"Dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania". Mundurowi o projekcie zmian art. 15a

28 stycznia 2021, 08:58
policja, straż graniczna, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wszystko, jeśli chodzi o załatwienie kwestii zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, jest na dobrej drodze. Przygotowany przez MSWiA projekt trafił do wewnętrznych konsultacji i choć mundurowi zgłosili do niego szereg poważnych uwag, to – jak podkreślali  samo pojawienie się tych założeń to krok w dobrą stronę. Jednak projekt, o czym informował niedawno InfoSecurity24.pl, po ponad miesiącu od złożenia go przez MSWiA w KPRM nie trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych postanowili zwrócić się w tej sprawie do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera. Jak piszą w piśmie skierowanym do ministra, "funkcjonariusze, których Federacja reprezentuje są coraz bardziej zniecierpliwieni", a "dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania".

Przypomnijmy, zgodnie z informacjami do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, resort spraw wewnętrznych i administracji przesłał projekt zmian do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 11 grudnia ubiegłego roku. Uwagi do projektu zgłosiło jednak Centrum Analiz Strategicznych, a te przekazane zostały do MSWiA. Resort odniósł się do nich 12 stycznia. Teraz dokument czekać ma na pozytywną rekomendację Centrum Analiz Strategicznych i rozpatrzenie przez Zespół Programowania Prac Rządu. Dopiero po dopełnieniu tych formalności – jak wynika z informacji przekazanych redakcji przez Centrum Informacyjne Rządu – "projekt zostanie włączony do wykazu prac Rady Ministrów". Gdzie zatem leży problem? Chodzi o czas. Jak podkreślają związkowcy, "zgodnie z Porozumieniem z 8 listopada 2018 roku zawartym pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych, kwestia art. 15a zgodnie z § 4 powinna być rozwiązana do końca 2019 roku". Tak więc – trzymając się terminów zapisanych w 2018 roku – opóźnienie sięga dziś już ponad 13 miesięcy, a to z kolei rodzi spore napięcia i, jak podkreślają w piśmie do ministra Schreibera mundurowi, zniecierpliwienie wśród funkcjonariuszy. Liczą oni, jak piszę FZZSM, że w najbliższym czasie dojdzie do zrealizowania tego punktu Porozumienia z 2018 roku. "Dalsza zwłoka w naszej ocenie nie znajduje żadnego uzasadniania" – dodają.

Mimo deklaracji złożonej przez kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożonej stronie społecznej projekt ten miał znaleźć się w wykazie prac Rządu już prawie miesiąc temu, co jednak z nieznanych nam powodów się nie stało.

Fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z 25 stycznia do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera

Gorzki sukces? 

Pojawienie się projektu zmian w art. 15a, było – jak podkreślała spora część środowiska – krokiem w dobrą stronę. Projekt nie jest wprawdzie idealny i w wielu aspektach – co widać po uwagach wniesionych przez związkowców nie stanowi odpowiedzi na społeczne oczekiwania jednak, jak mówiono, jest to baza do dalszych prac. Mundurowi liczyli, że skoro na przygotowanie projektu czekali niemal rok więcej niż pierwotnie zakładano, teraz gdy ten już się pojawił prace pójdą szybko. Tak się jednak nie stało, a przynajmniej nie do tej pory. Mundurowi w piśmie do ministra Schreibera zwracają się więc z "wnioskiem o wskazanie terminu włączenia do wykazu prac Rady Ministrów projektu zmiany art. 15a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy" i jak piszą, oczekują "konkretnej odpowiedzi".

Wpisanie projektu do wykazu prac Rady Ministrów i przyjęcie go przez rząd to jednak dopiero początek. Uwag, które do dokumentu zgłosili związkowcy jest bowiem dość sporo i raczej mało prawdopodobne by byli oni skłonni z nich zrezygnować. Nie do końca wiadomo też, jaki kształt ma dziś przygotowany przez MSWiA dokument i czy zostały w nim uwzględnione jakieś propozycje wnoszone jeszcze na etapie wewnątrzresortowych konsultacji z mundurowymi. Warto też przypomnieć, że te oficjalne konsultacje społeczne – z uwagi na fakt, że projekt będzie procedowany jako rządowy – dopiero przed nami.

