Służba Więzienna
"Ucywilnienie" w SW w nowej odsłonie. MS zapowiada zmiany
Resort sprawiedliwości robi krok w tył w próbie „ucywilnienia” Służby Więziennej. Kierownictwo ministerstwa podjęło decyzję o wykreśleniu dwóch ustępów z procedowanego projektu zmian. Oznacza to, że cywil nie będzie miał możliwości piastowania stanowiska dyrektor okręgowego oraz dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego. „Najważniejsze stanowiska kierownicze (stanowiska dyrektorów jednostek organizacyjnych), stanowiąc spoiwo skupiające w sobie podstawowe spektrum zadań Służby Więziennej, pozostają zarezerwowane dla funkcjonariuszy” – zapewnił wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany w ustawie o Służbie Więziennej, wiadomo od połowy sierpnia. Wtedy to na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt, którego głównym celem było „umożliwienie zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych”. W proponowanych zmianach chodziło o to, aby cywilni pracownicy mieli możliwość piastowania najwyższych funkcji kierowniczych m.in.: zastępcy dyrektora generalnego, dyrektora okręgowego, czy dyrektora i zakładu karnego lub aresztu śledczego.
Pomysł zmian w gorzkich słowach oceniły oba związki zawodowe działające w Służbie Więziennej. „Proponowane zmiany mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, które zagrożą właściwemu wizerunkowi Służby Więziennej w oczach społeczeństwa” – alarmował szef NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła. Z kolei przewodniczący Rady Krajowej Sekcji SW NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski podkreślał, że powoływanie cywili na szefów zakładów karnych czy aresztów śledczych jest „raczej podaniem dłoni byłym dyrektorom, którzy są na zaopatrzeniu emerytalnym”.
Swoje spostrzeżenia dotyczące proponowanych w nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej zmian, oba związki skierowały w pismach do kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Odpowiedzi udzielił im wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. „Praktycznie wszystkie stanowiska (z wyjątkiem ochronnych) mogą być już teraz obsadzane przez pracowników cywilnych – to najważniejsze stanowiska kierownicze (stanowiska dyrektorów jednostek organizacyjnych), stanowiąc spoiwo skupiające w sobie podstawowe spektrum zadań Służby Więziennej, pozostają zarezerwowane dla funkcjonariuszy” – wskazał wiceszef MS.
Czytaj też
„W związku z powyższym zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości uzasadnionym jest stanowisko, że ratio legis projektowanego przepisu zostanie zachowane także wówczas, gdy nowelizacja zostanie ograniczona do stworzenia możliwości obsadzania przez pracowników cywilnych stanowisk: zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zastępcy dyrektora okręgowego, zastępcy dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego i zastępców Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępców komendanta ośrodka szkolenia Służby Więziennej i zastępców komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej” – zaznaczył Myrcha.
W piśmie wiceszef MS podkreślił, że „mając to na względzie wykreślono z projektu zmiany dotyczące brzmienia art. 65 ust. 1 i art. 66 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej”. Oznacza to, że pracownicy cywilni nie będą mogli zostać dyrektorem okręgowym, czy dyrektorem zakładu karnego lub aresztu śledczego.
Wiceminister sprawiedliwości poinformował także, że resort nie uwzględni próśb związkowców dotyczących nieobsadzenia cywilów na stanowiskach zastępców Dyrektora Generalnego oraz zastępców komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępców komendanta ośrodka szkolenia Służby Więziennej i zastępców komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej. „Należy zauważyć, że wcześniej podnoszone argumenty odnoszące się do stanowisk dyrektorów okręgowych, czy dyrektorów aresztów śledczych i zakładów karnych, w przypadku jednostek organizacyjnych Służby Więziennej o profilu dydaktyczno-szkoleniowym, w dużym stopniu tracą na istotności” – podkreślił Arkadiusz Myrcha.
„Wynika to głównie z charakteru zadań realizowanych przez ośrodki szkolenia i ośrodki doskonalenia kadr, gdzie główny nacisk kładzie się na kwestie organizacyjne i zapewnienie właściwych warunków szkolenia oraz doskonalenia zawodowego. W odróżnieniu od jednostek liniowych realizujących m.in. zadania ściśle penitencjarne i ochronne, odmienna jest też postać i skala potencjalnego ryzyka związanego z funkcjonowaniem tych podmiotów” – zaznaczył wiceszef MS.
Czytaj też
W swoim piśmie zauważył także, że „nie znajduje także konkretnego uzasadnienia propozycja zmiany pierwotnego brzmienia i założeń ustawy, przewidujących możliwość obsady stanowiska Dyrektora Generalnego Służby Więziennej przez osobę niebędącą funkcjonariuszem”. „Podkreślić przy tym należy, iż jak wskazuje analiza ustaw pragmatycznych Policji i Straży Granicznej, w obu tych formacjach stanowiska szefów służby nie są zarezerwowane wyłącznie dla funkcjonariuszy” – dodał wiceminister sprawiedliwości.