Służby Mundurowe
Służba kontraktowa nie tylko w Policji. Będzie też w SG
Posłowie przyjęli po pierwszym czytaniu wraz z poprawkami rządowy projekt ustawy dotyczący m.in. ułatwień w powrocie do służby w Policji i Straży Granicznej oraz utworzenia w szkołach oddziałów o profilu mundurowym. Wśród przyjętych w toku prac komisji zmian znalazła się m.in. poprawka dotycząca wprowadzenia służby kontraktowej do Straży Granicznej. „Może przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania pracy Straży Granicznej” – ocenił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.
W środę sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych pochyliła się nad rządowym projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Przed pierwszym czytaniem, nowela została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową komisję ds. służb specjalnych, która nie wniosła uwag. Zawarła za to dwie propozycje zmian.
W trakcie pierwszego czytania projektu wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek podkreślił, że dokument reguluje trzy obszary. „Pierwsze to jest podniesienie poziomu klas mundurowych, które funkcjonują w szkołach średnich o profilu policyjnym, Straży Granicznej na wzór klas wojskowych. Drugi obszar to jest ułatwienie powrotu do służby funkcjonariuszom Policji. I trzeci obszar to jest wzmocnienie służby kontraktowej, która w Policji była przepisem martwym, bo w zasadzie nie ma funkcjonariuszy, którzy byliby w służbie kontraktowej” – przekazał Mroczek.
Jak zaznaczył, przepisy w projekcie ustawy są zaprojektowane tak, aby zwiększyć liczebność w formacjach, w szczególności w Policji i Straży Granicznej, by poprawić funkcjonowanie klas mundurowych i ułatwić powroty tym wszystkim, którzy „chcieliby jeszcze służyć Polsce”. „Nie twierdzimy, że jest to cały zakres potrzebnych zmian. Jeżeli w tej debacie dzisiejszej wyjdzie nam, że są obszary, które powinniśmy rozpatrzyć i przyjść tutaj i poddać je też pracy i wprowadzić do systemu prawnego, to tak zrobimy” – zapewnił wiceszef MSWiA.
Czytaj też
W trakcie prac nad projektem Biuro Legislacyjne Sejmu przygotowało wykaz 27 propozycji poprawek, które miały charakter ujednolicający i redakcyjny. Zostały one uzgodnione ze stroną rządową i zaakceptowane przez komisję.
Podczas posiedzenia komisji posłowie przyjęli też m.in. poprawkę wprowadzającą służbę kontraktową do Straży Granicznej. Poseł Wojciech Król, który uzasadniał tę zmianę, wskazał, że głównym zadaniem takich funkcjonariuszy „na kontrakcie” byłaby ochrona fizyczna, w szczególności na odcinkach granicy zagrożonych nielegalną migracją.
Do tego pomysłu odniósł się wiceszef MSWiA. „Służba kontraktowa jako instytucja jest w ustawie o Policji. Była do tej pory w zasadzie niewykorzystywana, natomiast w Straży Granicznej instytucji służby kontraktowej w ogóle nie było. Po namyśle i konsultacjach przychylamy się do tej propozycji” – powiedział Czesław Mroczek.
„Mamy nadzieję, że tak jak w Policji służba kontraktowa stanie się narzędziem realnie wykorzystywanym, tak może stanie się i upatrujemy tego w budowaniu formacji dedykowanych do bezpośredniej, fizycznej ochrony granicy. Ona również może przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania pracy Straży Granicznej” – podkreślił. Dodał przy tym, że w Straży Granicznej ta „instytucja prawna powinna zafunkcjonować tak jak w Wojsku Polskim”.
Po pierwszym czytaniu sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych – w trakcie głosowania – przyjęła całość projektu wraz ze zgłoszonymi poprawkami. Za przyjęciem zagłosowało 14 posłów, 9 się wstrzymało, nikt nie był przeciw.
Czytaj też
Przypomnijmy. Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej zakłada m.in. zmianę przepisów odnoszących się do byłych funkcjonariuszy, którzy chcieliby ponownie wstąpić do służby w Policji. „Z uwagi na zróżnicowane doświadczenie oraz nabyte kwalifikacje zawodowe, a także czas pozostawania poza służbą wyodrębniono cztery ścieżki postępowania kwalifikacyjnego wobec byłych funkcjonariuszy ubiegających się o przyjęcie służby” – wskazywał w uzasadnieniu resort spraw wewnętrznych i administracji.
Dość istotnym elementem zmian, jest przyjmowanie kandydatów do służby kontraktowej w Policji. Dotyczyć to ma przede wszystkim wyodrębnionych oddziałów prewencji Policji. „Dodatkowo w uzasadnionych potrzebami służby przypadkach, policjanci w służbie kontraktowej, przyjmowani będą również do innych rodzajów służb w Policji, z zastrzeżeniem, że przyjęcie będzie możliwe jedynie na stanowiska w korpusie szeregowych Policji” – podkreślili autorzy projektu.
W projekcie ustawy zauważono również potrzebę zmian w ustawie o Straży Granicznej w zakresie prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego kandydatów ubiegających się o przyjęcie do formacji. Zaproponowano także skróconą procedurę naboru wobec byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy chcieliby wrócić do formacji.