Podwyżki dla funkcjonariuszy częścią mundurowej modernizacji. Służby dostaną ponad 10 mld złotych

13 września 2021, 14:56
KWP w Gorzowie Wlkp.
Fot. KWP w Gorzowie Wlkp.

Strona rządowa przedstawiła dzisiaj propozycje dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej, której budżet – na cztery lata – wyniesie 10 miliardów 30 milionów złotych. Resort poinformował również, ile środków przeznaczy na podwyżki. Od 1 stycznia 2022 r. średnie uposażenie funkcjonariusza służb mundurowych MSWiA wzrosnąć ma – wraz z nagrodą roczną - o 488 złotych. Natomiast 1 stycznia 2023 roku czekać ma ich zwiększenie dodatku. Wiemy już jednak, że to nie koniec rozmów o pieniądzach.

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się 13 września spotkanie ze związkowcami, reprezentującymi formacje podległe MSWiA. Miało to być finalne spotkanie, którego celem było ostateczne zamknięcie sprawy porozumienia z 2018 roku. Chodziło dokładnie o te punkty, których do tej pory nie udało się zrealizować. W MSWiA rozmawiano więc m.in. o opóźnionym programie modernizacji oraz podwyżkach, które on zakłada. Nie jest tajemnicą, że największe emocje budził temat podwyżek, na które czekają funkcjonariusze, zaznaczając że muszą być one satysfakcjonujące.

Jak poinformowało MSWiA w komunikacie, strona rządowa przedstawiła propozycje dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej, której budżet – na cztery lata  wyniesie 10 miliardów 30 milionów złotych. Na tę kwotę składają się dwie części. Pierwszy segment to cześć inwestycyjna, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje przeznaczone mają zostać 4 miliardy 364 miliony złotych. Drugi segment nowej ustawy modernizacyjnej to wzmocnienie etatowe służb mundurowych oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zaproponowano 5 miliardów 666 milionów złotych. Będą to kwoty dodatkowe, jak podkreśla MSWiA, poza waloryzacją płac w sferze budżetowej. Minister Maciej Wasik informował niedawno, że ma nadzieję, iż ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować jeszcze we wrześniu br. 

Strona rządowa zaproponowała, aby w 2022 r., w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, wzmocnić motywacyjny system uposażeń w służbach mundurowych średnio o 200 zł na etat (217 złotych z nagrodą roczną). Do tego wzrostu uposażenia funkcjonariusze mogą doliczyć średnio na etat kolejne 271 złotych (z nagrodą roczną), które otrzymają od początku 2022 r. w ramach waloryzacji płac w sferze budżetowej (o czym resort informował po spotkaniu, które odbyło się 7 września). Oznacza to, że zgodnie z propozycją rządową od 1 stycznia 2022 r. średnie uposażenie funkcjonariusza służb mundurowych MSWiA wzrośnie – wraz z nagrodą roczną - o 488 złotych.

Co więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje, by w kolejnym roku obowiązywania ustawy, czyli od 1 stycznia 2023 r., dodatek dla wszystkich funkcjonariuszy wzrósł o średnio 209 złotych (226 złotych z nagrodą roczną). Czyli po 1 stycznia 2023 r., jak pisze MSWiA, funkcjonariusz będzie zarabiał średnio o 714 złotych więcej niż obecnie. "Dodatkowo strona związkowa podniosła w tym aspekcie kwestie konieczności waloryzacji uposażeń również w 2023 r." - czytamy w komunikacie.

To jednak nie koniec rozmów o podwyżkach. W trakcie spotkania strona związkowa, odnosząc się do propozycji MSWiA, miała zawnioskować o zwiększenie tych kwot. Rozmowy na ten temat będą więc trwały, a kolejne spotkanie zaplanowano na 20 września. 

Wiadomo również, że zapadła decyzja o odmrożeniu funduszu nagród - zarówno w 2021, jak i w 2022 roku.

Czas decyzji

Jeszcze rano, w programie Onet Rano, Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, informował, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z resortem, to już jutro, 14 września, podjęte zostaną decyzje co dalej. Chodzi oczywiście o ewentualne rozpoczęcie akcji protestacyjnej. Nie wykluczał, że może ona przybrać ten sam kształt, co w 2018 roku, czyli tzw. psiej grupy (masowego L4 mundurowych). Termin decyzji, ze względu na spotkanie zaplanowane na 20 września, zapewne się przesunie. Wtedy dowiemy się też, co o propozycjach MSWiA myślą związkowcy z policji, Straży Granicznej oraz straży pożarnej. NSZZ Policjantów nie odwołuje jednak spotkania zarządu, które odbyć ma się jutro. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, pojawić ma się na nim wiceminister Maciej Wąsik.

