Reklama

Agencja Wywiadu

Czy powinniśmy obawiać się rosyjskich służb specjalnych? [WIDEO]

Autor. InfoSecurity24.pl

O rosyjskim myśleniem na temat roli służb specjalnych oraz znaczeniu wywiadu we współczesnym świecie, szczególnie w kontekście dużej niestabilności architektury bezpieczeństwa w Europie oraz dynamiki wydarzeń międzynarodowych, dr Jacek Raubo – w programie Skaner InfoSecurity24.pl - rozmawia z ppłk. Marcinem Falińskim, emerytowanym oficerem Agencji Wywiadu. Czy dziś na Zachodzie powinniśmy obawiać się rosyjskich szpiegów?

W najnowszy odcineku programu Skaner InfoSecurity24.pl rozmawiamy o problematyce, roli i znaczeniu służb specjalnych w obliczu zagrożeń płynących z rosyjskiej polityki neoimperialnej. Ppłk Marcin Faliński, w rozmowie z dr Jackiem Raubo, wskazuje charakterystyczne cechy aktywności rosyjskich służb specjalnych, podkreślając przy tym wagę jaką władze na Kremlu przywiązują do posiadania zasobów agenturalnych i szerzej zdolności wywiadowczej na Zachodzie.

Czytaj też

Faliński zauważył też, że Rosjanie - ale także Amerykanie oraz Chińczycy - jako jedyni de facto są w stanie działać globalnie. Jak podkreslił, nie możemy jednak zapominać o tzw. regionalnych mocarstwach, które również charakteryzują się rozbudowanym aparatem wywiadowczym. Stąd też, należy zwracać uwagę zarówno na naszych sojuszników z Wielkiej Brytanii, czy też Francji, ale też na mniej oczywiste służby specjalne z takich państw, jak chociażby Japonia, Republika Korei czy Indie.

Reklama

Nie zabrakło pytań o zagrożenia płynące z połączenia rosyjskiej agresji na Ukrainę i wzmożonych działań rosyjskich służb specjalnych na kierunku europejskim - od wywiadu typowo politycznego i obejmującego poziom strategiczny, mogący wpływać wręcz systemowo na przestrzeń polityki, społeczeństwa, mediów, aż po działania dywersyjne oraz kradzieże zachodnich technologii.

Czytaj też

Czy rzeczywiście Rosjanie - w porównaniu do zachodnich odpowiedników - są dziś w stanie zaakceptować większe ryzyko w stostunku do działań prowadzonych przez ich służby specjalne? Czy Zachód - zajęty wojną z terroryzmem - przespał ostatnie lata tracąc niezbędne zainteresowanie celami państwowymi, na czele z aktywnością szpiegowską m.in. wspomnianej Rosji? Na te i inne pytania odpowiedź w programie Skaner InfoSecurity24.pl.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze