Reklama

Straż Pożarna

Kierownictwo PSP już w komplecie. Galica i Szyszko nowymi wiceszefami formacji

Autor. KG PSP

Spore zmiany zaszły w ścisłym kierownictwie Państwowej Straży Pożarnej. Na stanowiska zastępców komendanta głównego PSP powołani zostali nadbryg. Józef Galica oraz bryg. Grzegorz Szyszko. Zastąpią dotychczasowych wiceszefów formacji nadbryg. Adama Koniecznego i nadbryg. Krzysztofa Hejduka.

O tym, że do zmian na stanowisku wiceszefów Państwowej Straży Pożarnej dojdzie, wiadomo było już od dawna. Informował o tym już jakiś czas temu szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, który podczas swojej pierwszej konferencji wprost podkreślił, że z formacji - odejść zdecydowali się wszyscy trzej zastępcy komendanta głównego.

Na początku zmian w PSP, w fotelu szefa strażaków gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka - który piastował tę funkcje przez ponad 4 lata - zastąpił nadbryg. Mariusz Feltynowski, dotychczasowy komendant-rektor Akademii Pożarniczej. Kilka dni później przyszedł czas na zmianę w fotelu zastępcy komendanta. Ten zwolnił się 12 stycznia w związku decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji odwołującą ze stanowiska wiceszefa PSP, nadbryg. Arkadiusza Przybyłę. Jego miejsce zajął bryg. Paweł Frysztak, który przed objęciem funkcji wiceszefa PSP był naczelnikiem w Ośrodku Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Czytaj też

Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany w ścisłym kierownictwie PSP. Nowymi wiceszefami formacji zostali nadbryg. Józef Galica oraz bryg. Grzegorz Szyszko. Obaj funkcjonariusze wrócili do służby z emerytury. Uroczyste przekazanie obowiązków zastępców komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej odbyło się w czwartek w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w obecności wiceszefa MSWiA Wiesława Leśniakiewicza.

Nadbrygadier Józef Galica służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1986 roku. Był między innymi komendantem powiatowym PSP w Nowym Targu, a od sierpnia 2008 roku był zastępcą szefa małopolskiego garnizonu. W latach 2015 - 2016 był Mazowieckim komendantem wojewódzkim PSP. Na emeryturę odszedł w kwietniu 2016 roku.

Z kolei brygadier Grzegorz Szyszko w PSP służbę rozpoczął w 1993 roku jako słuchacz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ukończeniu kursu został skierowany do Komendy Rejonowej PSP w Lubartowie, gdzie w 1997 roku został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. W 2010 roku został natomiast powołany na komendanta powiatowego PSP w Lubartowie. Funkcję szefa lubartowskiej PSP pełnił do końca sierpnia 2016 roku, kiedy został zwolniony ze służby i przeszedł na emeryturę.

Reklama

Nowi wiceszefowie PSP zastąpili na stanowiskach dotychczasowych zastępców komendanta głównego PSP nadbryg. Adama Koniecznego i nadbryg. Krzysztofa Hejduka.

Czytaj też

Adam Konieczny służbę w PSP rozpoczął w 1989 roku jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (aktualnie Akademia Pożarnicza). Po ukończeniu szkoły oficerskiej został skierowany do Komendy Rejonowej PSP w Piotrkowie Trybunalskim. Od 2006 do 2016 roku pełnił funkcję komendanta miejskiego PSP w Legnicy. Z kolei w latach 2016 – 2020 był szefem dolnośląskiego garnizonu PSP. Pod koniec lutego 2020 roku został powołany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na stanowisko zastępcy komendanta głównego PSP oraz zastępcę szefa Obrony Cywilnej Kraju.

Reklama

Krzysztof Hejduk z PSP związany jest od 1990 roku. Po ukończeniu Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu został skierowany do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Łodzi. W latach 2006 - 2008 zajmował stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi. Z kolei od 19 lutego 2016 roku do 30 maja 2018 roku był zastępcą komendanta głównego PSP. Do kierownictwa PSP wrócił na początku marca 2020 roku, gdy został ponownie powołany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na stanowisko zastępcy komendanta głównego PSP oraz zastępcę szefa Obrony Cywilnej Kraju.

Zgodnie z ustawą, zastępców komendanta głównego PSP powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego.

Reklama

Komentarze

    Reklama