Dobre nowiny na temat superustawy jeszcze w lipcu? "Musimy podjąć szybkie i odważne decyzje"

14 lipca 2020, 12:27
mswia komisja
Fot. Sejm RP/Twitter

Już 15 lipca, w samo południe zbierze się podkomisja sejmowa, która przyjrzy się projektowi ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Posłowie przyspieszają więc prace nad dokumentem, na który z niecierpliwością czekają funkcjonariusze. Politycy chcą, by jeszcze w tym miesiącu zajęto się nim na posiedzeniu Sejmu. Istnieje więc szansa, że - zgodnie z planami resortu spraw wewnętrznych i administracji - uda się wręcz bardzo sprawnie zakończyć sejmowe i senackie prace nad projektem, a rozwiązania w nim proponowane wprowadzić już w sierpniu? Minister liczy, że "dobre nowiny" w tym temacie będzie mógł przekazać już podczas Święta Policji. 

Posłowie z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpoczęli wreszcie prace nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Na to spotkanie z niecierpliwością czekali funkcjonariusze, dla których wprowadza ona kluczowe rozwiązania. Zgodnie z decyzją posłów, pracami nad obszernym projektem zajmie się już jutro, 15 lipca specjalna podkomisja w 9-osobowym składzie, co zapowiadał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Wiesław Szczepański, przewodniczący sejmowej komisji. Plan jest ambitny, posłowie chcą bowiem, by dokumentem zajęto się już 22-24 lipca podczas posiedzenia Sejmu i odbyło się drugie i trzecie czytanie. W związku z tym, najprawdopodobniej już 20 lipca komisja zbierze się ponownie, by przyjąć sprawozdanie z prac podkomisji.

Miejmy nadzieję, że będzie to istotny krok - przyjecie tej ustawy przez parlament i wdrożenie jej - do budowania tego, co chcemy: sprawnych, państwowych służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, i też mających poczucie satysfakcji, nie tylko moralnej, z wagi zadań jakie wykonują funkcjonariusze podlegli ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, ale również w jakiś aspektach też satysfakcji materialnej.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Projekt resortu MSWiA prezentował podczas sejmowego spotkania minister Mariusz Kamiński we własnej osobie. Jak podkreślił, jego założenia realizują zobowiązania wobec związkowców i są wynikiem rozmów z funkcjonariuszami. Co więcej, jest on nastawiony na mundurowych i dąży do zapewniania im optymalnych warunków pracy. Dokument skupia się na, jak to określił minister, pięciu blokach spraw. Pierwszy z nich, a jednocześnie najważniejszy, dotyczy "stworzenia instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostania jak najdłużej w służbie". Mariusz Kamiński podkreślił, że odchodzenia na emeryturę doświadczonych funkcjonariuszy to "wielka strata dla służb". Nowe rozwiązania mają uatrakcyjnić opcję pozostania w służbie w sensie finansowym. Przypomnijmy, że chodzi o wprowadzenie dodatku po 25 latach służby w wysokości 1500 złotych, po 28,5 latach służby - w wysokości 2500 złotych.

Celem tych zmian jest ustabilizowanie sytuacji kadrowej w formacjach, gdyż liczba wakatów w służbach podległych MSWiA jest duża, a sytuacji nie poprawiła przecież pandemia koronawirusa. Zgodnie ze stanem na 30 czerwca/1 lipca wynosiły one:

  • Policja - 7,742 etatów, czyli 7,59 proc.;
  • Straż Graniczna - 1705 etatów, czyli ponad 10,63 proc.;
  • Państwowa Straż Pożarna - 1316 etatów, czyli 4,25 proc.;
  • Służba Ochrony Państwa - 692 etatów, czyli 24 proc.

Co ważne, szef MSWiA zaznaczył, że wprowadzenia dodatków motywacyjnych, przedemerytalnych, to system "samofinansujący się". Chodzi dokładnie o to, że źródłem budżetowym będą środki przewidziane na emerytury. Oznacza to, jak poinformował Kamiński, że rozwiązanie to nie będzie generowało dodatkowych kosztów dla państwa.

Choć podczas komisji poruszano temat wprowadzenia dodatkowych rozwiązań motywacyjnych dla osób z mniejszym niż 25-letni stażem służby, to minister Kamiński podkreślił, że na odejście ze służby największa liczby funkcjonariuszy decyduje się właśnie po ukończeniu 25 lat "w mundurze". Średnia stażu służby, przy zwalnianiu, wynosi - zgodnie z danymi MSWiA - 26 lat i 6 miesięcy. Obecnie liczba mundurowych w podległych MSWiA formacjach, którzy ukończyli 25 lat służby i w każdej chwili mogą odejść wynosi 12300 osób (Policja - 9290, SG - 840, PSP - 1950, SOP - 220). Jak podkreślił minister w Sejmie, w związku z tym "należy podjąć szybkie i odważne decyzje". Przypomnijmy, że finansowa motywacja obejmie również funkcjonariuszy Służby Więziennej, ze względu na trudną sytuację kadrową. Resort nie planuje na razie jednak obejmowania nią innych formacji mundurowych. Zgodnie z deklaracjami ministra Kamińskiego, MSWiA zamierza bowiem sprawdzić jakie będzie zainteresowanie dodatkiem i czy faktycznie przełoży się na zatrzymanie w służbie doświadczonych funkcjonariuszy. 

