Reklama

Policja

Policja w kryzysie. Wiceszef MSWiA: stan wakatów wyższy był tylko w 1990 roku

Autor. InfoSecurity24.pl

Stan kadrowy w Policji jest potwierdzeniem poważnego kryzysu, w jakim znalazła się formacja. W 2023 roku ze służby odeszło ponad 9,4 tys. policjantów, a stan wakatów wyższy był tylko w 1990 roku – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Posłowie zapoznali się w środę m.in. z informacją ministra spraw wewnętrznych i administracji o stanie kadrowym w Policji. Dane przedstawiał zarówno wiceszef MSWiA Czesław Mroczek jak i p.o. komendanta głównego Policji insp. Marek Boroń. „Informacje o stanie kadrowym na 31 grudnia 2023 roku, pokazują pełne dane statystyczne. Są potwierdzeniem poważnego kryzysu, w jakim znalazła się Policja. Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego. Kryzysu, którego przejawem są dane, które będziemy prezentować” – mówił podczas posiedzenia Komisji sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek.

Policja jako najważniejsza formacja w zakresie wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa i obywateli musi posiadać odpowiednie siły, żeby w sposób należyty wykonywać zadania. Tymczasem etat w Policji na 2024 rok jest ustalony w liczbie 108 909 etatów. Zatrudnienie wynosi 96 698 etatów. Tylu policjantów mamy w służbie. Dodatkowo finansowanych jest 18 etatów przez samorządy lokalne.  Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10 411 etatów, co stanowiło 9,72 proc.
Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA

Czytaj też

Czesław Mroczek poinformował, że w 2023 roku do służby w Policji przyjętych zostało 5 174 osób. „Natomiast odeszło – to były rekordowe odejścia, które spowodowały stan kryzysu – 9 458 policjantów. Poziom zatrudnienia na koniec 2023 roku był tak niski jak na początku lat 90, w momencie tworzenia formacji. To chyba w sposób najbardziej dobitny pokazuje trudności w jakich znalazła się Policja. Natomiast stan wakatów wyższy był tylko w 1990 roku” – dodał.

Dane dotyczące wakatów, prezentowane zarówno przez wiceszefa MSWiA jak i komendanta głównego Policji, podawane były według stanu na 31 grudnia 2023 roku. Najnowsze informacje przekazał jednak podczas posiedzenia mł. insp. Andrzej Szary z NSZZ Policjantów. Jak poinformował, stan wakatów w Policji na koniec stycznia 2024 roku wyniósł 12 241 wakatów.

Jak podkreślał wiceminister Mroczek, głównym zadaniem nowego kierownictwa resortu i samej Policji, będzie przezwyciężenie tych trudności i zwiększenie liczebności formacji. „Będziemy podejmowali inicjatywę legislacyjną w związku z uproszczeniem procedur dotyczących powrotów do służby byłych policjantów. Będziemy dokonywać przeglądu systemu szkolenia, by go uprościć i usprawnić” – wyliczał wiceszef MSWiA. Przypominał też o tegorocznej 20-proc. podwyżce dla funkcjonariuszy.

Czytaj też

Przebiega proces wyłaniania nowego kierownictwa Policji. Zastaliśmy taką sytuację, że ze służby zrezygnowało 8 komendantów wojewódzkich, w zasadzie cały skład kierownictwa KGP, kilku komendantów instytucji podlegających komendantowi głównemu. Sądzę, że za kilka dni zakończymy proces wyłaniania nowego kierownictwa Policji, zarówno jeżeli chodzi o Komendę Główną Policji jak i komendantów wojewódzkich.
Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA odniósł się też do wybuchu granatnika w KGP. Zapewnił, że wyniki kontroli, która w tej sprawie trwa, zostaną przekazane opinii publicznej. „Mieliśmy do czynienia z sytuacją sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi przez samego komendanta głównego Policji. W tej sprawie w zasadzie nie było prowadzone żadne postępowanie, sprawę przekazano do prokuratury. Za kilka dni poznamy sporo informacji na ten temat, bo zespół kończy pracę” – zapewnił.

Dominik Mikołajczyk, Bartłomiej Figaj

Reklama
Reklama

Komentarze