Reklama

Program modernizacji obejmie ABW? „Zagwarantowałoby to finansowanie i rozwój”

Autor. gov.pl

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zamierza zwrócić się do premiera w dezyderacie, by pamiętać o zabezpieczeniu środków na zwiększenie mnożnika płac w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Ponadto wystąpimy o to, by wpisać Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do programu modernizacji służb na kolejne lata, co zagwarantowałoby finansowanie i rozwój ABW” – zaznaczył.

Przewodniczący sejmowej speckomisji Marek Biernacki w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że komisja przyjęła w środę informację o wykonaniu budżetów za 2024 r. wszystkich trzech cywilnych służb – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz dwóch wojskowych – Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Reklama

Biernacki podał, że komisja zwróci się do premiera w dezyderacie, by pamiętać o zabezpieczeniu środków na zwiększenie mnożnika płac w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Ponadto wystąpimy o to, by wpisać Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do programu modernizacji służb na kolejne lata, co zagwarantowałoby finansowanie i rozwój ABW” - podkreślił. „Dostrzegliśmy też i wniesiemy do premiera o zwiększenie wydatków majątkowych na rozwój Agencji Wywiadu” - dodał.

Według niego nie może być tak, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu – „polskie służby frontowe, na których spoczywa teraz bezpieczeństwo Polski, które powinny być docenione”, mimo wielkich wydatków na zbrojenia są ciągle służbami niedofinansowanymi.

Czytaj też

Zaznaczając, że komisja przyjęła w środę sprawozdania z działania wszystkich służb za poprzedni rok, to w lipcu na osobne, jedno z ostatnich posiedzeń komisji przed sejmowymi wakacjami, zaprosi ministra koordynatora służb specjalnych szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, by przeciąć spekulacje, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie likwidowane, czy jednak powinno pozostać.

„Spotkanie potrzebne jest po to, by jednoznacznie wyjaśnić sytuację – czy jest likwidacja CBA, czy nadal CBA istnieje, bo taka sytuacja, jaka jest obecnie, jest po prostu nie do przyjęcia” – powiedział szef speckomisji.

Speckomisja z większymi uprawnieniami

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych będzie wkrótce wyjaśniać nieprawidłowości w działalności służb, w tym podejrzenia występowania takich nieprawidłowości i naruszenia przez nie prawa. Taką decyzję podjęli posłowie podczas środowego głosowania nad zmianami w regulaminie Izby. Za przyjęciem zmian w regulaminie było 429 posłów, przeciw - jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

Obecnie posłowie zasiadający w siedmioosobowej komisji ds. służb specjalnych mają za zadanie zapoznawać się z informacjami służb specjalnych o szczególnie istotnych wydarzeniach z ich działalności, „w tym dotyczących podejrzeń występowania nieprawidłowości w działalności służb specjalnych oraz podejrzeń naruszenia prawa przez te służby”.

Po zmianie zapisu oprócz zapoznawania się z informacjami służb, zadaniem posłów ma być też „wyjaśnianie nieprawidłowości w działalności służb specjalnych oraz podejrzeń ich występowania, a także podejrzeń naruszenia prawa przez te służby”. Załącznik do regulaminu precyzuje, że działania te będą realizowane „poprzez dostęp i wgląd do informacji, dokumentów i materiałów uzyskanych w wyniku wykonania zadań ustawowych, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz ustaw regulujących działalność służb specjalnych”.

Czytaj też

Nie zmienia się zapisany w regulaminie pozostały zakres działań komisji – opiniowanie projektów ustaw, rozporządzeń, zarządzeń oraz innych aktów normatywnych dotyczących służb specjalnych, w tym regulujących ich działalność. Posłowie nadal mają za zadanie opiniowanie kierunków działań i rozpatrywanie corocznych sprawozdań szefów służb specjalnych, opiniowanie projektu budżetu państwa w zakresie dotyczącym służb specjalnych, a także rozpatrywanie w tej części corocznego sprawozdania z jego wykonania oraz innych informacji finansowych służb specjalnych. Ustawowym zadaniem komisji, zapisanym też w regulaminie, jest opiniowanie wniosków w sprawie powołania i odwołania poszczególnych osób na stanowiska szefów służb specjalnych i ich zastępców.

Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PSL-TD) podczas sejmowej debaty nad zmianami, która odbyła się we wtorek, dziękował za to, że propozycję zmian poparli wszyscy członkowie komisji, niezależnie od przynależności klubowej, a podczas prac komisji regulaminowej nad zmianą uchwały w sprawie regulaminu Sejmu również panowała ponadpartyjna i propaństwowa atmosfera. Ocenił, że zmiana ma charakter fundamentalny dla nadzoru nad służbami specjalnymi w Polsce.

Poza Biernackim w siedmioosobowej sejmowej komisji ds. służb specjalnych są dwaj wiceprzewodniczący – Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD) i Waldemar Andzel (PiS). Zasiadają w niej też wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Kazimierz Plocke i Zbigniew Konwiński z KO oraz Krzysztof Tuduj z Konfederacji.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama