Reklama

Za Granicą

Co trafiło na listę eksportowych zakazów na Białoruś? [AKTUALIZACJA]

Fot. Александра Политаева/MO Białorusi
Fot. Александра Политаева/MO Białorusi

Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś m.in. za jej zaangażowanie w agresję przeciwko Ukrainie. Nowe restrykcje wprowadzają zakaz eksportu do tego kraju towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego wzmocnienia Białorusi.

Reklama

Sankcje "rozszerzają zakaz eksportu na Białoruś na szereg bardzo wrażliwych towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Białorusi". Restrykcje obejmują nowe sektory białoruskiej gospodarki i 38 osób, w tym odpowiedzialnych za prześladowanie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta.

Reklama

UE nałożyła również "zakaz wywozu broni palnej i amunicji oraz towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie i przemyśle kosmicznym". Zmiany dostosowują również sankcje na Białoruś do systemu sankcji przeciwko Rosji. Chodzi o to, aby przez Białoruś nie można było obchodzić sankcji nałożonych na Rosję .

Czytaj też

Ogólnie, w związku ze wspieraniem przez Białoruś inwazji Rosji na Ukrainę UE nałożyła sankcje sektorowe. Obejmują one: zakaz eksportu towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie i przemyśle kosmicznym, w tym silników lotniczych i dronów, zakaz sprzedaży broni palnej oraz amunicji, dalsze ograniczenia wywozu na Białoruś towarów używanych przez Rosję do wojny przeciwko Ukrainie, w tym półprzewodników, elektronicznych układów scalonych, aparatów fotograficznych, elementów optycznych, a także towarów i technologii podwójnego zastosowania. Białoruś nadal podlega restrykcjom w sektorze finansowym, handlu, energetyce, transporcie i innych.

Reklama

Na czarną listę osób objętych restrykcjami zostały wpisane także kolejne nazwiska. Restrykcje obejmują strażników więziennych odpowiedzialnych za torturowanie i znęcanie się nad zatrzymanymi, w tym więźniami politycznymi, prominentnych propagandzistów i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości skazujących przeciwników reżimu. Sankcje wymierzone są także w przedsiębiorstwa państwowe, które np. zwalniały pracowników za udział w pokojowych protestach. Nałożono je też na osoby odpowiedzialne za prześladowanie i skazanie na osiem lat więzienia Poczobuta.

Czytaj też

"Po ponad roku przełamujemy impas jeśli chodzi o przyjmowanie sankcji na Białoruś" – powiedział w ubiegłym tygodniu stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Sankcje UE na Białoruś za wspieranie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, jak również za represje wobec opozycji białoruskiej, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na początku stycznia tego roku. Od tego czasu negocjacje między unijnymi krajami nie przynosiły przełomu.

Czytaj też

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że za blokadą stała część państw Europy Zachodniej, które chciały, żeby przyjęciu nowych sankcji wobec kolejnych sektorów białoruskiej gospodarki towarzyszyło wykreślenie z wcześniej przyjętych restrykcji wobec Mińska potażu, który służy do produkcji nawozów. Po drugiej stronie barykady miały być m.in. Polska i państwa bałtyckie, które nie zgadzały się na żadne rozluźnienie restrykcji. Polskie władze zawsze postulować natychmiastową synchronizację sankcji wobec Białorusi z tymi nakładanymi na Rosję.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. oko

    Te skandaliczne zachowania wielu państw twz Zachodu przyczyniają się bez wątpienia do przedłużania się wojny na Ukrainie i wzmacniania tym samym Rosji i Białorusi jako państwom barbarzyńskim, niecywilizowanym i terrorystycznym . Całkowita blokada pod każdym względem Rosji i Ukrainy doprowadziłaby do upadku tych państw i szybkiej zmianie władz na bardziej cywilizowane . Jednocześnie powinny być nakładane sankcje na te kraje Zachodnie , które łamałyby sankcje nałożone na Rosję i Białoruś. Jeżeli ktoś nie rozumie po dobroci , to należy go przymusić !

Reklama