Jak będą wyglądać kontrole graniczne? Szef SG wyjaśnia

Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan, podczas czwartkowej konferencji w MSWiA, poinformował o szczegółach kontroli na granicy z Niemcami i Litwą, które rozpoczną się od poniedziałku, 7 lipca. „Kontrola zostanie przywrócona na kierunku wjazdowym do Polski; będzie trwała 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu” – podkreślił generał.
W czwartek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa dotycząca przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Udział w niej wziął m.in. komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan, który podkreślił, że formacja wytypowała na granicy z Niemcami 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, natomiast na granicy z Litwą tych miejsc jest 13. „Są to przejścia drogowe, kolejowe, pieszo-rowerowe i rzeczne” – podkreślił generał.
Kontrole stałe będą prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na granicy z Niemcami w 16 miejscach. W przypadku Niemiec kontrole stałe będą prowadzone w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. „Są to najczęściej uczęszczane drogi biegnące z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski” – zaznaczył.
Natomiast na granicy z Litwą kontrole stałe będą prowadzone w dwóch miejscach – przejściu granicznym Budzisko i Ogrodniki. „Tutaj dodatkowo wchodzi w grę przejście kolejowe Trakiszki, przez które przejeżdża pociąg relacji Kowno-Kraków” – powiedział szef SG.
Czytaj też
Wyjaśnił przy tym, że kontrole będą prowadzone na kierunku wjazdowym do Polski, czyli na wjeździe z Niemiec do Polski i z Litwy do Polski. Kontrole w stałych punktach będą realizowane z wykorzystaniem specjalnych kontenerów oraz pojazdów – tzw. Schengen-busów. „W pozostałych miejscach będzie prowadzona kontrola doraźna, realizowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również przy wsparciu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej” – podkreślił.
Generał poinformował również, że kontrole na granicy z Niemcami i Litwą będą selektywne. „Polega to na tym, że wcześniej będą typowane pojazdy do zatrzymania, czy też do przeprowadzenia kontroli. (…) W szczególności będą to pojazdy typu bus, pojazdy z zaciemnionymi szybami oraz pojazdy, które mają zabudowaną przestrzeń bagażową” - wymienił. Dodał, że kontroli będą poddawane również pojazdy ciężarowe. „Kontrole rozpoczynamy 7 lipca o godz. 0.00 i będą trwały 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu” – zapewnił komendant główny Straży Granicznej.
Czytaj też
W konferencji wziął też udział szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Paweł Woźniak, który poinformował, że GDDKiA na granicy z Niemcami i Litwą zarządza 14 przejściami granicznymi. „W związku z wprowadzeniem czasowej kontroli na granicy, na tych przejściach zostanie wprowadzona specjalna organizacja ruchu” – powiedział.
Przekazał, że będzie ona polegać na zwężeniu ruchu, na drogach dwujezdniowych, do jednego pasa. Wyjaśnił przy tym, że informacja o zwężeniu będzie przekazywana wcześniej – za pomocą sygnalizacji i znaków. „Cały potok ruchu zostanie skierowany na odpowiednio wyznaczone miejsca obsługi podróżnych, (…) gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej będą selektywnie wybierać pojazdy do kontroli” – dodał szef GDDKiA.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze