Służby Specjalne
Zmiany w kierownictwie ABW i AW z pozytywną opinią speckomisji [AKTUALIZACJA]
Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wnioski ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka o odwołanie i powołanie wiceszefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.
AKTUALIZACJA - 19.01.2024 r., godz. 16:20
Agencja Wywiadu poinformowała na portalu X (dawny Twitter), że z dniem 19 stycznia 2024 roku na stanowisko zastępcy szefa Agencji Wywiadu został powołany Marek Stępień.
W czwartek sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajęła się zaopiniowaniem wniosków ministra koordynatora służb specjalnych w sprawie odwołania oraz powołania zastępców szefa Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Podczas czwartkowego posiedzenia posłowie pozytywnie ocenili wnioski o odwołanie zastępcy szefa ABW płk. Krzysztofa Zielińskiego i wiceszefowej Agencji Wywiadu płk Anetty Maciejewskiej” - powiedział przewodniczący komisji Marek Biernacki (PSL - Trzecia Droga).
„Nowymi wiceszefem ABW ma zostać Adam Ciszewski, a AW Marek Stępień, którzy już pracowali w służbach. Ich kandydatury również zaopiniowano pozytywnie” – dodał poseł Biernacki.
Czytaj też
Przypomnijmy, w połowie grudnia sejmowa speckomisja opowiedziała się za odwołaniem zastępcy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Radosława Żebrowskiego. Na tym samym posiedzeniu posłowie pozytywnie zaopiniowali wniosek o powołanie na zastępcę szefa ABW płk. Michała Roguskiego.
Obecnie pełniącym obowiązki szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest płk Rafał Syrysko, który zastąpił płk. Krzysztofa Wacławka. Płk Rafał Syrysko jest w służbie od 31 lat. Działał w pionie kontrwywiadu, bezpieczeństwa wewnętrznego, a także jako pełnomocnik ochrony w dawnym Urzędzie Ochrony Państwa.
Czytaj też
Z kolei pełniącym obowiązki szefa Agencji Wywiadu jest płk Paweł Szota, który zastąpił płk. Bartosza Jarmuszkiewicza. Pułkownik Szota w służbie jest od 23 lat, początkowo w UOP, a potem w Agencji Wywiadu - pion operacyjny, analityk. „Zna dobrze kwestie międzynarodowe. Pracował w Waszyngtonie i w Londynie” – mówił w połowie grudnia ubiegłego roku premier Donald Tusk.
Wiceszefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu powołuje premier na wniosek szefa właściwej agencji, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Opinia sejmowej komisji ds. służb specjalnych jest potrzebna do dokonania zmian osobowych na tych stanowiskach, ale treść opinii nie jest dla premiera wiążąca.