Do funkcjonariuszy Straży Granicznej mają trafić nowe maski przeciwgazowe oraz specjalistyczna odzież ochronna, gwarantująca bezpieczeństwo przy zagrożeniach radiologicznych, biologicznych, chemicznych i atomowych (CBRN). Tak wynika z dwóch ogłoszonych przez formacje przetargów, które zakładają, że sprzęt na wyposażeniu formacji powinien znaleźć się jeszcze w tym roku.
Straż Graniczna ma w planach pozyskanie nawet ponad tysiąca wyprodukowanych w 2020 r. masek przeciwgazowych z filtropochłaniaczami. Dokładniej mowa o 800 kompletach wspomnianych masek w ramach zamówienia podstawowego oraz do 700 kompletów w przypadku skorzystania z prawa opcji, zawartego w przetargu. Zaznaczono przy tym, że realizacja zakupu masek przeciwgazowych ma nastąpić do 20 listopada bieżącego roku, a wyposażenie ma być dostarczone do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Formacja na oferty czeka do 3 czerwca. W celu wyboru najlepszej będą brane pod uwagę będą: cena (60 proc.), gwarancja na użytkowanie maski przeciwgazowej (20 proc.) oraz gwarancja na przechowywanie maski przeciwgazowej w opakowaniu fabrycznym (20 proc.).
Czytaj też: Motocykle pomogą strzec wschodniej granicy
Do funkcjonariuszy SG mają trafić pełnotwarzowe maski przeciwgazowe z filtropochłaniaczem, będące indywidualnym środkiem ochrony dla mundurowuch. Mają one zapewniać niezbędne zabezpieczenie ich oczu oraz dróg oddechowych przed zagrożeniami radiologicznymi, biologicznymi, chemicznymi i atomowymi (CBRN), jak również specjalnymi środkami chemicznymi z którymi mogą się spotkać np. podczas tłumienia rozruchów. Filtropochłaniacze muszę zapewniać przepływ powietrza na poziomie umożliwiającym funkcjonariuszom prowadzenie działań w warunkach podwyższonego zapotrzebowania na tlen, które następuje chociażby podczas wysiłku fizycznego.
Konstrukcja masek powinna pozwalać na uzyskanie szerokiego pola widzenia, a także możliwość ich noszenia przez osoby używające szkieł korekcyjnych. Maski powinny też posiadać specjalną komorę foniczną. Co oczywiste mają one też umożliwiać efektywne posługiwanie się bronią palną oraz dołączonymi do niej celownikami czy też urządzeniami optoelektronicznymi, jak noktowizor lub kamera termowizyjna. Maski powinny być również kompatybilne z hełmami typu MICH. Korpus oraz nagłowie maski mają być wykonane w kolorze czarnym, a do każdej ma być dostarczona torba transportowa służąca do przechowywania i przenoszenia wraz z całym ukompletowaniem.
Czytaj też: Skrzydła SG dołączają do akcji nad BPN
Zakup nowych masek przeciwgazowych to nie jedyny nowy przetarg SG, który dotyczy indywidualnego wyposażenia ochronnego funkcjonariuszy tej formacji. Inne trwające postępowanie obejmuje zakup 1800 kompletów odzieży ochronnej i to z opcją zwiększenia do 2600 kompletów. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 27 listopada bieżącego roku i być dostarczone analogicznie, jak w przypadku masek, do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie. Planowo oferty na odzież ochronną mamy poznać 1 czerwca bieżącego roku, a ich ocena opierać się będzie o dwa kryteria, tj. cenę (60 proc.) oraz udzieloną gwarancję na przechowywanie (40 proc.).
Czytaj też: Polska granica z nowymi czujnikami sejsmicznymi
SG zamierza kupić izolacyjną odzież ochronną, przeznaczoną do zabezpieczenia skóry funkcjonariuszy przed działaniem bojowych środków trujących oraz toksycznych środków przemysłowych, jak również przed skażeniem promieniotwórczym czy też środkami biologicznymi. Mowa o takiej odzieży, która umożliwia jej założenie na obuwie oraz ubranie pograniczników bez względu na porę roku oraz warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o kolorystykę, to zaznaczono, że ma być wykonana w kolorze ciemnozielonym, khaki lub ciemnoszarym. Dopuszcza się przy tym wykonanie rękawic oraz podeszw zintegrowanych butów w kolorze czarnym.
Czytaj też: Dziesiątki terenówek dla Straży Granicznej
Odzież musi być kompatybilna z maskami przeciwgazowymi, a także posiadać elementy pozwalające na dopasowanie kaptura do wspomnianej maski. Możliwe jest zastosowanie odzieży jednoczęściowej, a w przypadku kompletu dwuczęściowego wymagane są elementy pozwalające na uszczelnienie połączenia bluzy i spodni. Funkcjonariusze SG mają mieć możliwość noszenia kompletu odzieży ochronnej w różnych temperaturach, co najmniej w zakresie od -30°C do +45°C. Materiały zastosowane w niej muszą charakteryzować się odpornością na zapalenie (odzież samogasnąca). Masa całego kompletu, bez torby transportowej, ma nie przekraczać 2300 g.
JR