Reklama

Policja

Policyjne uposażenie będzie wyższe. Blisko tysiąc złotych więcej na start

Autor. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Resort spraw wewnętrznych i administracji odsłonił kolejny „rąbek tajemnicy”, jak chce zwiększyć liczbę policjantów. „Będziemy zrównywać pierwszą płacę policjantów i innych służb z poborami żołnierzy zawodowych. W tej chwili jesteśmy w procedurze uzgodnień z ministrem finansów i za dwa, trzy miesiące pierwsza pensja policjantów będzie wyższa o blisko tysiąc złotych” – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był w poniedziałek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o to, jak resort chce zwiększyć liczbę policjantów. „Wdrożyliśmy wiele rozstrzygnięć, które przyniosą dobre efekty” – podkreślił Czesław Mroczek. Wśród rozstrzygnięć wymienił m.in. to, że MSWiA chce zmniejszyć wymogi dotyczące powrotów do służby byłych policjantów.

Reklama

„Liczymy na to, że znaczna część byłych policjantów, którzy zostali zmuszeni do odejścia bądź odeszli z uwagi na fatalną atmosferę w Policji, powróci do służby” - powiedział. Dodał przy tym, że w Sejmie „za chwilę będzie projekt ustawy dotyczący ułatwienia powrotu byłym policjantom do służby”.

Kolejnym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności służby w Policji ma być – według wiceszefa MSWiA - zrównanie pierwszej płacy policjantów i innych służb z poborami żołnierzy zawodowych. „W tej chwili jesteśmy w trakcie wydawania rozporządzenia, które zwiększy to pierwsze uposażenie dla policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zwiększymy zatem konkurencyjność, atrakcyjność służby policyjnej” – wyjaśnił Mroczek.

Czytaj też

„Pomysł polega na tym, żeby pierwsze uposażenie policjanta było na takim samym poziomie jak pierwsze uposażenie żołnierzy zawodowych. W tej chwili żołnierze mają o blisko tysiąc złotych więcej. W związku z tym będziemy mieli kolejną istotną podwyżkę dla osób wstępujących do Policji” – przekazał.

Dopytywany o to, kiedy policjanci będą mogli liczyć na wyższe pierwsze uposażenie odpowiedział, że MSWiA jest teraz „w procedurze uzgodnień z ministrem finansów”. „Za dwa, trzy miesiące pierwsza pensja policjantów będzie wyższa o blisko tysiąc złotych” – powiedział Czesław Mroczek.

Reklama

O pomyśle zmiany siatki płac dla policjantów poinformował w połowie marca, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński. „Dziś służba w Policji jest kompletnie niekonkurencyjna na przykład ze służbą w wojsku” – ocenił na antenie TVN24. Jak dodał, różnica pomiędzy pierwszą płacą policjanta, a wojskowego wynosi około tysiąca złotych. „Mówiąc szczerze jest to kompletnie nielogiczne, więc to też będziemy zmieniać” – zapewnił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

O tym, że proces płacowy w Policji powinien być zmieniony mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny Policji inspektor Marek Boroń. „Formacja musi być konkurencyjna zarówno w odniesieniu do rynku pracy jak i innych służb, a zatem musimy niwelować różnice finansowe, choćby w stosunku do wojska” – podkreślił komendant główny Policji.

Czytaj też

„Na bazie patologicznej sytuacji dotyczącej podnoszenia dodatków odchodzącym policjantom, jaka miała miejsce na Warmii i Mazurach chciałbym, żeby w naszej formacji wypracowane zostały jasne zasady podziału dodatku służbowego. Jego progresywny wzrost wraz z biegiem lat służby sprawi, że nie będziemy mieli do czynienia z sytuacjami nagłego wzrostu uposażenia tuż przed odejściem ze służby. Powinniśmy też dokonać zmian w ścieżce kariery. To wszystko, o czym mówię, to jest jednak pewien proces. Dziś budżet już mamy, ale rozmowy na te tematy trwają, zarówno ze związkami zawodowymi, jak i z ministerstwem” – powiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl inspektor Marek Boroń.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Gość z lasu

  Czyli "młody" dostanie taką wypłatę jak ten co ma kilkunastoletnią wysługę? Ale jaja... Bo nie sądzę, żeby podnieśli wszystkim.

  1. Fire

   Ale sobie jaja robią młody będzie zarabiał tyle co funkcjonariusz z 15-20 letnim stażem chyba ich całkiem pogięło . W ten sposób napewno zatrzymają doświadczonych służba bo nie sądzę aby podnieśli wszystkim cyrk na kółkach.

 2. user_1059722

  Co to zA pomysły. To już musi naprawdę być źle. Tylko kto pomyśli o starszych policjantach. Przecież to oni ciągną ten wóz a nie policjanci zaraz po szkole. Panowie zastanówcie się troszeczkę.

 3. Oficer

  Na początku proszę o wyrównanie uposażenia funkcjonariuszom którzy nie dostali podwyżki w uposażeniu od 8 lat. W ABW sprzątaczka ma wyższą podstawę od oficera

Reklama

Najnowsze