Kolejne bloki, którymi zajmuje się projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji, dotyczą wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy; wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który do tej pory nie został uregulowany; postępowań dyscyplinarnych oraz spraw związanych z wyżywieniem. 

Mam nadzieję, że Sejm będzie szybko procedował nad tą ustawą. Ona tylko z pozoru jest bardzo obszerna. Tak naprawdę gros tych przepisów, to są te przepisy dyscyplinarne, które wprowadzamy do ustawy o Straży Granicznej, pewne przepisy porządkujące.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Minister Kamiński liczy na to, że już podczas Święta Policji będzie mógł przekazać funkcjonariuszom, jak to ujął, dobre informacje, że "polski Sejm przyjął ustawę o wzmocnieniu służb mundurowych".

Głos podczas spotkania posłów zabrali również związkowcy. Poruszone przez nich tematy omówione zostaną jednak szerzej podczas środowego spotkania podkomisji. Poinformowali oni jednak, że między związkami a resortem MSWiA trwają rozmowy nad wprowadzeniem dodatku stażowego lub inaczej progresywnego dodatku mundurowego, który obejmie wszystkich wszystkich funkcjonariuszy, niezależnie od stażu służby.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 52
J.G.
środa, 15 lipca 2020, 18:58

Dobrze , dobrze. Zatrzymajcie w służbie leśnych dziadków , a doświadczeni i produktywi funkcjonariusze ze stażem 15 +, odejdą ze służby i dorobią sobie w cywilu i dopracują do emerytury z ZUSu. A Wy zostaniecie w lesie z dziadkami, którym już nic się nie chce i nawet nie wyszkolą młodej kadry. Jednym słowem ZWIĄZKOWCY załatwili swój interes 25+ , a nie problem z wakatami i nierównym traktowaniem ( art. 15a )

zaufanie
piątek, 17 lipca 2020, 15:25

Protest psiej grypy został wykorzystany do "ujawnienia" prawdziwych intencji. Negocjatorzy poszli walczyć o 15a, wyszli z 25+ o jakim wcześniej nie było mowy. Dramat.

czwartek, 16 lipca 2020, 15:22

Masz rację

St.sierż
czwartek, 16 lipca 2020, 08:58

Sama prawda !! Ta ustawa wręcz zachęca do odejścia ze służby z takimi rozwiäzaniami że wzgkēdu na brak motywacji dla nowo przyjętych jaki dla tych że stażem 15+.

strazak osp
środa, 29 lipca 2020, 03:53

ja to pcham się w służbę pożarną ale bez skutków no mam 30 ale doświadczenie z osp [ gdzie na równi z psp działamy pod czas zdarzeń], uprawniane różne niestety dostają się osoby bez doświadczenia

20-letni
środa, 15 lipca 2020, 16:07

26,6 lat służby... to jakiś absurd. W mojej jednostce, a jest to komenda miejska (na 500 funkcjonariuszy) jest tylko 15 osób z takim stażem. Z czego 10 jest w kadrze kierowniczej. Najwięcej jest funkcjonariuszy ze stażem 19-22 lata. W przyszłym roku z samych wydziałów dochodzeniowych i kryminalnych, planuje odejść z około 10 osób, w tym również i ja. Gdzie każdy wydział ma po 20 wakatów, które i tak są nieobsadzone. To tylko pogłębi braki kadrowe w tych wydziałach. Ciekawe co na to pan minister i związkowcy. Ciekawe dlaczego dla nich nie ma dodatku motywacyjnego?

Łatwo_i_przyjemnie
czwartek, 16 lipca 2020, 10:43

Przecież to jasne.. a ogólna zgoda jest dlatego, że chodzi tu o czapę.. oni mają 25+.. zatem jak zwykle grabie dla siebie.. no i spokój ze związkami.. ten dodatek powinien wynieść 1000+ od 15 roku.. 1500+ od 20 lat oraz 2000+ od 25lat .. i koniec.. tak jak art.15a bez ograniczeń czasowych.. ale to się nie kalkuluje starym i u sterów..

PeKa82
środa, 15 lipca 2020, 18:30

Sami sobie poglebiacie braki bo nie chce wam się poczekać do dodatku. Nie może być tak ,że należy się i tym z 15 czy 20 letnim stażem. Na swoje trzeba poczekac .

x666
czwartek, 16 lipca 2020, 20:01

PeKa82 masz rację. Osoby mające 12-20 lat służby za kilka lat będą miały 25. Osoby mające 25 lat służby już nie będą miały 15, więc ewentualny dodatek po 15 by im przepadł i byłoby to nierówne traktowanie, a tak każdy może odsłużyć 25 i jest sprawiedliwie.

