Reklama

Służby Mundurowe

Ile będzie zarabiał funkcjonariusz po zmianie przepisów? Służbowy kalkulator opublikowany

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja

Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby - przyznał w ubiegłym tygodniu wiceminister Maciej Wąsik. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wierzy jednak, że powstrzyma ich przed tym nowy dodatek motywacyjny. Co więcej, resort pomoże obliczyć, czy pozostanie w służbie mundurowym będzie się nadal opłacać.

Reklama

AKTUALIZACJA - 17:30 - 15.12.2022 r.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami, zarówno na stronie Komendy Głównej Policji, jak i Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, udostępniono kalkulatory, które mają pomóc funkcjonariuszom w obliczeniu wysokości przyszłorocznego uposażenia jak i potencjalnej emerytury.

Kalkulatory znaleźć można klikając w linki poniżej.

Reklama

Kalkulator uposażenia funkcjonariusza

Kalkulator emerytalny dla służb podległych MSWiA

Na swoje kalkulatory czekają wciąż strażacy, straznicy graniczni oraz funkcjonariusze SOP.


Na stronie Komendy Głównej Policji oraz NSZZ Policjantów pojawić ma się niedługo specjalna aplikacja, która pomóc ma funkcjonariuszom w podjęciu bardzo ważnej decyzji. Chodzi dokładnie o to, by mogli oni odpowiedzieć sobie na pytanie czy pozostać w służbie, czy odejść na emeryturę. Dzięki narzędziom przygotowanym przez MSWiA będą mogli oni sprawdzić, jak zapewniają związkowcy, co będzie im się po prostu opłacać.

Decyzja o przygotowaniu i udostępnieniu specjalnej aplikacji związana ma być z zamieszaniem, które powstało w związku z przyszłoroczną waloryzacją uposażeń oraz planem wprowadzenia innych rozwiązań, które mają m.in. zrekompensować jej poziom (7,8 proc., niesatysfakcjonujący funkcjonariuszy). Zamieszanie to polega na tym, że mundurowym trudno jest dokonać konkretnych obliczeń, jak wyglądać będzie ich sytuacja finansowa po przyszłorocznych zmianach.

Mundurowy kalkulator

Przypomnijmy, że parę dni temu MSWiA poinformowało, iż premier Mateusz Morawiecki przyznał mundurowym dodatkowe środki finansowe. Nie zostaną one jednak przeznaczone na podwyżki, a m.in. na świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby. To ich ogromna grupa może bowiem niedługo odejść na emeryturę. Świadczenie ma się rozpoczynać od 5 proc. i rosnąć co roku o 1 proc., do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. Po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na tym poziomie (15 proc.) i - co istotne - nie będzie się wykluczać ze świadczeniem motywacyjnym wprowadzonym w trakcie pandemii - w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby. Co kluczowe jednak, dopiero po wysłużeniu 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to ma być więc powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego. Wejść w życie ma, zgodnie z planami MSWiA, 1 marca 2023 roku.

Czytaj też

Informacje o świadczeniu motywacyjnym MSWiA kierować miało przede wszystkim właśnie do funkcjonariuszy, którzy zaplanowali, że w przyszłym roku pożegnają się z mundurem. W treści komunikatu z początku grudnia zawarto bowiem apel o ponowną "analizę tych decyzji", pod którym "podpisało się" nie tylko kierownictwo MSWiA, ale i strona związkowa. Co więcej, minister Mariusz Kamiński zapewnia, że "zobliguje komendantów poszczególnych służb do umożliwienia funkcjonariuszom wycofania już złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji". Biorąc to wszystko pod uwagę, widać że liczba mundurowych, którzy w przyszłym roku ma odejść z formacji także na MSWiA zrobiła wrażenie. Oficjalnie żadne liczby nie padły, ale związkowcy mówili o nawet 8 tys. odejściach z Policji, czyli dwa razy więcej, niż w poprzednich latach.