Na razie te historie o niewlepianiu mandatów dzieją się w kraju, wiemy o tym. Nie jest to w każdym razie jakaś w tej chwili akcja, która jest przez centralę prowadzona. My taką decyzję podejmiemy jutro. Na pewno nie będziemy maszerować przez ulice Warszawy. Zrobiliśmy to w 2018 roku. (…) Marsze są (…) bez sensu. Nie przynoszą efektów. Nie chce mówić, że wrócimy do "psiej grypy" (…), ale nie wykluczamy.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, wypowiedź dla Onet Rano

Nie wszyscy funkcjonariusze jednak są tak cierpliwi, jak związkowcy. Pod koniec sierpnia ruszyła na Facebooku grupa Wielki Protest Mundurowych 2021. Jej administratorzy, niezadowoleni z działań związkowców i polityków (m.in. wyników spotkania, do którego doszło 7 września), przygotowali długą listę postulatów, które przesłali NSZZ Policjantów. Część zdecydowała się również na dołączenie do tzw. akcji pouczenie, w ramach której mundurowi nie wystawiają mandatów, a jedynie pouczenia. 

Ważna, po spotkaniu, będzie więc reakcja nie tylko związków zawodowych, ale również samych funkcjonariuszy, którzy - jak podkreślają - działają w ramach oddolnej inicjatywy. Fala niezadowolenia, rozlewająca się po służbach mundurowych, może być trudna do zatrzymania. Napięcia może nie obniżyć też fakt, że rozmowy trwają dalej, a na kolejne informacje funkcjonariusze muszą czekać do 20 września.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 140
Dziadkowy
poniedziałek, 13 września 2021, 18:16

Nie powinnismy sie godzic na takie warunki. Protest i wypisywac sie ze zwiazkow.

Średnio na jeża
poniedziałek, 13 września 2021, 18:14

Ta podwyżka miała choć trochę zrównać przepaść w pensji czy dodatkach między poszczególnymi grupami, tymczasem postawiono termin "średnio" czyli od wysokości wynagrodzenia, to oznacza że te doły się jeszcze bardziej powiększą, jeden dostanie 60% drugi 40% ale oboje średnio dostaną 50%, ładna średnia.

Kombinacja alpejska
poniedziałek, 13 września 2021, 18:10

Niezrozumiałe, porozumienie z 2018 przewidywało podwyżkę nie niższą niż w czasie I etapu modernizacji, a teraz proponuje nam się w 2022 inflacyjne (271pln) wespół z podwyżką pensji (217pln) oba składniki minus wykładnik 13-nastki. To oznacza że podwyżka za 2022 jest połączona z inflacją, a cała suma jest niższa niż miała wynieść sama podwyżka w II etapie. W przyszłym roku 2023 dodatek jest podnoszony o (209pln) jako podwyżka?. Dodatek to nie podwyżka, poza tym kwota znacznie niższa niż założono w 2018 w II etapie. Inflacja idzie ostro naprzód, więc w 2023 znowu zrównany się z tym poziomem co dzisiaj, a porozumienie jasno mówiło, podwyżka wyższa niż w I etapie modernizacji, tymczasem będzie niższa, połączona z trzynastkami, dodatkami, inflacyjnym, groch z kapustą... Przedziwny temat z tym dodatkiem, nadal będą olbrzymie dysproporcje, zwłaszcza między grupami wiekowymi, stażowymi, ale nie tylko, a nam zależy na zrównaniu patologii z dodatkami, jeden ma 3.000 PLN (dodatek +25 oraz służbowy) versus 300-500 PLN (służbowy) teraz w 2023 dojdzie po 209 pln dla każdego, i dla tej osoby co ma 3.000 tysiące i tej co ma 300 pln, średnio to równa cokolwiek.

Maćko
poniedziałek, 13 września 2021, 18:05

Jakie qwa śREDNIO??? Wszyscy po równo albo wszyscy na l4.

Seba
poniedziałek, 13 września 2021, 18:04

"W pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, wzmocnić motywacyjny system uposażeń w służbach mundurowych średnio o 200 zł na etat" To co dodatki uznaniowo będą zwiększać?

000001
poniedziałek, 13 września 2021, 22:28

Uznam, że pragę wzmocnić swoją motywację, ale niestety, dla ciebie już nie starczy.

Tweets InfoSecurity24