W Służbie Więziennej "58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem"

13 marca 2020, 17:56
wójcik ziobro, kitlińļski, fot. twitter MS
Fot. Twitter Ministerstwo Sprawiedliwości

Według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem, 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wójcik przekazał w piątek na konferencji prasowej, że według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem. "Z tego 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej" - oświadczył.

Jak mówił, "są to takie sytuacje, gdzie nie stwierdzono, że występuje koronawirus - to bardzo mocno chcę podkreślić - natomiast zgodnie z tymi procedurami - w przypadku osób osadzonych są one natychmiast izolowane, oddzielane od pozostałych więźniów" - powiedział wiceszef MS.

Jak dodał, chodzi o osoby przyjeżdżające z krajów, które są szczególnie zagrożone tym koronawirusem. "Natomiast w przypadku funkcjonariuszy, oni zgodnie z procedurą zgłaszają, że na przykład odbywali urlopy w krajach, które są szczególnie zagrożone i w związku z tym pozostają w kwarantannie zgodnie z zaleceniami sanepidu przez określony czas" - powiedział Wójcik. "To nie znaczy oczywiście, że są te osoby zarażone, natomiast ta kwarantanna odbywa się w warunkach domowych, co bardzo mocno chciałbym podkreślić" - dodał wiceminister.

Wójcik zaznaczył, że na polecenie ministra sprawiedliwości, sprawdzono możliwości produkcyjne zakładów przywięziennych. "Takich zakładów jest w Polsce jedenaście, plus instytucje gospodarki budżetowej. To są takie jednostki, przedsiębiorstwa, które produkują różnego rodzaju towary" - powiedział Wójcik. Dodał, że zakłady sprawdzono pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekujących oraz maseczek i ubrań ochronnych. Zaznaczył, że jest to związane z sytuacją wyjątkową - zagrożenia koronawirusem. 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości, produkcja maseczek rozpoczęła się już w dwóch przywięziennych zakładach. Jest tam produkowane 7 tysięcy maseczek dziennie. "Zamierzamy wprowadzić system zmianowy. Niebawem rozpoczynamy produkcję środków dezynfekujących. Maseczki produkują więźniowie" - napisał na Twitterze Michał Wójcik.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Wielkopolanin
środa, 18 marca 2020, 07:20

Panie Ministrze czy nie widzi Pan jak żałosny jest CZSW. Niech pan nie żartuję z SW i obsadzi w centrali ludzi z jajami a nie męskimi wydmuszkami, panika panika panika co to jest my potrzebujemy szefa któremu ufamy.

Pośmiejemy się.
czwartek, 26 marca 2020, 21:15

Niebawem Ci nasi wspaniali funkcjonariusze CZSW przyjdą pracować do jednostek podstawowych, bo my będziemy na zwolnieniach i będzie wielki szok przy zderzeniu że skazanym. Oficerowie od siedmiu boleści.

dobrze to będzie
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:26

trochę śmieszno , trochę straszno czyli norma

fuunnkk
poniedziałek, 16 marca 2020, 12:10

Bo najważniejsi są pensjonariusze w sanatoriach o skrótach ZK czy AŚ i tylko liczą się tabelki,wykresy i liczby.Wszystko robią dla nich i liżą cztery litery co tylko chcą,boją się buntów itp oraz innych instytucji państwowych a najbardziej RPO...Najbardziej zacofana służba mundurowa jaka może być,stoją w miejscu ze wszystkim.Rządzący w SW nie mają jaj i nie radzą sobie i tylko wymówki...jakoś to będzie i spychologia.Z 10 lat minimum temu inaczej się robiło i złodziej wiedział gdzie jego miejsce,dyrektor się nie pierniczył a tym bardziej dowódca.Rolę się odwróciły,funkcjonariusze z ochrony nie mają nic do gadania jak zawsze,a paniska wielmożni osadzeni rządzą i co rusz na więcej im się pozwala...

Wielkopolanin
niedziela, 15 marca 2020, 20:04

Jedyny który zachował właściwą odległość to nasz generał, pomimo tego że wygląda śmiesznie tak trzymaj generale jednostki też na odległość proponuję

Myślę że to wszystko przedawnione a ja nie mam jusz siły splacac
niedziela, 15 marca 2020, 13:26

Tylko się martwicie o strażników a co z wiezniami

Tweets InfoSecurity24