Otwarte pozostaje oczywiście również pytanie na jakie ustępstwa gotowe będzie MSWiA. Ewentualne negocjacyjne usztywnienie z obu stron może doprowadzić do niebezpiecznego impasu i to w kwestii, która dla sporej grupy funkcjonariuszy jest jedną z istotniejszych w ostatnich latach. Zupełnie nieskuteczne byłoby też szybkie przyjęcie ustawy wbrew protestom środowiska i uwagom przez nie wnoszonym. To jednak rozwiązanie raczej mało prawdopodobne. Jedyne co pozostaje zatem obu stronom, to dogadać się i ustalić kompromisowy kształt zmian. Do rozmów zapewne dojdzie jeszcze nie raz, jednak najpierw projekt musi oficjalnie wejść na rządową, legislacyjną ścieżkę.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 223
J23
piątek, 5 lutego 2021, 09:32

Najlepsze forum od dwóch lat. Dobrze że dosiadło się kilku kolegów, zwłaszcza Rafał na początku forum którzy w oparciu o przepisy rozłożyli wszystko na czynniki pierwsze. W końcu jak obecnie to widać obalono mity w kwestii kradzieży składek cywila. Wyjaśniono że jest druga emerytura, gdzie szukać przepisów, kto i kiedy ją dostanie. Forum psują ostatnie wpisy gdzie osoby niemogące się pogodzić z sytuacją posuwają się do gróźb - porażka. Wiem że niektórzy byli już w ogródku: przeliczyli cywila na mundur ale prawo jest prawem i należy je przestrzegać. Pozdrawiam panów zwłaszcza z początku forum którzy merytorycznie podeszli do tematu bo wcześniejsze fora to było masło maślane - "ukradli składki", "próbują ukraść składki", "okradli nas", "chcą nas okraść z lat pracy" a prawda była zupełnie inna i kryła się na kartkach ustaw cywilnych.

Ciekawy świata
piątek, 5 lutego 2021, 20:34

J23, rzucasz szablonami, ogólnikami, chwalisz jakiś fikcyjnych Rafałów, wyjaśnij nam, co konkretnie dobrego zostało w kwestii 15a wyasygnowane ustawami punkt po punkcie, udowodnij to tezami, nie hipotezami, co jest merytoryczne w zapisach prawa dot. ustawy/art.15a?, udowodnij zasadność dalszego istnienia tego przepisu, który wielu z nas uważa za utopie i bubel prawny, który po upadku OFE został reliktem przeszłości tamtej władzy i jej nieudolnej reformy, naprzód!, pokaż ze coś wiesz w zamiast rzucać ogólnikami ...

J23
sobota, 6 lutego 2021, 14:58

Art. 95 ust. 2 FUS to nie hipotezy tylko fakt - wystarczy zajrzeć do ustawy, ja to zrobiłem. Powiedział o nim na początku forum Are20 obalając wszystkie krzyki i lamenty tych co mówią że zostaną lub zostali okradzeni, że drugiej emki nie będzie - a tu eureka - jest i będzie i o tym napisałem. Art. 15 a to uczciwe postawienie sprawy przez rząd z tamtego okresu - za składki cywilne druga emerytura cywilna w tym samym okresie w którym odbiorą je cywile z którymi je wypracowaliście. Szukacie zwyczajnie dziury w całym, próbujecie oszukać społeczeństwo bo nie uśmiecha wam się praca do 25 lat w cywilu aby dostać drugą emkę, albo emka od składek za niepełny wymar kiedy za 10 lat cywila z przelicznikiem na mundur dostaniecie te samie pieniążki i to po odejściu na emkę mundurową czyli kilkanaście lat wcześniej. To cwaniactwo, oszukiwanie społeczeństwa i kolegów którzy nie mając cywila muszą swoje lata odpracować. Upadek OFE nie ma tutaj znaczenia - cywile nie występują o emkę bo pieniądze z OFE przepadną. Poza tym przyjęci od 01.10.2003 przyjmując się wyrazili zgodę na zasady na jakich się przyjmują czyli na drugą emkę a nie na zaliczenie cywila do emki - jak im nie odpowiadało nie trzeba było się przyjmować a teraz kombinować i oszukiwać wszystkich woków o swoim biednym losie. Proszę poczytać wpisy - tam jest wszystko. Ciekawy świata podaj ustawami czemu należy zmienić ustawę dla was bo wg. was jest bublem prawnym - w czym was przyjętych od 01.10.2003 rząd oszukał lub oszuka w odniesieniu do przepisów na jakich się przyjęliście czyli art. 15a.

