy branż. Potencjalnym celem może być również zaopatrzenie w energię.

Czytaj też

Wendt zwrócił również uwagę na konieczność ochrony uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi. "W Niemczech boleśnie przekonaliśmy się, że rosyjskie służby specjalne nie stronią od uprawiania swojego morderczego rzemiosła również na niemieckiej ziemi" - powiedział Wendt.

Reklama

Według rządów państw zachodnich, rosyjskie służby specjalne przeprowadziły w ostatnich latach na obcej ziemi kilka zamachów na rosyjskich przeciwników rządu. W zeszłym roku Rosjanin został skazany w Berlinie na karę dożywotniego więzienia za to, że w 2019 r. w parku Tiergarten w imieniu państwa rosyjskiego miał zastrzelić Gruzina czeczeńskiego pochodzenia.

Bez klucza

Zdaniem minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser uchodźcy z Ukrainy powinni mieć możliwość decydowania, w którym państwie UE chcą szukać schronienia. "(...) ludzie z Ukrainy będą teraz jeździć głównie tam, gdzie mają wielu przyjaciół, krewnych i znajomych" - powiedziała w czwartek radiu Deutschlandfunk.

Czytaj też

Nie ma potrzeby stosowania klucza dystrybucyjnego w przyjmowaniu uchodźców - oceniła. Z prawnego punktu widzenia Komisja Europejska miałaby możliwość ustalenia takiego klucza.

Jak podało w nocy ze środy na czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę kraj opuściło ponad milion osób. Większość z nich przebywa obecnie w krajach sąsiednich, takich jak Polska, Węgry i Mołdawia.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze