Reklama

Służby Mundurowe

POLSECURE strzałem w dziesiątkę?

POLSECURE targi motocykl policja
Autor. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

„Bardzo dziękuję przedstawicielom różnych służb, za to że jesteśmy na tych targach wszyscy razem. To był jeden z elementów sukcesu tego wydarzenia” – tak Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego podsumował, podczas swojego wystąpienia na gali wręczenia nagród kończącej wystawę, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak. Wydarzenie było współorganizowane przez Komendę Główną Policji. Partnerem strategicznym Targów była GRUPA WB.

Reklama

Nadinspektor podkreślił zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia zarówno służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak również innych instytucji reprezentowanych w Komitecie Honorowym i Radzie Programowej POLSECURE. Taka opinia jest ważna podczas debiutu wydarzenia targowego, który zawsze wiąże się z niepewnością, co podkreślali także sami wystawcy. "Szczerze mówiąc, na samym początku dosyć sceptycznie podchodziliśmy do tej imprezy. Pierwsza edycja jest zawsze ryzykowną inwestycją" – tak udział firmy WORKS 11 podsumowywał prezes zarządu Jakub Bokiewicz."Targi POLSECURE okazały się jednak bardzo udane. Mieliśmy wielu klientów z kluczowych dla nas instytucji rządowych, co wiązało się z bardzo ciekawymi rozmowami na temat potencjalnej sprzedaży" - dodał.

Reklama

Targi rozpoczęły się ceremonią oficjalnego otwarcia, w której udział wziął m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki oraz generalny inspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny policji wraz z zastępcami: nadinspektorem Dariuszem Augustyniakiem i nadinspektorem Pawłem Dobrodziejem.

Merytoryczna strona

Reklama

W pierwszym dniu Konferencji w całości poświęconemu cyberbezpieczeństwu przedstawiciele najważniejszych międzynarodowych organizacji dotyczących bezpieczeństwa publicznego podzielili się swoją wiedzą z polską policją. W panelu dyskusyjnym pod nazwą "Obecne zagrożenia i trendy cyberprzestępczości" brali udział Craig Jones z INTERPOLU, Edvardas Sileris z EUROPOLU, Craig Wolf – z US Secret Service, Carsten Meywirth z niemieckiego BKA i Elvis Chan z FBI.

"Najważniejsze jest stworzenie platformy, która pozwala skutecznie przeciwdziałać cyberprzestępczości. Taką, z której może korzystać każdy z krajów współdziałających w ramach INTERPO-Lu. Jest to oczywiście bardzo trudne. Obecnie stworzenie systemu jest daleko posunięte, ale wciąż czeka nas daleka droga - mówił Craig Jones z INTERPOLU.

Czytaj też

Drugi dzień konferencji poświęcony był modernizacji i rozwojowi. Przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz służb więziennych dyskutowali o nowych mundurach, asortymencie i wpływie postrzegania na pracę policji i innych służb bezpieczeństwa publicznego.

Trzeci dzień był "Dniem samorządowym". Uczestnicy konferencji dyskutowali m. in. o zasadach bezpieczeństwa na wypadek zagrożenia życia czy też o monitoringu w przestrzeni publicznej. Panel rozpoczął prezydent Kielc, Bogdan Wenta. Wspomniał on m.in. o tym, jak łatwo jest zaburzyć poczucie bezpieczeństwa publicznego, np. groźbą mailową, ale też jak ważny jest skuteczny system szybkiego reagowania na wszelkiego rodzaju zagrożenia, bez względu na ich skalę i rodzaj.