Deklaracje składane przez MSWiA nie sprawiły jednak, że związki zawodowe wycofały się trwającego w służbach mundurowych protestu. Jak informowali wtedy redakcję ich przedstawiciele, czekali oni właśnie na przygotowanie przez resort odpowiednich wyliczeń tego, jakie efekty finansowe będą miały wynegocjowane rozwiązania. Ostatecznie, MSWiA zdecydowało się odpowiedzieć na te pytania w inny sposób.

Policjanci posiadający prawa emerytalne chcą wiedzieć czy pozostanie w służbie będzie dla nich opłacalne. Przeszkodą w uzyskaniu odpowiedzi jest brak oficjalnych wyliczeń tego, co dotychczas wynegocjowały związki zawodowe.
fragment komunikatu NSZZ Policjantów

Resort spraw wewnętrznych i administracji miał stwierdzić - relacjonują związkowcy - że najprostszym rozwiązaniem będzie uruchomienie specjalnej aplikacji, czyli kalkulatorów, dzięki którym każdy funkcjonariusz, po wprowadzeniu indywidualnych parametrów, uzyska informację o ile wzrośnie jego uposażenie i ile wyniesie jego emerytura po marcowej waloryzacji. "Podmiotami odpowiedzialnymi za stworzenie stosownych aplikacji są komendanci poszczególnych formacji mundurowych, a za aplikację obliczającą emerytury – Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA" - czytamy na stronie NSZZ Policjantów.

Kalkulatory, jak zapewniają związkowcy, mają być już gotowe, a nad ich zamieszczeniem na stronach mają obecnie pracować programiści. To reakcje mundurowych na to, jakie sumy zobaczą w aplikacji, zadecydować mają o dalszych losach protestu.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. RobolCap

    Mnie jak i wielu (staż ponad 15 lat - mniej niż 25) nie motywują dodatki motywacyjne aby pozostać w służbie - niech pracują młodzi niedoświadczeni i Ci (po 25 latach) którzy dużo zarabiają w związku z czym pracują teraz na pełnych obrotach :D

  2. Jaro

    Niestety mnie nie przekonują te podwyżki i wolę odejść i sobie dorobić w cywilu.

  3. Norman

    Skoro.jest dodatek 1500zl po 25latach niech będzie 1000 po 20 i 500zł po 15 latach.do tego coroczny dodatek stały po 15 latach o 100zł.w obecnej postaci proponowane szumnie 140zł na rekę do wypłaty zachęcię może tylko polityków.. Do tego walka z nepotyzmem na stanowiskach na którym opiera się niemal każdy awans od grupy 6 czy zapełbianie wakatów plus stan osobowy około 20.000 osób. Ew.bez inwestowania w służby zmiany w prawie bo narazie to tyljo bonusy jak 800zł kwota kradzieży proponowana jako przestępstwo.niskie kary generują patologię.służby są zasypane sprawami.

  4. Gienio

    Tragedia. Dają jakiś kalkulator a później się okaże że sory coś źle kalkulator pokazał. Rządzacy i związków y dajcie info od czego będzie naliczane te 5% po 15 latach bo jakoś dziwna cisza w tym temacie.

  5. Wilkowyj

    Jakie kpiny🤣🤣,, dodatek 5% 10% 15% ktory bedzie wliczony w kwotę i tak juz gwarantowanej 9,3% podwyżki..🤣🤣🤣 i to ma kogoś zatrzymać??? Malo tego , dzięki temu oszustwu podwyzka 9,3 % bedzie zrealizowana , ale przyszla podstawa emerytalna bedzie mniejsza o wysokosc tego dodatku🤬🤬 nie wspomnę juz o tym ze Ci co nie mają 15 lat sluzby dostaną mniejsze podwyżki kosztem dodatku dla przykładowego policjanta co ma 20 lat stażu bo srednia tak czy inaczej musi wynieść 630 brutto , przecież to kpiny żeby przy inflacji rzędu 14% funkcjonariusza poniżej 15 lat dać tylko 5%🤬🤬🤬