Reklama

Policja

Mundurowi zawieszają protest

Autor. InfoSecurity24.pl

Jak widać, policjanci i strażnicy graniczni są zadowoleni z finansowych zmian, które zaproponował im resort spraw wewnętrznych i administracji. To, jak wyglądać będzie po modyfikacjach ich pensja, policjanci mogli sprawdzić w specjalnych kalkulatorze, udostępnionym w ostatnich dniach na stronie formacji. W związku z tym „pozytywnym odbiorem zapowiadanych na przyszły rok podwyżek”, jak piszą związkowcy, podjęto decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej. Nie oznacza to jednak końca dialogu z MSWiA.

Reklama

"Pozytywny odbiór zapowiadanych na przyszły rok podwyżek i otwartość na kontynuowanie dialogu w sprawie mechanizmów zachęcających funkcjonariuszy do dłuższej służby pozwoliły Zarządowi Głównemu NSZZ Policjantów na zawieszenie akcji protestacyjnej do czasu wdrożenia rozwiązań zagwarantowanych przez resort Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podobną decyzję podjął w ubiegłym tygodniu NSZZ FSG" - poinformował NSZZ Policjantów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Sprawa protestu była najważniejszym punktem poniedziałkowych obrad NSZZP. Co ważne, zostaje on zawieszony, nie zakończony. Zawieszony do czasu wdrożenia dotychczasowych uzgodnień. "Decyzja Zarządu Głównego otwiera drogę do rozmów na temat dalszego wzmacniania progresywnego wzrostu uposażeń oraz sposobów rekompensowania inflacji w dalszej perspektywie roku 2024" - czytamy w komunikacie.

A te dotychczasowe uzgodnienia, jak dowiedzieliśmy się po spotkaniu, jakie 5 grudnia odbyło się w MSWiA, to fakt, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby. "Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę" - oceniał wiceminister Maciej Wąsik.

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby.

Czytaj też

Wąsik pytany wtedy, czy resort ma sygnały od komendantów, że wielu funkcjonariuszy chce odejść na emeryturę, potwierdził: "Mamy sporo takich sygnałów". "Wynika to z tego, że waloryzacja emerytur jest wyższa niż waloryzacja płac" - zaznaczył. Jak wyjaśnił, emeryturę funkcjonariuszy wylicza się od ostatniej płacy, więc wielu z nich obliczyło, że to dogodny moment na odejście ze służby. "Jestem jednak przekonany, że dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji. Po osiągnięciu 32 lat służby będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Namawiamy funkcjonariuszy wszystkich formacji do jak najdłuższej służby. Wiemy, że jest specyficzna, inna niż praca. Na pewno dużo bardziej wyczerpująca. Natomiast zdajemy sobie też sprawę, że funkcjonariusz po 15, 20 czy 25 latach służby ma ogromne doświadczenie, ogromną wiedzę i jest niezwykle przydatny dla swojej formacji. Dlatego tworzymy cały system zachęt do pozostawania w służbie.
Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA

Wąsik ocenił, że poza nowym świadczeniem motywacyjnym MSWiA spełniło też wiele innych, drobniejszych postulatów związków zawodowych. "To między innymi przywrócenie dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy służą na wschodniej granicy. Ten dodatek został im odebrany w 2014 roku. Będzie przywrócony w dużo wyższej kwocie - 450 złotych. Doskonale widzimy, jak ważna jest ochrona polskiej granicy" - podkreślił.

Resort pracuje również nad przepisami zwiększającymi dzienną stawkę dodatku terenowego dla policjantów. Wzrosnąć ma ona z 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej. "Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania wysokość przyznawanego policjantom dodatku terenowego wzrośnie z około 16 zł do około 97 zł za każdy rozpoczęty dzień wykonywania określonych zadań" - czytamy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę waloryzację zaplanowaną na marzec przyszłego roku. Po jej wejściu w życie, dodatek terenowy wynosił będzie już 105 zł.

Czytaj też

To jednak, według zapewnień MSWiA, nie koniec rozwiązań, których celem jest poprawa warunków służby funkcjonariuszy formacji podległych resortowi oraz zachęcenie doświadczonych mundurowych do jak najdłuższego pozostawania w służbie. By to osiągnąć, rozszerzony ma zostać również katalog osób uprawnionych do dodatku stołecznego w Policji o wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę na terenie miasta stołecznego Warszawy. Dodatek ten przyznany zostać ma także w Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, pełniącym służbę na terenie stolicy. Wysokość dodatku wynieść ma - analogicznie jak u policjantów - 548,30 zł brutto.

Kolejne finansowe zmiany dotyczą minimalnego progu dodatku funkcyjnego, który ma zostać podwyższony do 20 proc. podstawy wymiaru tego dodatku. Skorzystać ma na tym, według MSWiA, prawie 10 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych podległych temu resortowi. Państwowa Straż Pożarna ma odnotować podwyższenie pomocy mieszkaniowej oraz równoważnika za brak lokalu mieszkalnego (do stawek obowiązujących w Straży Granicznej i Policji). Wprowadzona zostać ma również coroczna waloryzacja tych świadczeń. Uzgodniono także, że kadeci i podchorążowie w szkołach pożarniczych będą otrzymywali świadczenie pieniężne równe najniższemu uposażeniu w formacji, co pozwolić ma na zachęcenie młodych ludzi do wstępowania w szeregi formacji podległych MSWiA.

Czytaj też

Przewodniczący Rafał Jankowski otrzymać miał również od zastępcy komendanta głównego Policji zapewnienie, że 20 grudnia do komend wojewódzkich trafią informacje o przekazaniu dodatkowych środków, które jeszcze przed świętami mają trafić do policjantów.

Reklama

Komentarze (3)

  1. zLoad

    "Przed świętami" jeszcze przed nami dużo świąt.

  2. Templar

    To już pewne. W lutym będzie kadrowy armagedon i winny temu jest rząd, który płaci więcej za bycie emerytem niż za dalszą pracę dla Ojczyzny.

  3. Lolek76

    Miejmy tylko nadzieję, że to będzie dla tych co przepracowali w służbie 32 lata a nie byle gdzie i doliczona. Bo to niesprawiedliwe i krzywdzące dla prawdziwych mundurowych.

Reklama