Funkcjonariusz
wtorek, 9 lutego 2021, 12:53

piszesz J23, że to cwaniactwo, oszukiwanie społeczeństwa i kolegów. Chciałbym tylko przypomnieć, że o f-szach przed 99 tak nie piszesz a wielu z nas przyjętych w latach 1999-2003 nagle prawnie zmienili coś co było zagwarantowane z chwilą przyjęcia. To jest według Ciebie uczciwe, nie jest oszustwem i wszystko gra tak ? Albo może jesteś przyjęty po 2003 i boli Cię, że nie załapiesz się na warunki o które walczą 99-03 i zostaniesz na lodzie kapiąc "nienawiścią" w myśl zasady - nie mam ja, nie ma nikt

Pako
niedziela, 7 lutego 2021, 15:40

J23, a potrafisz przy tej dynamice zmian zagwarantować rocznikom 03-12 drugą emeryturę z ZUS?, potrafisz kolego?, nie potrafisz, ale za to potrafiasz fantazjować, filozofować i powoływać się na przepis art.95/2 który dziś jest a jutro zniknie, bo to precedens w systemie emerytalnym.

Co prawda to prawda
niedziela, 7 lutego 2021, 15:17

Masz rację J23, uczciwe i sprawiedliwe będzie jak rocznik 1999-2003 nabędzie uprawnień do art. 15 po 25 latach służby, racja kolego, unikniemy w ten sposón cwaniactwa jak to ładnie nazwałeś

Taurus
niedziela, 7 lutego 2021, 00:36

Nie masz wiedzy J23, każdy dzień w cywilu jest liczony do ZUS,- wskiej emki, nawet jeden dzień pracy składkowej Ci przeliczą a nie 25 lat jak piszesz ... poza tym z jednym może masz rację, w tamtym czasie w 2003 rząd wyświadczył wam z 99-03 przysługę w postaci 15a, może warto się nad tym zastanowić i nie potępiać tak tego przepisu.

Co za czasy
czwartek, 4 lutego 2021, 19:04

Przyjęty przed 1999, pogodzę was, albo walczcie razem o te zmiany, bo razem podlegacie pod 15a, albo walczcie dalej ze sobą, ake to do niczego nie prowadzi, tak naprawdę nie podlegacie pod art.15, aspirujecie, każdy ma jakieś marzenie, budżet Państwa to nie koncert życzeń, z tego co wiem to przyjętych 99-03 jest kilka tysięcy co oznacza ze skalowo nie istniejecie, weźcie się wspólnie za to, w jedności siła

Dino
piątek, 5 lutego 2021, 00:43

Co za wpisy o wszystkim i o niczym. Rząd już dawno podjął decyzje wobec jakiej grupy może dokonać zmian. Pomimo że grupa 03-12 przez związki a wykorzystując przyparcie do muru strony rządowej w trakcie protestów w 2018 roku próbowała wymusić zmianę przepisów art. 15a również dla siebie, rząd wówczas się nie ugiął i do dziś obstaje przy swoim. To co robi grupa 03-12 to próba cwaniackiego wymuszenia, bezczelnego oszukania systemu i społeczeństwa. Takie wpisy wymuszające względem 99-03 to bezczelność i kpina - żadne zmiany tej grupie się nie należą - przyjmując się do pracy po 01.10.2003 przyjęli warunki pracy wśród których był art. 15a więc w oparciu o co teraz te lamenty. Art. 15a gwarantuje drugą emkę więc utraty składek z cywila dla 03-12 nie będzie jak to przedstawia w/w grupa.

Lektor
piątek, 5 lutego 2021, 21:38

Masz rację Dino, popieram, art.15 tylko dla rocznika 99-03, ale po wypracowaniu 25 lat w mundurze, na pewno się ze mną zgodzisz ze to uczciwe, bezapelacyjnie masz rację, 25 lat żeby ludzie z rocznika 99-03 od razu nie pouciekali i nie poodchodzili na emki, tak, zgadzam się.

Greg
piątek, 5 lutego 2021, 21:27

Dino, przypominam ze grupa 99-03 nigdy nie podlegała pod art.15, czyli co, też próbuje cwaniacko ograć rząd?, mylisz pojęcia kolego, a skoro już stosujesz taką retorykę to widocznie Rząd was przejrzał i chce wam podarować ten art.15 ale wpierw musicie to odpracować poprzez 25 letni staż służby, uważam ze to uczciwe w obliczu faktu ze startowaliście z ZUS-u, potem ZER-u i art.15a a teraz skoro chcecie art.15 to 25 lat jest uczciwym zabiegiem Rządu, on się kiwnąć nie da.