Tymek
czwartek, 16 lipca 2020, 15:24

A ile Ty masz służby że piszesz takie głupoty

Dsg
środa, 15 lipca 2020, 20:13

Ty tak na poważnie?????

biżut
środa, 15 lipca 2020, 15:22

A co z funkcjonariuszami KAS ? którzy razem z policją i sg wykonują te same obowiązki

Erwin
czwartek, 16 lipca 2020, 03:10

A co to są funkcjonariusze kas?

czwartek, 16 lipca 2020, 22:18

Służby Celno Skarbowej jak już

Pierwsza linia
środa, 15 lipca 2020, 08:29

Oczekiwanie już 2 lata na swoje pieniądze za niewykorzystany Urlop to jakaś Pomyłka tak jak te wsxystkie Ustalenia Obrady Spotkania tylko sobie na stołkach dobrze robicie całe te nszzp i komendanciki!!!

Mazii
czwartek, 16 lipca 2020, 11:40

Racja, oddajcie nam nasze pieniądze, co to za kraj gdzie policjanci i emeryci policyjni muszą walczyć o to co im się należy, podkreślam NALEŻY!!!!

Emeret
czwartek, 16 lipca 2020, 20:11

Ja miałem wypadek I nie mogłem dłużej zostać w służbie a pieniądze za niewykorzystany urlop miałem przeznaczyć na rehabilitację

logo
środa, 15 lipca 2020, 00:45

Odchodziłem z Policji w lutym 2019r do obecnej chwili nie otrzymałem pieniędzy za niewykorzystany urlop. W sierpniu 2019r widząc co się dzieje skierowałem sprawę do Sądu o wypłatę zaległych pieniędzy wraz z odsetkami. Sprawę wygrałem w WSA, teraz jest sprawa skierowana do NSA, będę walczył o każą złotówkę z odsetek, tak dla zasady, bo ponad 30 lat służby wykonywałem polecenia i nie sprzeciwiałem się im chociaż niektóre były durne, bo wydawali je przełożeni którzy nimi nie powinni nigdy być. A teraz się okazuje że KGP i MSAiA oficjalnie naginają prawo i nic im nic nie zrobi. Ja w służbie tak nie mogłem zrobić bo by mnie ukarali. Walczcie w Sądach bo na pewno odsetek wam od tych pieniędzy nie wypłacą.

Były
sobota, 25 lipca 2020, 12:05

Jak Prezydent podpisze, ustawa wejdzie w życie 1.10.2020, ustawa jest z dn. 24.07.2020 więc wypłacą już po 1/21, odsetki do cywilnego, ale czy warto szarpać nerwy po sądach i kasę wydawać, zastępstwa sądowego nie oddadzą. Mam to szczęście że mazowieckie wypłaciło po niekonstytucyjnym przeliczniku w marcu 2019, inni źle zinterpretowali wyrok Trybunału, cóż, nie każdy potrafi właściwie ze zrozumieniem interpretować normy prawa, a już stosować je gdy chodzi o miliony... lepiel nie zapłacić wcale, dlaczego ? Bo nie weszły w życie i prędko nie wejdą, normy prawne, które regulować będą odpowiedzialność cywilną funkcjonariusza, który podjął decyzję o niewypłacaniu, pomimo braku przeciwwskazań (wyrok Trybunału nie mógł niczego zakazać, a jedynie stwierdził), więc niektórzy Panowie się zes...li zapominając o obowiązującej dalej ustawie o Policji, która de facto nakazuje wpłatę, a Panowie uznali, że będą tworzyć nowe własne prawo, niezależnie od obowiązującej DALEJ I WCIĄŻ normy prawnej zapisanej w art. 115a - w zakresie przelicznika do 01.10.2020. Ktoś mądry kiedyś powiedział: NIE MA KARY, NIE MA MIARY ! Należałoby teraz założyć sprawy cywilne tm, którzy do dziś niewypłacają, ale - brak przepisów o takiej odpowiedzialności. Gdyby choć raz przyszło jednemu z drugim zapłacić w sądzie kilkaset tysięcy, szybko nauczyłby się właściwie interpretować wyroki Trybunału... no ale, NIKT NIE ZAREAGOWAŁ, ani KGP, ani minister, NIKT - krzywda dalej trwa. Zobaczmy czy po 1.10.2020 będą mieli tyle kasy, bo jak 2.10 nie zobaczę wyrównania, to sam złożę pozew. Udanej walki i wygranej życzę !

bakoma031082
środa, 15 lipca 2020, 18:33

Te sprawy w sądzie są wygrywane. Problem w tym ,że w uzasadnieniu jest napisane tak należy się jeśli będą pieniądze. A wszyscy wiedzą, że ich nie ma.

Tweets InfoSecurity24