Reklama

Kontrterroryści samodzielni dzięki transporterom Tur VI [FOTO]

8 stycznia 2020, 13:02
Tur VI policja 2
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Transportery Tur VI pozwoliły służbie kontrterrorystycznej na usamodzielnienie się w prowadzeniu wszelkiego rodzaju działań bojowych, a w tym właśnie tych kontrterrorystycznych - podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkomisarz Mariusz Olechnowicz z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Jak dodał, od momentu odebrania, cały czas są "w ruchu", co oznacza, że jak najczęściej wykorzystywane są podczas szkolenia.

Lekkie Transportery Opancerzone Tur VI, dostarczone formacji w grudniu 2019 roku, służyć będą oczywiście policyjnym kontrterrorystom. Na razie do jednostek trafiło pięć pojazdów, z których dwa wyposażone są w specjalne platformy szturmowe, umożliwiającymi działania snajperskie i szturmowe także na wysokościach. Rampy te można jednak zamontować na każdym z transporterów. Zgodnie z deklaracjami podkom. Olechnowicza demontaż i montaż na kolejnym pojeździe trwa do godziny, i prowadzony jest przez samych funkcjonariuszy. Kolejne trzy wozy trafią do policjantów najpóźniej do grudnia bieżącego roku.

Za zakup razem ośmiu transporterów opancerzonych policja zapłaci prawie 23 mln złotych. Na razie wiadomo, że w dwa nowe transportery trafią do mazowieckich kontrterrorystów. Natomiast po jednym otrzymają garnizony: zachodniopomorski, pomorski, dolnośląski, podlaski, śląski i małopolski. Jak podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, "optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy garnizon w kraju dysponował takim sprzętem".

Te osiem sztuk, które kupujemy, staramy się rozmieścić tak, aby można było nimi dysponować we wszystkich właśnie regionach kraju. Czas pokaże czy program rozwoju pozwoli na to, abyśmy te dodatkowe pojazdy mogli dokupić.

gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Podkom. Olechnowicz z CPKP "BOA" podkreślił, że system stworzony jest tak, by każdy pododdział mógł skorzystać z transporterów w razie potrzeby. W takich przypadkach przemieszczają się one po prostu "na kołach".

LTO na wymiar

Funkcjonariusz podkreśla również, że specjalny zespół uczestniczył w każdym etapie produkcji i badania pojazdów. Sprawdzano przede wszystkim ergonomię i zgodność z produktem, który został zamówiony. Podkreślali to również m.in. przedstawiciele firmy Concept z Bielska-Białej, odpowiedzialnej za rampy szturmowe. Powodem był m.in. pojazd-baza, który wymuszał na zamontowanej rampie niestandardowy sposób montowania. Drugie wyzwanie stanowiło wymaganie, by rampa nie tylko pozwalała na operowanie z wysokości, ale pochylała się w kierunku podłoża.

Polska spółka zapewniła również, że rampy szturmowe są w pełni funkcjonalne, zostały przetestowane i przebadane w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej, policjanci odebrali je bez zastrzeżeń. Obecnie, jak deklaruje podkomisarz, nie stoją one w miejscu, a uczestniczą w jak największej liczbie szkoleń. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Ronson
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:17

Do tej pory byli ANTYTERRORYŚCI i brzmiało to sensownie i logicznie teraz wymyśliliście jakiś KONTR...... niedługo będą przeciwterroryści, zaterroryści, nieterroryści, bojterroryści, badterroryści.... przestańcie dziwaczyć z nazewnictwem bo to irytuje....

armstal
środa, 8 stycznia 2020, 22:57

Brawo AMZ Kutno. Dobry produkt i to co nie jest domeną polskiego przemysłu, dobry design.

Morgul
środa, 8 stycznia 2020, 21:18

kto odpowie jeśli będzie powtórka z Dzika ?

zły porucznik
środa, 8 stycznia 2020, 16:17

Przecież niedługo nie będzie miał kto jeździć tymi transporterami. Obecne kierownictwo tej jednostki skutecznie rozwala je od wewnątrz. Doświadczeni, z kilkunastoletnim stażem, f-sze wydziałów bojowych, którzy "ośmielili" się krytykować panująca tam bidę, są przenoszeni (oficajlnie oddelegowywani) do zwykłych komisariatów, gdzie zajmują się np. wykroczeniami. Absurd aby tak postepować z ludźmi, w których szkolenie włożono miliony, którzy uczestniczyli w wielu akcjach bojowych, którzy szkolili sie z tak doświadczonymi oddziałami jak RAID, GSG-9, SEK-ami, SWAT Chicago, Cobra etc. Ci bardziej pokorni albo odchodzą na emerytury albo uciekają do wojsk spechjalnych, gdzie przynajmniej pieniądze są większe. Młodych, chetnych i zdolnych do służby w tej formacji jest jak na lekarstwo. To co się tam dzieje to jest dramat i działanie na szkodę bezpieczeństwa publicznego.

asd
środa, 8 stycznia 2020, 14:55

Już nie wiecie jak odmieniać tych terrorystów przez przypadki; to antyterorystyczne, to kontrterrorystyczne.

Reklama
Tweets InfoSecurity24