Reklama

Policja

MSWiA planuje zmiany w policyjnych uposażeniach

Autor. Małgorzata Meloch/Wielkopolska Policja

MSWiA szuka różnych sposobów, aby załatać dziurę kadrową w Policji. Oprócz 20-proc. podwyżek i zapowiedzi uproszczenia procedury powrotu do służby, wiceszef resortu Czesław Mroczek zdradził kolejne kroki, jakie chce podjąć ministerstwo, aby „uatrakcyjnić warunki służby”. „Będziemy chcieli uprościć i zobiektywizować system uposażeń w Policji, który w tej chwili jest jak choinka obwieszony różnego rodzaju dodatkami” – zapowiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek.

Reklama

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji był we wtorek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy został zapytany m.in. o to, jak kierownictwo MSWiA chce przyciągnąć kandydatów do służby w Policji. „Trzeba uatrakcyjniać warunki służby w stosunku do rynku cywilnego. Ważnym elementem były 20-proc. podwyżki, ponieważ wynagrodzenia w przypadku Policji są ważnym elementem” – podkreślił Czesław Mroczek.

Wskazał przy tym, że resort będzie starał się przywrócić jak „najbardziej obiektywne warunki i przesłanki do awansu zawodowego”. „Będziemy chcieli, żeby ścieżka rozwoju i kariery zawodowej zależała przede wszystkim od wiedzy i zaangażowania policjantów” – wyjaśnił.

Czytaj też

W wielu obszarach będą wymagane zmiany przepisów prawnych. W tej chwili już pracują zespoły nad i zmianą w zakresie systemu szkolenia, doskonalenia zawodowego policjantów. Będziemy chcieli uprościć i zobiektywizować – to jest postulat płynący z wielu środowisk i związków zawodowych – system uposażeń, który w tej chwili jest jak choinka obwieszony różnego rodzaju dodatkami.
Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA
Reklama

Mroczek odniósł się również do tego, czy dzięki likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego możliwe będzie częściowe załatanie dziury kadrową w Policji. „Policja jest przymierzana do tego, by przejąć prowadzenie spraw związanych z korupcją. Trzeba powiedzieć, że Policja i tak prowadzi 90 proc. spraw korupcyjnych, więc to nie będzie nowe zadanie. Jesteśmy do tego przygotowani i bardzo zainteresowani przejęciem tych (funkcjonariuszy – przyp. red.), którzy dobrze wykonywali swoją służbę” – dodał Czesław Mroczek.

Czytaj też

Nie ma co ukrywać, że jest co „łatać” w policyjnych kadrach. Jak informował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, „poziom zatrudnienia w Policji na koniec 2023 roku był tak niski jak na początku lat 90, w momencie tworzenia formacji”. „To chyba w sposób najbardziej dobitny pokazuje trudności w jakich znalazła się Policja. Natomiast stan wakatów wyższy był tylko w 1990 roku” – mówił Mroczek.

Reklama

Według danych Komendy Głównej Policji przekazanych InfoSecurity24.pl, w jednostkach organizacyjnych Policji liczba etatów wynosi 108 909, z czego na 1 lutego liczba wakatów wyniosła 12 879. „Jednocześnie informujemy, że nie jesteśmy wstanie wskazać liczby rozkazów personalnych o zwolnieniu ze służby z uwagi na fakt, iż niektóre z nich są wycofywane” – poinformowała KGP.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Norman

    Bez powrotu do 15 lat praw emerytalnych lub chociaż 20 nic nie ruszy znacząco.Do tego nie zmieniane od 20 lat kwoty za dojazdy do pracy, wypoczynek,brak mieszkania.Awans na stopniu 30zł to farsa. Wysługa lat 12,50zl rocznie. Służby wymagają inwestycji bo na zmianę sposobu funkcjonowania jak walkę z biurokracją,podejściem do pracownika,nepotyzmem się nie zapowiada od 1990 roku. Służba w mieście wojewódzkim powinna generować dodatek rzędu 1000zł co wyrównuje wysokie koszty najmu lokalu itd.Wysługa lat powinna wynosić 100zł rocznie na rękę a awans na stopniu kolejne kwoty wielkości 200zł.Walka z brakami kadrowymi bez inwestycji finansowych to tylko propagandowa tuba.Służba w ,,służbach,, przestała być atrakcyjna finansowo jakieś 7- 10 lat temu. Ida pasjonaci co stanowi 20% , ludzie z namaszczenia i ci którzy nie mają pomysłu na żadną inną pracę .15 lat temu na kursie podstawowym odpadała 1 osoba na 200...dziś odchodzi w trakcie kursu 30-40 osób.

  2. Adr

    Wystarczy taka sama mieszkaniówka i inne dodatki jak w Wojsku Polskim

  3. user_1048158

    Jesteście zaje.. ści mamy połowę lutego a podwyżka jest od stycznia i my nadal nie wiemy ile tej podwyżki będzie na danej grupie... Kwestia dodatków to jedno wielkie bagno - jak to możliwe aby sfrustrowana księgowa decydowała o tym ile dodatku a więc pensji dostanie policjant zasuwający na ulicy a ile kawowa biurwa symulująca pracę... Zaorać i opracować na nowo na czystych klarowny h i uczciwych zasadach a ludzie do roboty się znajdą.

  4. Mario 123

    Zabrać związkom i dać policjantom, a i jeszcze wygonić związki na ulicę do pracy na szczeblu kwp

  5. Mario921855

    Jak dalej po dziesięć lat bądź więcej będą policjanci z dodatkiem i grupa bez zmian to ja Państwu życzę powodzenia pozdrawiam

  6. Marcinnnn

    Dlatego odchodzą policjanci którzy mają 15 lub 20 lat pracy

  7. Marcinnnn

    Proszę zacząć doceniać stars,ych policjantów Którzy mają 20 lat służby a są np ma 4 grupach z niskimi dodatkami a nigdy nie mieli postępowania

Reklama

Najnowsze