Reklama

Policja

Ponad 5,8 tony narkotyków przejętych przez CBŚP. "Niestety stajemy się liderami w ich produkcji"

Autor. Centralne Biuro Śledcze Policji

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji, łódzcy policjanci CBŚP, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, zlikwidowali kolejne laboratoria narkotyków syntetycznych, przejmując 4,8 tony narkotyków wartych około 193 mln zł. Łącznie w śledztwie występuje 13 podejrzanych, zlikwidowano trzy laboratoria 3CMC i 4CMC, przejmując przy tym 5,8 tony narkotyków. Jak podkreślał szef CBŚP w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Polska staje się niestety, jak to ujął, liderem w produkcji narkotyków syntetycznych.

Reklama

Tym razem zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzanie znacznych ilości narkotyków. W trakcie działań policjanci zlikwidowali także magazyn narkotykowy, zabezpieczając m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz MDMA. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadinsp. Paweł Półtorzycki, komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, ostatnie dwa lata to wzrost produkcji narkotyków syntetycznych w Polsce. "Niestety stajemy się liderami w ich produkcji. Ograniczenie tego procederu to jedno z naszych zadań" - zaznaczył. Największy problem formacja ma z mefedronem i klefedronem. "To są narkotyki, które spędzają nam sen z powiek, ponieważ ich produkcja realizowana jest już na taką skalę, że często zabezpieczamy tony tych substancji" - podkreślił, co pokazuj m.in. ostatnie doniesienia z CBŚP.

Reklama

Ciosy

Pierwsze uderzenie w przestępczość narkotykową policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie zatrzymali 3 osoby i zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych. Wtedy to zabezpieczyli sprzęt służący do produkcji narkotyku oraz ponad tonę częściowo skrystalizowanego klefedronu (4CMC). O tych działaniach formacja informowała już jednak wcześniej.

Reklama
YouTube cover video

Kolejne działania w sprawie policjanci przeprowadzili na jednej z posesji w powiecie pińczowskim w województwie świętokrzyskim, gdzie zatrzymali 3 osoby. Tam funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych w postaci 4CMC, zabezpieczając przy tym ponad 2,2 tony finalnego produktu procesu chemicznego. Z opinii sporządzonej przez biegłych wynika, że zabezpieczona substancja to klefedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 89 mln zł.

Następne uderzenie policjanci z łódzkiego Zarządu CBŚP przeprowadzili w powiecie świeckim w województwie kujawsko-pomorskim. Tam, na jednej z posesji funkcjonariusze zlikwidowali kolejne laboratorium narkotyków syntetycznych. Tym razem zabezpieczyli m.in. blisko 2,6 tony częściowo skrystalizowanej substancji. Wstępne badania ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wykazały, że zabezpieczona tam substancja to 3CMC tzw. klofedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 104 mln zł. Podczas akcji zabezpieczono także prekursory i odczynniki chemiczne niezbędne do wytwarzania narkotyku.

Czytaj też

Na terenie powiatu świeckiego policjanci CBŚP zlikwidowali magazyn narkotyków, w którym członkowie grupy przechowywali przygotowane do sprzedaży narkotyki, zabezpieczając m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz tabletki MDMA. Z zebranych w śledztwie dowodów wynika, że narkotyki produkowane w zlikwidowanych laboratoriach trafiały do kilku województw na terenie kraju.

Zatrzymanym w sprawie osobom prokurator z Wielkopolskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zarzuty nielegalnego wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Czytaj też

Łącznie w śledztwie występuje 13 podejrzanych, a sprawa nadal ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Norman

    Stajemy się liderem bo narkotyki syntetyczne tzw. dopalacze są w polskim prawie szczątkowo karane.za posiadanie kilku gram patrz kilkanaście-kilkadziesiat porcji sądy bardzo często daja kary po 200-500zł grzywny...gdzie uzależniający silnie i nienal natychmiastowo narkotyk jest traktowany jak lizak w porównaniu np.z marihuaną.Polskie prawo jest zawsze 10 -20 lat w tyle.

Reklama