Reklama

Straż Pożarna

Blisko 16 mln złotych na strażackie samochody. W przetargu tylko jedna oferta

fot. D. Mikołajczyk
fot. D. Mikołajczyk

Przetarg na 13 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie ogłosiła pod koniec maja. Oferty do krakowskiej straży wpływać mogły do 11 lipca. Jak się okazuje PSP nie będzie miała zbyt dużego wyboru, bo w ramach prowadzonego postępowania do przetargu stanęła tylko jedna firma. Nowe średnie samochody, które docelowo trafić mają do 12 województw, najprawdopodobniej dostarczy Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej. Łączna wartość zamówienia to prawie 16 mln złotych.

Zgodnie z ogłoszeniem, do PSP trafić ma 13 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych kategorii terenowej do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie. Jak czytamy w SIWZ, pojazdy powinny posiadać napęd 4x4 z pojedynczymi kołami na tylnej osi i silnik o mocy minimum 313 KM. Minimalny prześwit pod osiami określono na 300 mm, a poza osiami na 400 mm. Nowe strażackie samochody powinny być wyposażone w zbiornik wody o pojemności od 2500 do 3000 litrów, autopompę dwuzakresową oraz dwie wysokociśnieniowe linie szybkiego natarcia. Na wyposażeniu ma znaleźć się także m.in. rejestrator jazdy umożlwiający nagrywanie w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek/s.

Przy ocenie złożonych ofert brana pod uwagę była cena (60 proc.), parametry techniczne (35 proc.) oraz gwarancja (5 proc.). Jednak do KW PSP w Krakowie, wpłynęła tylko jedna oferta, która mieści się w zakładanej przez straż cenie. PSP planowała na zakup 13 samochodów przeznaczyć 16 209 001, 25 złotych. Szczęśniak Pojazdy Specjalne za realizację zamówienia oczekuje 15 937 233, 00 złotych. Bielska firma zobowiązuje się, że samochody dostarczy do 17 maja 2019 roku. Na swoje produkty Szczęśniak oferuje 60 miesięcy gwarancji. 

Samochody trafić mają do 12 województw. Dwa do KW PSP w Gdańsku skąd zostaną przekazane do KP PSP w Bytowie oraz KP PSP w Starogardzie Gdańskim. Po jednym pojeździe otrzymają komendy PSP w: Szczytnie, Włoszczowej, Suwałkach, Tarnobrzegu, Opolu, Łosicach, Nowym Targu, Gorzowie Wielkopolskim, Parczewie, Bydgoszczy i Zgorzelcu.

Zamówienie ma zostać zrealizowane dzięki oszczędnościom z poprzednich postępowaniach prowadzonych w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

Jeśli przetarg nie zostanie anulowany a proponowane samochody okażą się zgodne z tym czego oczekuje PSP, można się spodziewać, że niebawem zostanie podpisana umowa na realizację dostaw.

DM

Reklama
Reklama

Komentarze