Reklama

Policja

MSWiA ułatwi powrót do służby w Policji

Autor. Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie

Policja – jak poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych - zmaga się z poważnym kryzysem kadrowym. Poziom wakatów- jak przekazał wiceminister - ma być dziś najwyższy od 1990 roku. Odejścia ze służby, do których dojdzie jeszcze w lutym, z pewnością nie pomogą. MSWiA ma jednak pomysł na to, jak tę sytuację nieco poprawić. Resort pracuje nad przepisami, które ułatwić mają powrót do służby w Policji mundurowym, którzy z niej odeszli. 

Reklama

Jak podkreślał podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, jednym z głównych zadań nowego kierownictwa resortu będzie w najbliższym czasie zażegnanie kryzysu kadrowego i zwiększenie liczebności Policji. „Będziemy podejmowali inicjatywę legislacyjną w związku z uproszczeniem procedur dotyczących powrotów do służby byłych policjantów” – zapowiedział Mroczek. 

Czytaj też

Reklama

Na razie nie wiadomo jak w szczegółach miałyby wyglądać nowe rozwiązania. Wiemy jednak, że ich wprowadzenie wiązać się będzie z nowelizacją ustawy o Policji. Ta – jak tłumaczył w czwartek, w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk – dotyczyć będzie zmiany „procedury kwalifikacji do służby w Policji w sposób umożliwiający powrót do służby byłych funkcjonariuszy”. „To jest kwestia etatów i wakatów, które są w Policji. Chodzi o to, żeby te osoby, które odeszły ze służby, mogły w pewnej procedurze do służby wrócić, żeby jak najszybciej te wakaty zapełnić” – podkreślał. 

Reklama

Dziś powrót do Policji – jak tłumaczył posłom dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Mariusz Cichomski – nie należy do łatwych. Jak zauważył, „obecne przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystyczne i bardzo mocno ograniczające”. „De facto w łatwy sposób jest możliwość powrotu funkcjonariusza w ciągu ostatnich 3 lat od opuszczenia służby. W pozostałych przypadkach jest to już znacznie bardziej skomplikowany proces” – tłumaczył Cichomski. 

Czytaj też

Biorąc pod uwagę to, ilu policjantów brakuje dziś w formacji – a z danych przekazanych przez Andrzeja Szarego z NSZZ Policjantów wynika, że na koniec stycznia liczba ta przekraczała 12,2 tys. – MSWiA z wprowadzaniem zmian musi działać szybko. Jak jednak wiadomo, diabeł z reguły tkwi w szczegółach, a te będą w sposób znaczący determinowały indywidualne decyzje o powrocie do służby. Otwarte pozostaje więc pytanie, ilu mundurowych zdecyduje się na taki krok?

Reklama

Komentarze (2)

  1. Grad74

    Kiedyś czytałem o obostrzeniach w powrocie do służby dla byłych Policjantów i wynikało z tego artykułu który był chyba nawet na tej stronie że są one takie same jak dla nowo przyjętych. Poza tym Jaki jest sens powrotu do służby a nie znam nikogo z moich znajomych emerytów, kto chciałby do niej wrócić. Skoro będąc na pełnej emeryturze dostaje się jej około 5000 osób Można jeszcze podjąć dodatkową pracę i też bez problemu zrobi się pięć albo i lepiej na rękę. A Trzecia rzecz to sprawność fizyczna która wiadomo że u takich pełnych emerytów którzy mają około 50 lat jest już Słaba. Owszem można by wrócić do dochodzeniówki ale czy warto przeżywać ponownie koszmar statystyki dwa razy w roku? Nie nie Ja dziękuję Wolę spawać wagony za 7000 plus premie i benefity miesięcznie

  2. Bolo1978

    Jak każdej formacji pomoże podwyżka ale nie o 500 700 zł tylko godne wynagrodzenie za ciężką i niebezpieczną służbę. O szacunku kadry zarządzającej do podeladnych nie muszę pisać chociaż niektórzy tzw. gwiazdory zapominają o szacunku do ludzi. Komuna się skończyła już nie macie w kim przebierać jak kiedyś porą o rozum się pomodlić

Reklama

Najnowsze