Projekt ustawy modernizacyjnej zobaczymy jeszcze we wrześniu?

8 września 2021, 13:46
Maciej Wąsik, fot. Twitter MSWiA
Fot. MSWiA/Twitter

"Mam nadzieję, że uda się to zrobić we wrześniu" – tak na pytanie dotyczące tego, kiedy MSWiA zaprezentuje projekt nowej ustawy modernizacyjnej, odpowiedział podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. "Postaramy się jak najszybciej" – dodał Wąsik. Podkreślił też, że ustawa jest w zasadzie gotowa, a obecnie trwają "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów".

"Sama ustawa (modernizacyjna – przyp. red.) jest gotowa i tak naprawdę w kilku miejscach ma wykropkowane miejsca na kwoty" – mówił dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy projekt zostanie zaprezentowany stronie społecznej. Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów, co do wysokości środków i ich podziału".

Będę dążył do tego i będę robił wszystko, tak jak cale kierownictwo resortu, żeby (ustawa – przyp. red.) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA dodał też, że ma nadzieję, iż projekt ustawy modernizacyjnej uda się przedstawić jeszcze we wrześniu, po to żeby można było "spokojnie pracować". "Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia". "Postaramy się jak najszybciej" – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna "tworzy się w bólach i mękach" i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała. 

W oczekiwaniu na spotkanie

Po ostatnim spotkaniu, jakie przedstawiciele związków zawodowych działających w służbach podległych MSWiA odbyli z kierownictwem resortu, o nowej ustawie modernizacyjnej wiemy wciąż niewiele, choć nieco więcej niż dotychczas. Wciąż nie znamy wprawdzie kwot, ale wiemy np. że resort spraw wewnętrznych do projektu wpisał część dotyczącą "zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń", a więc nadzieje o podwyżkach, jakie w ramach nowej modernizacji mieliby otrzymać funkcjonariusze, nie zostały pogrzebane.

Konkretne kwoty związkowcy mają poznać podczas kolejnego spotkania, które przewidziano na 13 września. Czy do tego czasu MSWiA zdąży ustalić ostanie szczegóły z resortem finansów? Wyjścia, jak się wydaje, za bardzo nie ma, bowiem w szeregach mundurowych, domagających się konkretów, robi się coraz niespokojniej, a część z nich – w ramach oddolnej inicjatywy – rozpoczęła już akcję protestacyjną, do której codziennie dołączają nowe jednostki. Do trawiącego protestu, w rozmowie z Onet.pl odniósł się szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. Jak mówił, protest tylko pomaga w rozmowach z kierownictwem MSWiA, jednak związek, dopóki nie zakończą się rozmowy, nie może rozpocząć akcji protestacyjnej. Jankowski zapewnił jednak, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione (mowa m.in. o podwyżkach) związek będzie zmuszony "wznowić akcję protestacyjną".

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jeszcze pod koniec lipca mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że "jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo <<dynamiczna>>". W mundurowych szeregach robi się coraz goręcej i wydaje się, że im szybciej MSWiA projekt ustawy zaprezentuje, tym większa szansa na to, by choć trochę uspokoić nastroje w środowisku.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
Edi
sobota, 11 września 2021, 22:55

Proponuję by Jankowskiego i spółki zwanej ZZ nie dopuszczać do negocjacji w naszym imieniu. Nie mają pojęcia o problemach ludzi z pierwszej linii i zadawala ich każdy rzucony im chłam.

Gość
poniedziałek, 13 września 2021, 09:17

Ty na pierwszej linii to się weź do roboty fachowiec od mandatów

Yyy
niedziela, 12 września 2021, 08:26

Dla Ciebie rzucają chłam ale wierz mi że związkowcom już nie,tylko Ty i ja nie znamy wysokości ich apanaży,dlatego tak to wszystko wygląda.

Jarek
sobota, 11 września 2021, 12:52

Pensje, dodatki zbyt długo stały w miejscu, to jest właśnie dzisiejsze pokłosie ewentualnych protestów. Inflacja poszybowała najwyżej od 20 lat, ceny oszalały, złotówka straciła na wartości, to co miałeś wczoraj dziś już jest mniej warte, miejmy nadzieję że najbliższe rozmowy będą dla nas owocne, bo te zmiany są bezwzględnie potrzebne, modernizacja o plan na lata do przodu, inaczej to miejsce zacznie wymierać, już nie ma rąk do pracy

Szok
sobota, 11 września 2021, 09:10

Ma goss rozmach uchwalimy w lutym ha ha on ma ludzi za ułomnych?? juz punkt 15a od 2018 roku ciągną i nic z.tego nie wychodzi rano z nas idiomów!!!

Zbig
sobota, 11 września 2021, 16:36

Problem w tym że w lutym powiedzą że sory, nie ma mamony, może za rok, tu i teraz trzeba tych spraw przypilnować

Mutombo
piątek, 10 września 2021, 13:10

To 270 to nie podwyżka tylko inflacyjne jednoroczne.podwyzka będzie do tego 600 brutto.tsk myślę w 2022. potem w 2024. Jak nie odmroza inflacyjnego to za dwa trzy lata i takta podwyżka stopnieje.ucieszy nas przez dwa lata.z reszty postulatów nic nie spełnia oprócz 15 a co nie jest kosztowne i mało kogo tyczy.

Sie okaże
piątek, 10 września 2021, 22:33

A skąd te wyliczenia?, trudniej udawać że się wie, niż się dowiedzieć, przyjdzie czas będzie rada, na razie kolego zgadujesz, a scenariusz może być każdy, więc daj na razie spokój tym kalkulacjom

Mutombo
niedziela, 12 września 2021, 00:37

Ja akurat wiem

Mamma mia
piątek, 10 września 2021, 17:21

No co ty, poważnie, co za dedukcja, nie układaj, bo chwal, nie dziel, życie pokaże.

Mutombo
sobota, 11 września 2021, 02:05

No nie będę się nakręcał i wszystkich bo co to da.nie jest tak źle i nie będzie.cis muszą dać laski nie robią.i protestu żadnego nie będzie.

Pauza
piątek, 10 września 2021, 12:32

Pierwszy etap wszedł, dlaczego drugi ma nie wejść?, budżet na to jest, zresztą my też go wypracowujemy naszą ciężką pracą, więc to tylko kwestia dobrej woli i uzgodnień. Obietnica padła, data padła, spotkanie przed nami, nie widzę tu złej krwi ani złej woli ze strony władzy, teraz dużo w rękach Związków, to one nas reprezentują, to od ich determinacji najwięcej zależy, ale związkowcy to też mundurowi, im też powinno zależeć. W poniedziałek wszystko będzie oczywiste, i to co dalej robić i to jaki ma plan rząd na nasz dalszy rozwój. Sytuacja kadrowa jest kiepska, może poza WP, ale tam jest inne PKB, inaczej płacą, więc zostaje chwilę poczekać co dalej ze służbami MSW, które dekadami były niedoszacowane.

...
niedziela, 12 września 2021, 16:22

Bo drugi jest już spóźniony 9 miesięcy...

Tweets InfoSecurity24