Dino
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:35

Pracowaliśmy kiedy wy nie myśleliście o pójściu w kamasze więc nie róbcie ciągle waszej wykładni przepisów - przepisy znamy bez was. Rzad nam dał i gwarantował ciągłość cywila jako mundurowym podległym w ZUS w dniu przyjęcia, zmienił nam podległość na podległość pod ZER ale z dnia przyjęcia mamy zagwarantowaną ciągłość do wysługi cywila a że w ZER jest to art. 15 to niech będzie 15. Jak to komuś nie pasuje niech przerzucą przepis z ZUS na którym się przyjęliśmy i mogą mu nadać nr.1115 - dla nas bez różnicy.

niedziela, 7 lutego 2021, 22:10

Nigdy nie pisałem że 99-03 podlegali pod art. 15. Oni podpisywali umowę o pracę gdzie jako mundurowi wg. przepisówmieli zagwarantowaną ciągłość cywila

Jaromir
czwartek, 4 lutego 2021, 18:36

Druga emerytura z ZUS-u przy obecnej kondycji finansowej to czysty abstrakcjonizm, dlatego przyjęci 03-12 powinni walczyć o zmianę art.15a. Nie przejmować się opinią kilku osób z rocznika 99-03 i robić swoje jak do tej pory, mam wielu kolegów z 99-03 i większość uważa podobnie ze należy walczyć ramie w ramie, niestety zawsze znajdą się czarne owce i tymi nie ma sensu się przejmować, związki chcą włączyć 03-12 do projektu i to wystarczy, opinia paru niezadowolonych osób niewiele znaczy

Przyjęty po nowemu
piątek, 5 lutego 2021, 01:06

Na szczęście w tej sprawie decydujące znaczenie mają obowiązujące przepisy i zdrowy rozsądek a nie krzyki i lamenty wygodnych kolegów chcących zmieniać przepisy pod siebie

Harry
czwartek, 4 lutego 2021, 18:14

Zdziwię się ogromnie jak obecny Rząd zdecyduje się robić nową reformę dla 99-03, no chyba ze zrobi korektę do art.15 ze stażem 25 lat, wtedy będzie to uczciwe, nigdy roczniki 99-03 nie podlegały pod art.15, wyciągnięto ich z ZUS-OFE, więc by było uczciwie wobec roczników przed 1999 i 03-12 warto postawić jakiś warunek, stąd te 25 lat służby jest OK, myślę ze to rozsądny wariant, roczniki po 03-12 w tej sytuacji zostają przy II emeryturze w ZUS-ie a 99-03 mają 25 lat i dopiero wtedy nabywa prawo do art.15, inaczej rocznik 03-12 będzie pokrzywdzony brakiem przywileju doliczania pracy

kresto
czwartek, 4 lutego 2021, 13:09

koledzy po 2003 roku nie możecie się domagać czegoś co wam nie przysługiwało my z 1999r walczymy o to co mieliśmy a co nam zabrano dlatego nie może być tak że rozszerzamy do 2012 roku art 15 a jest to niemożliwe

Ulala
czwartek, 4 lutego 2021, 18:29

Co nam nie przysługuje, zwrot lat z cywila?, wasze składki są lepsze?, rozumiem ze za wszelką cenę chcecie wymiksować rocznik 03-12, nie ma opcji, jak wszyscy to babcia też

Dino
piątek, 5 lutego 2021, 00:53

Zgodnie z przepisami w oparciu o które mundurowi przyjmowali się do służby po 01.10.2003 za lata pracy w cywilu dostaną drugą emeryturę - cywilną zgodnie z przepisami ZUS do którego odprowadzali składki. Nie wiem w oparciu o co całe to zamieszanie i pretensje.

Lucjan
czwartek, 4 lutego 2021, 18:07

Koledzy z 99-03, ale wy również nigdy nie podlegaliście pod art.15, nigdy, nawet przez chwilę, więc mimo naszej sympatii do Was też uważamy ze nie możecie się domagać czegoś co was nigdy nie dotyczyło, a tak się składa ze składki z pracy cywilnej dotyczą nas i was, art.15a dotyczy nas i was, 15 letni staż do emki dotyczy nas i was, zobaczcie ile nas łączy i praktycznie nic nie dzieli, walczymy wspólnie o zniesienie art.15a i to też nas łączy, szkoda tylko ze niewielu z was myśli podobnie a powinno, bo zawdzięczacie rocznikom 03-12 wiele w tej walce, was jest garstewka, zero siły przebicia

Tweets InfoSecurity24