Pokazy dynamiczne – ważny element targów policyjnych

Pokazy: kontrterrorystów z użyciem psa bojowego, musztry paradnej, psów policyjnych, ratownictwa motocyklowego, czy prezentacje najnowszych dronów można było oglądać w Targach Kielce. Centralny Pododdział Kontrterrorystów Policji "BOA" przygotował wyreżyserowaną akcję pościgową grupy funkcjonariuszy, zakończoną pogonią. To jednak nie jedyny przykład użycia psa policyjnego w służbie. Cztery, specjalnie wyszkolone psy z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, uczestniczyły w pokazie tresury i zatrzymania pozoranta. Podopieczni klasy policyjnej Szkoły im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure to także prezentacje najnowocześniejszego sprzętu. Kilka modeli bezzałogowych statków powietrznych i ich możliwości w służbach można było oglądać w strefie pokazów. Te narzędzia służą skutecznej walce z przestępczością i na co dzień pomagają w skutecznym i bezpiecznym przeprowadzaniu akcji służb mundurowych.

Partner strategiczny z premierą i umową

Pierwszego dnia targów Grupa WB zaprezentowała prototyp osobistego, bezzałogowego czterowirnikowca. Najnowszy bezpilotowiec (bsp), opracowany przez inżynierów spółki Flytronic (wchodzącej w skład Grupy WB), jest konstrukcja wielozadaniową mogącą wspierać zarówno żołnierzy w walce, jak i rozbudowane systemy monitoringu.

Również w pierwszym dniu wydarzenia prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski podpisał z dyrektorem Marcinem Pilarskim w obecności naczelnika wydziału edukacji, zdrowia, sportu i kultury miasta Tarnobrzeg Tomasza Krawczuka umowę o współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Zawarte porozumienie jest częścią strategii polskiego producenta, której zadaniem jest kształtowanie przyszłych kadr technicznych dla przemysłu. "Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani jako podmiot, z którym będzie współpracowała szkoła w Tarnobrzegu. To wielkie wyróżnienie dla Grupy WB, ale i wielka szansa pozwalająca pomóc w tworzeniu nowych techników i konstruktorów, tak potrzebnych w rozwoju polskiej myśli technicznej" – powiedział prezes Piotr Wojciechowski.

Pod znakiem nowych barw radiowozów

Projekt tego, jak mają wyglądać nowe auta policyjne, można było zobaczyć już wielokrotnie na różnych pokazach. Od teraz będzie je można zobaczyć także na ulicach polskich miast. Oficjalna premiera odbyła się w drugim dniu Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Zmiana dotyczy trzech kluczowych elementów pojazdów policyjnych:

  • ostrzegawczych sygnałów błyskowych będzie trzy razy więcej – zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz dostanie ich aż 30;
  • zmieni się wzór oznakowania i zostaną wprowadzone dodatkowe elementy odblaskowe. Na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Analogiczne rozwiązania dotyczyć będą również policyjnych motocykli;
  • braku określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA.

Czytaj też

Jak podkreślił podczas prezentacji nowych radiowozów nadinspektor Dariusz Augustyniak, I zastępca Komendanta Głównego Policji, planowana zamiana wyglądu pojazdów jest podyktowana przede wszystkim dążeniem do ich jak najlepszej widoczności.

Wręczenie nagród

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego zostały zakończone wręczeniem nagród dla najlepszych produktów. Komisja konkursowa po przeanalizowaniu zgłoszeń nagrodziła trzy produkty.

  • Konsorcjum firm: Wojskowych Zakładów  Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza; Hagmed Sp. z o.o. Spółka komandytowa z  Rawy Mazowieckiej; Politechniki Warszawskiej (Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych), z Warszawy (lider) za mobilną platformę kryminalistyczną;
  • Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z Warszawy za mobilny system rozpoznania terenu (MSRT);
  • PCO S.A. z Warszawy za MT-1 monokular termowizyjny.

Wręczone zostały także nagrody TOP DESIGN za najbardziej efektowne stoiska. I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak wręczył również wyróżnienie specjalne KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI, które trafiło do firmy CLIMATIC za modułowy element posterunku policji.

Całe wydarzenia najlepiej podsumowują słowa Romana Musiała, kiedyś współtwórcy Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, dziś przedstawiciela Grupy WB: "Te Targi trafiły w 10-tkę. Myślę, że za 30 lat będą tak duże jak MSPO".

Reklama

Komentarze

    Reklama